TÜGİAD Başkanı:Girişimcisi olmayan ekonomi balondur; gün gelir patlar

TÜGİAD Başkanı:Girişimcisi olmayan ekonomi balondur; gün gelir patlar

TÜGİAD ve GÜNGİAD işe “orta gelir tuzağına karşı girişimcilik” diyerek başladı

TÜGİAD ve GÜNGİAD tarafından Dicle Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Girişimcilik Sertifika Programı kapsamında ilk dersi veren TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, girişimcisi olmayan ekonomilerin birer balon olduğunun altını çizerken, Türkiye'de sorunların samimi çözümünün ve orta gelir tuzağından kurtulmanın yolunun girişimcilerin desteklenmesi olduğunu belirtti.

TÜGİAD tarafından, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği'nin (GÜNGİAD) desteğiyle ve Dicle Üniversitesi İ.İ.B.F. işbirliği ile Güneydoğu Anadolu'da girişimcilik kültürünü geliştirmeyi amaçlayan eğitim programı, Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesinde, gerçekleştirildi. Yoğun içerikle düzenlenen ve üç gün boyunca devam eden Girişimcilik Sertifika Programı eğitimlerinde hem TÜGİAD temsilcileri hem Dicle Üniversitesinden akademisyenler ders verdi.

Sertifika programı kapsamında, açılış dersini veren TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen ve devamında G20 Genç Girişimciler İttifakı Güney Kore Başkanı Michael Lee, TÜGİAD Danışmanlar Kurulu Üyesi ve Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Kerem Alkin, TÜGİAD Danışmanlar Kurulu Üyesi Garip Ayaz, TÜGİAD Üyesi Volkan Kebir, finansal ve hukuksal açıdan girişimcilik, “Kore Dalgası “ başarısının ardındaki gizli neden, makroekonomik verilerin analizi ve küresel ekonomide liderlik, muhasebe ve finansal okuma-yazma, yönetici becerileri ve iş hayatına hazırlık konularında ders verdi. Açılış dersinde girişimcilerin ekonomiler için önemine dikkat çeken Ali Yücelen; girişimcisi olmayan ekonomiler patlayacak balona benzetti ve şunları söyledi:

"Eğer bir coğrafyada girişimcilik yoksa, daha iyisini isteyen de yok demektir. Eğer bir toplum daha iyisini istemiyorsa çöküş yaklaşmış demektir. Biz sadece çözüm süreci bağlamında değil, Türkiye ekonomisi ve sosyal refahı için ülkemizin her yerinde girişimcilik ruhunu beslemek zorundayız. Eğer Türkiye bölgesel sorunlarını çözmeye kararlı ise öncelikle insanları çaresizlikten arındırıp girişimci bireyler olmalarını sağlamak durumundadır."

Yücelen, girişimcilerin desteklenmesinin orta gelir tuzağını da önleyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Orta gelir tuzağı tartışmaları ortaya ilk atıldığında bizler çok umutlanmıştık. Az karla yetinme, AR-GE harcamalarına kaynak ayıramayacak kadar büyüme ve sonucunda bu kadar az dahi olsa bu kazancı kaybetme korkusu orta gelir tuzağının en büyük zararlarından bir tanesidir. Fakat maalesef orta gelir tuzağının sadece ekonomik boyutu konuşulmuş; mentalite ve anlayış boyutu ihmal edilmiştir. Bizler şu anda zihinsel olarak, elde ettiğimiz ve geleneksel sektörlerden sağladığımız küçük karlardan neredeyse sıfıra yakın arge harcaması yapmamıza rağmen sadece ve sadece kamuoyunu memnun etmeye yönelik yapılan çalışmalardan memnun kalarak ve bunu yeterli görerek orta gelir tuzağının tam ortasında bulunuyoruz. Ve tekrarlıyoruz bu tuzaktan çıkışın tek yolu inovasyondur ve inovatif girişimciliğin desteklenmesidir. 2003 yılında TÜİK verilerine göre özel teşebbüsten ve kendi işinden gelir elde edenlerin oranının yüzde 33 iken 2013 yılında yüzde 20'ye düştüğünü göz önünde bulundurarak girişimci zihniyetin desteklenmesi gerektiğini ihmal etmemeliyiz.”

Dicle Üniversitesi İİBF Dekanı Prof.Dr.Levent Gökdemir ve Dekan Yardımcıları Yrd.Doç.Dr.Mehmet Karahan ve Yrd.Doç.Dr.Mehmet Mete de, iş planı kavramı ve öğeleri, girişimcilik özelliklerinin sınanması ile iş planının yazılması ve sunumu başlıklı dersleri verdi.

Açılışını TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen’in yaptığı sertifika programı, TÜGİAD Ege Şube Başkanı Musa Turan ve GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal’ın, eğitimi tamamlayan öğrencilere sertifikalarını vermesiyle sona erdi.

Ayrıca, 28 Nisan tarihinde, sertifika programı öncesinde, TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, G20 Genç Girişimciler İttifakı Güney Kore Başkanı Michael Lee, TÜGİAD Danışmanlar Kurulu Üyesi Garip Ayaz ve TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu'nun katılımıyla, G20, ekonomi ve girişimcilik üzerine medya mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştirildi.