TÜGİAD Başkanı Şohoğlu'nun Bloomberg HT'ye Açıklamaları

TÜGİAD Başkanı Şohoğlu:

Bakan Albayrak’ın açıklayacağı paketi heyecanla bekliyoruz

İSTANBUL,(DHA) - TÜGİAD Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu,2017 ve 2018’de açıklanan KGF’lerin firmaları çok rahatlattığına dikkat çekerek, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması beklenen, reel sektöre yönelik yeni destek paketini heyecanla bekliyoruz” dedi.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından gelecek hafta, reel sektöre yönelik yeni destek paketinin açıklanacağına dair değerlendirmelerde bulundu. Gelinen noktada dernek üyeleri olarak finansman limitlerinin yüksek olmasına rağmen krediye erişemediklerini vurgulayan Şohoğlu, “2018 ve 2017’de Kredi Garanti Fonu (KGF)bizi çok rahatlattı. Önümüzdeki hafta Bakan Albayrak’ın açıklayacağı paketi heyecanla bekliyoruz. Yeni ekonomi paketinden reel sektörün bankalarla ilgili desteklenmesine dair beklentilerimiz var. Bankalara yaşanan sıkıntıları anlatmamıza ve kredi şartlarına uygun olmalarına rağmen firmalar finansmana ulaşamıyor.”

“KGF ARSA VE EV ALALIM MANTIĞIYLA KULLANILMAMALI”

Küçük ve orta orta ölçekli şirketlere geçen yıllarda sağlanan Kredi Garanti Fonu’na dair görüşlerini aktaran Şohoğlu, “KGF denetimi sıkı yapılmalı, istihdama ve üretime yönelik olarak kullanılmalı. KGF arsa ve ev alalım mantığıyla kullanılmamalı. Şu anda ülkenin çıkış yolu olarak ve bizim de dernek olarak projelerimizde odak noktamız ihracatı artırıcı neler yapabileceği konusudur” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 25 FAİZLE ÜRETİMİ BÜYÜTEMEZSİNİZ”

Ticari kredi faizleri ile ilgili önümüzdeki döneme dair değerlendirmesinde Şohoğlu, “Bünyemizde 60’tan fazla sektör bulunuyor. Sektör sıralamamızın başlarında inşaat ve enerji geliyor. İç piyasadaki daralma üyelerimizi çok yıprattı. Yüzde 25 faizle kaynak kullandığımız için para kazanamıyoruz. Firmaların üretim tesislerini büyütmekte bu faizle bir sonuç alabileceğini düşünmüyoruz” diye konuştu.

“GEREKİRSE YURT DIŞINDA ÜRETİP DÖVİZİ TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Faiz, işçilik, ithal ham madde gibi maliyet kalemlerinin arttığı bir dönemde yapılması gerekenlere dair Şohoğlu, “Bizim dernek olarak hedefimiz yurt dışında Türkiye’ye döviz getirecek projelere yoğunlaşmak. İç pazarda maliyetin artmasıyla oluşan daralmada satış yapamıyoruz. Bu nedenle gerekirse yurt dışında üretip dövizi Türkiye’ye getireceğiz. Dalgada kayıkla yol alamazsınız, geminizi büyük tutmanız lazım” dedi.