Ülke olarak gücümüzü farkına varmalıyız

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, “Ülke olarak gücümüzü farkına varmalıyız”

Bugün TÜİK tarafından açıklanan, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendiren TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, ”Genel seçimler sonrasında başlayan siyasi istikrarsızlık ve giderek artan terör olayları nedeniyle zor bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde, ortaya koyduğumuz beklentiyi aşan bir büyüme performansı, geleceğe dair umudumuzu artırdı. İçerisinde bulunduğumuz bu olumsuz konjonktüre rağmen, 30 milyon genç nüfusumuzla yatırım açısından dünyanın en cazip ülkelerinden biriyiz. Ülke olarak bu gücümüzün farkına varmalı ve çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Açıklanan 2’nci çeyrek büyüme rakamları ile Temmuz ayı cari açık rakamlarının büyümeye yönelik endişelerin arttığı bugünlerde, beklentiyi aşan bir ekonomik performansa işaret ettiğini belirten Çuhacı, geçtiğimiz günlerde TÜGİAD'ın ev sahipliğinde düzenlenen G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’nde de ekonomik büyümenin ‘olmazsa olmazı’ olan yatırım konusunun tartışıldığını hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Açıklanan son rakamlar ülke olarak gücümüzü farkına varmamızın zamanının geldiğini gösteriyor. TÜGİAD olarak, yatırım ortamını ilerletmeyi görev edinen bir sivil toplum kuruluşuyuz. Siyasi belirsizlik nedeniyle yatırımların ertelenmesinden kaynaklanan sınırlı bir büyüme ortamının içerisinde olduğumuz bugünlerde, iş dünyasının bir temsilcisi olarak zirve aracılığıyla hükümetler düzeyinde uygulanacak yatırım politikaları geliştirdik. Ekonomik büyümenin temel taşı olan yatırım ortamını dinamik kılacak, bu ortamı sürekli ileriye taşıyacak politikalar geliştirerek ekonomik gücümüzü ilerletebiliriz. Yatırım ortamını geliştirmeyi misyon edinmiş bir kuruluş olarak, bu yönde politikalar üretmeyi sürdüreceğiz.”