Yurtta Barış Dünyada Barış…

TÜGİAD Başkanı RahmiÇuhacı Rusya ve İsrail ile ilişkilerde atılan adımlardan memnun…

Yurtta barış dünyadabarış…

TürkiyeGenç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı bir süredir gündemde olanİsrail ile ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmeler ve Rusya ile ilişkilerinnormalleşmesine dönük adımları memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.  Atatürk’ün ‘Yurtta barış dünyada barış’ sözüneatıfta bulunan Çuhacı Türkiye’nin bu ilkeler çerçevesinde tüm sorunluilişkilerinin çözülmesini içtenlikle arzu ettiklerini dile getirdi.

TürkiyeGenç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, Türkiye’nin Rusya veİsrail ile ikili ilişkilerde sorunları çözmeye ve ilişkileri normalleştirmeyedönük atılan adımlardan memnuniyet duyduklarını dile getirerek bu gelişmelerdeemeği olan herkese teşekkür etti.

Öncelikleİsrail ile ilgili olarak son günlerde tartışılan mutabakata değinen Çuhacı,gerek Ortadoğu’daki sorunların çözülmesi, gerekse ikili ilişkilerin gelişmesibakımından Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatı olumludeğerlendirdiklerini belirtti. Ülkeler arasındaki sorunların çözümünün herkesinyararına olduğunun altını çizen Çuhacı, detaylardan çok iyi ilişkilere önemveren iradeye önem verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“İsrailile yıllardır süregelen gerilim siyasi boyutta sorunlara neden oluyordu. İkiülke insanları ve işadamları arasında sorun olmadığı halde istenmeyen olaylarınneden olduğu tahribat yıllar içinde her iki ülke için de olumsuz sonuçlardoğurdu. Taraflar kendi istedikleri koşullarda ısrarcı olunca yapıcı bir adımatılamadı. Ancak karşılıklı olarak atılan adımlar memnuniyet verici şekildesonuçlandı. Bizler işadamları olarak bu mutabakatın ruhunu önemsiyoruz. Önemliolan ülkeler arası anlaşmanın sağlanmış olması. En kısa sürede her anlamdailişkilerin daha da geliştirilmesini arzu ettiğimizi dile getirmek istiyoruz.”

İşadamısorun çözer

İşyaşamının sorunları çözme becerisi ile doğrudan ilişkili olduğunu söyleyenÇuhacı, sağduyulu işadamlarının aralarındaki sorunları büyümeden ve en serişekilde çözmeyi tercih ettiğini belirterek siyasetçi ve diplomatlardan da buanlamda işadamı gibi düşünmelerini istedi. İsrail’in ardından Rusya ile ilgiliolarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunun önemli sonuçlarıolacağını belirten Çuhacı şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bizlerişadamları olarak sorunları sevmeyiz. Bir şekilde çözülmesi için çalışırız.Sorunlarla yaşamak ya da iş yapmak istemeyiz. Bu nedenle iki ülkenin attığı vebundan sonra da atacağı adımlara önem veriyoruz. Rusya bizler için sadeceticaret yaptığımız bir ülke değil aynı zamanda da bir dosttur. Dostlar arasındazaman zaman sorunlar, anlaşmazlıklar olması doğaldır. Önemli olan dostlarınbirbirlerine önem vermesi ve birbirlerini kazanmak için çaba harcamasıdır. Buanlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla atılan adımı bir olgunluk olarakdeğerlendiriyoruz. Bundan sonrasında her iki ülke de birbirleri ileilişkilerini eskisinden de daha iyi seviyeye çıkartmak için gerekli adımlarıatacaklardır.”

Yurttabarış dünyada barış

Türkiyeekonomisinin daha çok üretmeye, daha çok satmaya ihtiyacı olduğunun altınıçizen Çuhacı, Avrupa Birliği’nde yaşananlardan sonra bu iki ülke ileilişkilerin normalleştirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek Atatürk’ün‘Yurtta barış dünyada barış” sözüne atıfta bulundu. İşadamlarının birbirleriyleticaretinin artmasının ilişkilerin normalleşmesinde katalizör etkisi yapacağınısöyleyen Çuhacı; “Bu adımları olumlu değerlendiriyoruz. Bir her zaman sıfırdaniyidir. Türkiye’nin, tüm komşuları ve tüm partnerleriyle ilişkilerini her zamaniyi tutması ve daha da geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. İlişkiler ne kadariyi olursa daha çok işbirliği ve ticaret yapabiliriz. Ne kadar çok ticaretyaparsak ilişkilerin gelişmesine de o kadar yüksek katkısı olur. Atılanadımlara katkısı olan herkese içtenlikle teşekkür ediyoruz.” dedi.

Türkiye’ningenç işadamları olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtenÇuhacı, gelişmeleri titizlikle takip ettiklerini ve olumlu anlamda katkıdabulunmak üzere her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.