TÜGİAD Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Füle’yi ziyaret edecek

TÜGİAD Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Füle’yi ziyaret edecek

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen başkanlığındaki TÜGİAD heyeti yarın (29 Ağustos 2013) Belçika’nın başkenti Brüksel’e bir çalışma ziyareti düzenleyecek. TÜGİAD, Türkiye’nin AB üyelik sürecine yeni bir ivme sağlama ve katılım müzakerelerin yeniden canlanmasını sağlama hedefi doğrultusunda Türk iş dünyasının değerlendirmelerini AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’ye aktaracak.

Türkiye’nin AB üyelik sürecinin her aşamasında önemli katkılar sağlayan TÜGİAD, Ali Yücelen başkanlığındaki döneminde de AB konusunu çalışma programının en öncelikli konularından biri olarak belirledi. TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen başkanlığındaki TÜGİAD heyeti bir çalışma ziyareti kapsamında yarın (29 Ağustos 2013) Belçika’nın başkenti Brüksel’e gidiyor.

TÜGİAD’ın Brüksel ziyareti kapsamında Türkiye-AB müzakere sürecinin güçlendirilmesi konusu ele alınacak. TÜGİAD tarafından temaslarda Türkiye’nin AB için çok stratejik bir ekonomik ve siyasi oyuncu olduğunu mesajı verilecek. Türkiye’nin Avrupa Birliğin dâhil olmasının birliğe güç katacağı vurgulanarak; ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda katacağı somut faydalar hakkında bilgilendirme yapılacak.

AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nin yanı sıra Türkiye Daimi AB Temsilcisi Büyükelçi Sayın Selim Yenel de makamında ziyaret edilerek TÜGİAD’ın Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki çalışmaları aktarılacak.

TÜGİAD Heyetinde Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen’in yanı sıra, TÜGİAD Brüksel Temsilcisi Tolga Gürbüz, Ege Şube Başkanı Musa Turan, TÜGİAD Başkan Yardımcısı Kürşad Badem ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tuba Çalkılıç, Mesut Alkan, Ali Güral, Feyza Meral; Ege Şube Yönetim Kurulu üyesi Sanem Kılıç, TÜGİAD üyeleri Rahmi Çuhacı ve Emre Kocadağ ile TÜGİAD Genel Sekreteri Sinem Sonuvar yer alacak.

Bununla birlikte, AB Dönem Başkanlığı görevini Temmuz ayı itibariyle üstlenen Litvanya’nın Başkanlığı ile Türkiye'nin müzakere sürecini yeni bir aşamaya taşınacağını ifade eden Yücelen Brüksel ziyaretinin ardından Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius’u da ziyaret etmeyi planladıklarını ifade etti.