TÜGİAD, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Gümrük Birliği Restine Destek Verdi

Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD)Genel Başkanı Ali Yücelen Türkiye'nin 2023 ve AB tam üyeliği hedeflerininönemine dikkat çekerek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın gümrük birliğikonusundaki açıklamalarına AB restine destek verdi. Yücelen, "Sayın BakanTürkiye için inisiyatif aldı, arkasındayız" dedi.

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın AB-ABD SerbestTicaret Anlaşmasının Türkiye'ye olumsuz etkilerini anımsatarak GümrükBirliği'ni tartışmaya açmasına TÜGİAD’dan destek geldi. Türkiye için hem 2023hem de AB tam üyeliği hedeflerinin vazgeçilmezliğine dikkat çeken Türkiye Gençİşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen; Türkiye'nin1995 yılında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasından kaynaklanan tüm engelleyiciuygulamalarına rağmen muhteşem bir ekonomik performans sergilediğini anlattı.

1995 yılında atılan imzalarla, Türkiye'nin tam üyeolmadan AB Gümrük Birliği'ne dahil olan ilk ve tek ülke olduğunu anlatanYücelen, bu konuda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın gösterdiği tepkiyidesteklediklerini söyledi. Gümrük Birliği imzasıyla Türkiye'nin elininzayıfladığına dikkat çeken Yücelen, "Sayın Bakanın özellikle serbestticaret anlaşmaları ile ilgili kaygılarını paylaşıyoruz" dedi ve şöylekonuştu:

"TÜGİAD olarakAvrupa'ya tam üyeliği koşulsuz destekliyoruz. Ancak bu sürecin bu şekildesağlıksız uzaması ülkemize ve ekonomimize zarar veriyor. 2023 hedeflerine hızla koşan bir ülkeningirişimcileri olarak  SayınBakanın, Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmalarına taraf olmak da dahil; GümrükBirliği'nin revize edilmesi gerekliliği konusundaki ifadesini destekliyoruz.AB'nin ABD ile yaptığı serbest ticaret anlaşması uyarınca kısa sürede zaten

 

adaletsiz durumda olandış ticaret dengesi daha da bozulma riski taşıyor. Bizim bu tepkimize ABülkeleri de hak veriyorlar; ancak sonuç yok..."

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ınrestine destek veren Yücelen " Sayın Bakanın AB'nin samimiyetsiz tavrınailişkin tepkisini aslında sokaktaki insan uzun zamandır paylaşıyor" dedive şöyle devam etti:

"Türkiye ile aynıgün, 3 Ekim 2005'te AB üyelik müzakerelerine başlayan Hırvatistan, 1 Temmuz'daAB üyesi oluyor. AB bu oyalama taktiğine devam edecekse, Türkiye'yi sürecindışında bırakmaya devam edecekse, o zaman Serbest Ticaret Anlaşması yapalım.Türkiye'nin Ortadoğu'ya ve Asya'ya açılan kapı olarak kullanılacağı yerdesürecin yokuşa sürülmesine anlam veremediğimiz gibi TÜGİAD olarak Türkişadamlarının maruz bırakıldığı haksız rekabete dur demenin zamanı çoktangeldiğini düşünüyoruz ”

Yücelen,AB ile bağımlılık değil bağımsızlık bazında işbirliğinin Türkiye Ekonomisinibugünlere getiren işadamlarına yeni ufuklar açacağını belirtti.