BASIN ODASI
BASIN BÜLTENLERİ
TÜGİAD’dan Muazzez İlmiye Çığ’a Yüzyılın Cumhuriyet Kadını Ödülü

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ı ziyaret ederek Yüzyılın Cumhuriyet Kadını plaketini teslim etti. Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, “Kadınlarımız okusun ve kendine güvensin. Avrupa’nın 400 yılda yaptığını, biz 80-90 yılda yaptık” dedi.

 Türkiye Genç İş Adamları Derneği’nin (TÜGİAD) ilk kadın Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ı evinde ziyaret ederek, dernek adına Yüzyılın Cumhuriyet Kadını ödülünü teslim etti. Ziyaretten ve kendisine verilen plaketten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, kadınlara, genç kızlara tavsiyelerde bulundu. Kadınların çok çalışması gerektiğini belirten Çığ, “Kadınlarımız, kızlarımız okusunlar. Kendilerine güvensinler. Güven çok önemli. Ben kendime güvenmeseydim bugün olduğum yerde olamazdım. Bu mevkie çıkamazdım. Engellerin karşısında dik duracaksın. Kavgayla hırsla üstesinden gelemezsiniz. Başarı ile geleceksiniz. Atatürk İlke ve inkılaplarından asla ayrılmayın” dedi.

 DEVRİMLERİN EN YÜKSEK SEVİYESİNDEYİZ

 Türk kadının devrimlerin en yüksek çağında olduğunu İfade eden Muazzez İlmiye Çığ, “Devrimlere başladığımız zaman kadınlarımızda okuma yazma yoktu. Çarşaf içindeydi. Devrimlerle birlikte kadın erkek eşit şartlarda okumaya başladı. Bugün sağlık, ticaret, bilim gibi her alanda kadınlarımız dünya çapında ödüller alıyor. NASA’ya kabul edilen kadınlarımız var. Bu çok önemli.  İşte bu yüzden devrimlerimizin en yüksek çağındayız. Avrupa’nın 400 yılda yaptığını, biz 80-90 yılda yaptık. Demek ki bizim insanımıza yol açarsanız, önüne geçilemeyecek kadar ilerleriz. Işık karanlığı yener” diye konuştu.

 

ÜLKENİN KALKINMASINDA ROL OYNAMAK HER KADININ BORCU

Muazzez İlmiye Çığ’ın ülke adına önemli bir isim olduğunun altını çizen TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel ise “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın üniversite öğrencilerinden, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk kadın mezunlarından. Bir Cumhuriyet kadını. Kendisi ile bir araya gelip TÜGİAD adına Yüzyılın Cumhuriyet Kadını ödülünü teslim ettik. Kendisinin 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutladık” açıklamasında bulundu.

 Mustafa Kemal Atatürk’ün bir milletin yeniden doğuşu için eğitime ve kadınların okumasına önem verdiğini hatırlatan Çevikel, “Kazanılmış haklarımızı kullanarak ülkemizin kalkınmasında rol oynamak kadınlar olarak en önemli görevlerimizden. Bugün kadınlar iş hayatında ne kadar aktif olursa ülkenin kalkınması ve hedeflerine ulaşması da o kadar hızlı olur. Cumhuriyet kadınları olarak bunu bu ülkeye borçluyuz. Birbirimizi destekleyip, daha güçlenerek, haklarımıza sahip çıkmayız. Bu vesile ile kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum ” açıklamasında bulundu.

 

08.03.2021
TÜGİAD Genel Başkanı Çevikel: Kırgızistan İle Ticari İlişkileri Geliştirmek İstiyoruz

Kırgızistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Başbakan Ulukbek Maripov’u tebrik eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, "Kırgızistan ile ticari ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Daimi temsilcilik açmak için de çalışmalara başladık" dedi.

 

Türkiye'nin ilk uluslararası genç iş insanları derneği misyonu ile yurtdışındaki gelişmeleri de yakıdan takip eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Kırgızistan'da Ocak ayında gerçekleştirilen seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un imzaladığı kararname ile başbakanlık görevine gelen Ulukbek Maripov’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Derneği temsilen ziyarette bulunan Cemal Ersoy, TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel'in tebrik mektubunu Başbakan Ulukbek Maripov’a sunarak, yeni dönemin hayırlı olması dileğinde bulundu.

BAŞBAKAN MARİPOV'A TEBRİK MEKTUBUMUZU İLETİP, YENİ GÖREVİNİ KUTLADIK

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel,  "Ocak ayında gerçekleştirilen seçimlerde Cumhurbaşkanlığı görevine gelen Sadır Caparov'u, Sadır Caparov'un imzaladığı kararname ile Başbakanlık görevine gelen Ulukbek Maripov’u tebrik ediyorum. Birlikte başarılı bir çalışma dönemi geçirmelerini diliyorum.  Derneğimiz adına  üyemiz Cemal Ersoy Başbakan Ulukbek Maripov’u makamında ziyaret etti ve tebrik mektubumuzu iletti. Ben de en kısa zamanda ziyarette bulunmak istiyorum" dedi.

KIRGIZİSTAN TEMSİLCİSİ CEMAL ERSOY, ÇALIŞMALARA BAŞLADI

TÜGİAD olarak , Türkiye çapında 850 üyesi ile 60’dan fazla sektörü temsil eden, ortalama 35 yaşında olan ve dinamik iş insanlarını, üreticileri ve dünya çapında 100 ülkeye ihracat yapan bir yapıyı temsil ettiklerini belirten Genel Başkan Çevikel, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini ve bu çalışmalar ile ilgili Sayın Cemal Ersoy’u görevlendirdiklerini belirtti.

TÜGİAD  Kırgızistan daimi temsilciliği için dernek üyesi ve Kırgızistan Temsilcisi  Cemal Ersoy’un çalışmalara başladığını belirten Nilüfer Çevikel, Cemal Ersoy’un aynı zamanda iş ortakları Rovshan Mehdiyev ve Rafail Hamidov ile birlikte Kırgızistan’da yatırımlara da başladığının altını çizdi.

08.02.2021