Bakan Pekcan: ‘’Ticaret rekoru ihracatçının başarısı’’

BASIN BÜLTENİ

Bakan Pekcan: ‘’Ticaret rekoru ihracatçının başarısı’’

TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu ve TÜGİAD üyeleri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret etti. Türkiye’de ihracat gündeminin konuşulduğu ziyarette Pekcan, “Bizim işimiz sizin önünüzü açmak. Kırılan ticaret rekoru ihracatçının başarısı” dedi.

TÜGİAD’ın 17’inci dönem yönetim kurulu, yeni dönemde de üst düzey ilişkilerini sürdürmek adına çalışmalarına başladı. Profili enerji, inşaat, gayrimenkul, uluslararası müşavirlik, gıda, tekstil ve turizm gibi sektörlerden oluşan yeni yönetim kurulu, ilk resmi ziyaretini ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a gerçekleştirdi. Ziyarette ihracatçılara verilen destek, yurtdışı pazarlarındaki güncel durum, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi gibi konular konuşuldu. Görüşmelerde TÜGİAD'ın güncel çalışmaları ile üyelerin sektörel faaliyetleri hakkında bilgi verildi.


“BİZİM ASIL İŞİMİZ İHRACATÇININ YANINDA OLMAK”

Başkan Şohoğlu, TÜGİAD'ın yeni dönemdeki ilk hedefinin ihracatı daha da artırmak olduğunu ve bu doğrultuda ilk bakanlık ziyaretini Ticaret Bakanlığına yaptıklarını ifade etti.

TÜGİAD yetkilileri, ihracatta Cumhuriyet tarihi rekorunun kırılması konusunda bakanı tebrik etti. Pekcan bu anlamda Türkiye’nin genç işadamlarını yeni yatırımlarını arttırmaya davet ederek, “Bizim asıl işimiz ihracatçının yanında olmak ve onların işlerini kolaylaştırmak. Bizim işimiz sizin önünüzü açmak. Kırılan ticaret rekoru ihracatçının başarısı” diye konuştu.

TÜGİAD Başkanı Şohoğlu, üyeler arasında kurdukları GirişimTürk fon şirketi ile start-up'lara destekleri ve yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verdi. Pekcan, TÜGİAD üyelerine teşekkür ederek oluşturdukları ihtisas serbest bölgelerindeki start-up’lara da yatırıma davet etti.

G-20 GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİNDE YER ALAN TEK STK 

Konuşmasında ayrıca, TÜGİAD’ın Türkiye’yi G-20 Genç Girişimciler İttifakı'nda temsil eden tek Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olduğuna dikkat çeken TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, bu anlamda imzalanan deklarasyonlar ile girişimcilik ekosisteminde vergi kolaylığı, kaliteli eğitim ve vize kolaylığı gibi öncelik verilen başlıklardan bahsetti.