İstihdamdaki daralmanın çaresi girişimciliği desteklemekte

TÜGİAD: “İşsizliğin İlacı Girişimcilik”

TÜGİAD: “İstihdamdaki daralmanın çaresi girişimciliği desteklemekte”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı işsizlik rakamlarına göre, geçtiğimiz yılın Mart ayına nazaran yaşanan gerileme,istihdam cephesindeki daralmaya işaret ederken konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Genç İşadamları Derneği, işsizliğin önüne geçebilmek için girişimciliğin teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

800’den fazla üyesiyle Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Türkiye Genç İşadamları Derneği olarak Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına yönelik projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasına yönelik adımlar atılmasıyla istihdamın yükselen bir grafik sergileyebileceğini ifade etti. Çuhacı, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu.

“Türkiye’de girişimcilik kavramı henüz kendini kabul ettirmeye başladı. Ekonomisinin yüzde 99’u KOBİ’lerden oluşan bir Türkiye için, girişimci kültürünün daha çok yaygınlaştırılması gerekiyor. Bunun için hem kamuya, hem özel sektöre hem de bizim gibi sivil toplum kanadına çok iş düşüyor. Biz iş dünyasının temsilcilerinden biri olan TÜGİAD olarak, bu konuya ciddi bir şekilde eğiliyoruz.”

Tekstil, Gıda, inşaat, otomotiv yedek parça başta olmak üzere 60’tan fazla sektörde yer alan iş dünyasını temsil eden bir dernek olarak girişimciliğin gelişimine yönelik çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Çuhacı, Türkiye’nin G20 2015 Dönem Başkanı olarak bu sene G20 liderlerinin toplantısına ev sahipliği yapacak olmasının bu yönde önemli bir platform yarattığını söyledi.

Uluslar arası genç girişimciler zirve yapacak TÜGİAD olarak Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığını destekleyen adımlar attıklarını belirten Çuhacı, şunları söyledi: “G20 Siyasi Liderler Zirvesi öncesinde Eylül ayında TÜGİAD tarafından, Türkiye'de ilk kez, 3 gün sürecek G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi gerçekleşecek. Bu zirve, ortaya koyacağı sonuç bildirgesiyle, G20 dönem toplantısına girişimciler adına katkı sağlayacak.2010’dan beri her sene dönem başkanı olan ülkede düzenlenen Genç Girişimciler İttifakı Zirvesine G20 ülkelerini temsilen yüzlerce yabancı girişimci katılacak. Bu zirve aracılığıyla ilk kez katılımcı profili Avrupa'yı aşarak Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkelerine de ulaşacak. Kurumumuzun girişimiyle düzenlenen bu zirvenin amacı G20 liderlerinin katılımıyla ülkeler arası genç girişimcilerin işbirliğinin artmasını ve girişimciliğin yaygınlaşmasını sağlamak. “

Girişimcilik konusu masaya yatırılacak “Zirve aracılığıyla, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması için gerekenleri masaya yatıracağız. Girişimciler için mevzuat ve sistemin kolaylaştırılması, gereken teşvik ve destekler, genç istihdamı ve işsizliğin ilacı olarak girişimcilik, konuları tartışılarak çözüm önerileri aranacak. Zirve aracılığıyla Türkiye’de inovasyon, teknoloji, yatırım ve sermayeye erişim, eğitim, kurumlar arası koordinasyon ve destek, fon kaynakları, vergi ve ticari mevzuat, girişimcilik kültürü, ticaret, küresel ekonomi ile reel sektör ile KOBİ destek programları gibi konular da kamuoyu yaratmayı hedefliyoruz”