BASIN ODASI
BASIN BÜLTENLERİ
TÜGİAD, dünyanın en iyi girişimcilerinin buluşacağı zirvede ülkemizi temsil ediyor

Küresel değişim ve iş birliğini hızlandırmak için her yıl dünyanın en iyi genç girişimcilerini bir araya getiren G20 Genç Girişimciler İttifakı’nın (G20 YEA) 2023 Zirvesi’nde, Türkiye’yi TÜGİAD temsil ediyor. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 13-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacak zirve; sürdürülebilirlik ana temasıyla toplanıyor. 

G20 ülkelerindeki genç girişimcileri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının buluştuğu zirveye Nazlı Fatma Gülel, Tarık Sönmez, Ezgi Buse Mumay, Nice Günaydın ve Melik Rupen Mıhçıyan’dan oluşan beş kişilik bir heyetle katıldıklarını belirten Türkiye Genç İş insanları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım, “Binlerce genç girişimciyi temsil eden G20 YEA, her yıl düzenlediği zirvelerde ele aldığı ve mutabakata vardığı önerilerini G20 liderlerine iletir. Sürdürülebilir büyüme, ekonomik yenilenme, iş yaratma, girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen bu önerilerin, hükümetler tarafından uygulamaya konulması için de çaba sarfeder. Biz de ülkemizdeki genç girişimcilerin sorunlarını ve beklentilerini burada yansıtarak küresel çözüme ulaşma konusunda gayret gösteriyoruz” dedi.  

Yeni dünya düzeninde genç girişimcilere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten Yıldırım, girişimcilerin önünü açacak bir ortam hazırlanması konusuna hükümetlere büyük sorumluluk düştüğüne vurgu yaptı. Gürkan Yıldırım, Türkiye’deki genç girişimcilerin sesi olan TÜGİAD’ın hayata geçireceği projelerle girişimcileri yönlendirirken, kamu yönetimine de destek olmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi. 

14.07.2023
TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım MB’nın faiz artırım kararını değerlendirdi: “Piyasalar üzerinde olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz”

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını değerlendirdi. Uzun süredir ilk kez politika faiz oranının artırılmasının piyasalara verdiği sinyal etkisinin oldukça önemli olduğunu belirten Yıldırım şunları söyledi: 

 

“Bilindiği üzere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 27 ay sonra ilk kez politika faizini artırarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5’ten, yüzde 15’e yükseltti. Her ne kadar söz konusu faiz artışı piyasa beklentilerinin altında bir oranda olsa da Merkez Bankası’nın faiz artışı yaparak piyasalara verdiği sinyal etkisinin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. 

 

Ayrıca karar metninde vurgulanan “parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması” şeklindeki ifadeden önümüzdeki aylarda faiz artışlarının devam edeceğine ilişkin verilen mesajın da piyasalar üzerinde olumlu etkisi olacağını değerlendiriyoruz. 

 

İş dünyası olarak bir an önce bir yandan fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi diğer yandan da bankacılık sektörüne yönelik uygulanan regülasyonlar neticesinde durma noktasına gelen kredi kanalının yeniden açılması konusunun önemini bir kere daha vurgulamak istiyoruz. 

 

Önümüzdeki dönemde istihdam, üretim, yatırım ve nihayet ihracatta ihtiyaç duyulan finansmana erişimin sağlanabilmesi için de gerekli adımların vakit geçmeden atılması işletmelerimiz açısından hayati önem taşımaktadır. 

 

Bankalarla olan ilişkilerimizde bizlere zorlayan regülasyonların sadeleştirilmesi konusu en az finansmana erişim ve finansman maliyeti kadar önemli bir konudur.”

24.06.2023
TÜGİAD 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi

TÜGİAD’ın yeni Başkanı Gürkan Yıldırım oldu

 

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği’nin (TÜGİAD) 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Yeni dönemde yönetim ve diğer kurullarda görev alacak isimlerin belirlendiği seçimlere tek liste ile giren Gürkan Yıldırım, TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Seçim kampanyasındaki ileriye dönük hedefleri ve birleştirici mesajlarıyla dikkat çeken Gürkan Yıldırım yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında Cumhuriyetimizi daha güçlü kılmak ve gençlerin gücünü artırmak için aday olduğunu vurguladı 

 

“TÜGİAD’a sahip çıkmalı ve büyümeliyiz”

Dünyanın bir dönüşüm sürecinden geçtiğine ve Türkiye’nin dönüşüme uyum için artık çok az zamanının kaldığına işaret eden Gürkan Yıldırım “Gerçeklik sonrası zamandayız. Teknoloji destekli yeni kapitalizm tüm ülkeleri tehdit ediyor. İnsanlar köklerini ve geleceğini arıyor. Geleceği birlikte inşa etmemiz gerekiyor. Zaman, daha fazla beraber çalışmayı gerektiriyor. Yeni nesil kolektif çalışabilmeli. Çünkü yeni dönem, ortak hareket edene fırsatlar sunuyor. TÜGİAD olarak şeffaf bir yönetim anlayışıyla, tüm fikirlere açık ve hiçbir ideolojinin baskısı altında kalmadan ilerlemeliyiz. Dünya çapında yaşanan enerji krizi, iklim krizi ve yeşil dönüşüm gibi çok önemli konu başlıklarında bizlere çok iş düşüyor. Genciz, bununla övünüyor ve katma değer yaratmaya çalışıyoruz. TÜGİAD’a sahip çıkmalı ve büyümeliyiz” diye konuştu. 

 

Genel Kurullarımız adeta düğün gibidir

 Konuşmasında TÜGİAD Genel Kurullarının adeta bir “düğün” havasında geçtiğini söyleyen Yıldırım, “TÜGİAD bana hep tutku oldu. Derneğimizin tüm kılcal damarlarında görev aldım. Hiçbir zaman TÜGİAD üzerinden bir yerlere gelmek için uğraşmadım. Özümdeki gibi kaldım. TÜGİAD bizim işimiz değil tutkumuzdur. Türkiye sevdamızın yansımasıdır” dedi. 

 

Eski başkanlara teşekkür 

TÜGİAD’ın fabrika ayarlarına dönmesi gerektiğini de vurgulayan Başkan Gürkan Yıldırım, “Arkadaşlarımla birlikte bu amaç için yola çıktım. Birlikte çalışarak hedeflerimize ulaşacağız. Bugüne kadar emeği geçen tüm başkanlarımıza ve üyelerimize en içten dileklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Kazanan TÜGİAD oldu, hayırlı olsun” diye konuştu. 

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım, başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize kısıtlamaları üzerine bir açıklama yaptı. Uygulamalar nedeniyle Türk iş dünyasının AB pazarında sıkıntı yaşadığına diket çeken Yıldırım şunları söyledi: 

”AB ülkelerinin son dönemlerde Türk vatandaşlarına uyguladığı vize politikası, iş dünyası açısından da büyük sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Randevu sürelerini uzun zamana yayılmasıyla başlayan ve ret oranlarının her gün arttığı vize sorununda son olarak Almanya’nın vize başvurularına verilen ret yanıtına itiraz süresini askıya alması, AB ile Gümrük Birliği Anlaşması bulunan Türk iş dünyası için haksız rekabet ortamı oluşturmaktadır. 

Pandemi sonrası artan seyahat taleplerin oluşturduğu sıkışıklığın neden olduğu belirtilen bu uygulama, Firmalarımıza uluslararası ticarette uygulanan bir tarife dışı engel haline geldi. Firmalarımızı zor duruma sokan bu durumun bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. 

İhracatımızın yarısından fazlasını gerçekleştirdiğimiz AB ülkelerinde yatırımlarımız da önemli boyutta. Bu ülkelere ürünlerimiz serbestçe girebilirken, uygulanan vize engeli nedeniyle iş insanlarımız maalesef girmekte zorlanıyor. Müşterileri ile toplantılara katılamıyor. Özellikle fuar dönemlerinde sıkıntının boyutu daha da artıyor. Fuarlara katılan Türk firmaları, standlarını açacak görevlilerini dahi gönderemiyorlar. Ekonomik anlamda ülkemize sıkıntı yaratacak bu durumun ortadan kaldırılması için hükümetler nezdinde atılan adımları hızlandırmasını bekliyoruz. 

Dünya genelindeki genç iş insanlarını bir araya getiren ve aldıkları kararları G20 hükümetlerine tavsiye olarak ileten G20 YEA’nın 2023 Zirvesi, temmuz ayında Yeni Delhi’de gerçekleştirilecek. Ülkemizi TÜGİAD’ın temsil ettiği bu zirvede konuyu gündeme getireceğiz.”

15.06.2023