Genç girişimciler özel bir G20 Startup Vize uygulaması isteyen TÜGİAD Başkanı Çuhacı

Genç girişimciler özel bir G20 Startup Vize uygulaması isteyen TÜGİAD Başkanı Çuhacı:

Genç girişimciler G20’ye hazırlanın

İstanbul’da gerçekleştirilen 13. Liderlik Zirvesi’nin açılışında ödül alan TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı yaptığı konuşmada TÜGİAD’ın çalışmalarını anlatırken; G20 YEA Arjantin toplantısında genç girişimciler için G20 ülkelerinden Startup vize uygulaması istediklerini anlatarak gençlere dünyaya hazırlanma mesajı verdi.

TÜGİAD Başkanlığının yanı sıra G20 Genç Girişimciler İttifakı dönem başkanlığını da yürüten Rahmi Çuhacı, 13. Liderlik Zirvesi açılışında bir konuşma yaparak gençlere girişimciliği anlattı. Günümüzde başarının yolunun girişimci ve yenilikçi olmaktan geçtiğini söyleyen Çuhacı; dünyanın artık tüm genç girişimcilere açık olduğunu belirterek gençlere başta G20 olmak üzere dünyaya açık olmaları çağrısında bulundu.

Dünya nüfusunun giderek yaşlandığını, artık insanların daha ileri yaşlarda emekli olmaya başladığını söyleyen Çuhacı bu nedenle gençlerin ekonomide yeni kaynaklar yaratacak girişimciliğe önem vermeleri gerektiğini altını çizdi. Kısa süre öncesine kadar yalnızca iyi durumdaki ailelerin çocuklarının ve parası olanların girişimci olabileceğine dair bir izlenim olduğuna dikkat çeken Çuhacı sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün girişimcilik, özellikle de gençlerin girişimciliği çok önemli. Devletler iş arayan gençlere iş bulacağına; ne yapacağını bilen ve yeni bir değer yaratan gençleri destekliyor. Ülkemizde de bu anlamda çok önemli destekler var. Kısa süre önce Arjantin’de gerçekleştirdiğimiz G20 YEA toplantısında da G20 ülkeleri tarafından genç girişimcilere dönük G20 Startup vize uygulaması ile genç girişimcilere yeni bir ülkeye göç edebilme, orada iş gelişimini sağlayana kadar belirli bir süre için ikamet hakkı vermelerini önerdik. Bu önerimiz ilgi gördü ve umuyoruz ki önümüzdeki dönemde bu anlamda olumlu gelişmeler yaşanacak ve kısa süre sonraki gelecekte dünya genç girişimcilerin serbestçe dolaşabildiği bir dünya olacak. Bu nedenle sevgili gençler, kendinizi tüm dünyanın sizlere ve fikirlerinize açık olacağı geleceğe hazırlamanız çok önemli. Dünya size hazır, peki ya siz dünyaya hazır mısınız?”

Konuşmasına TÜGİAD’ın girişimcilik konusundaki çalışmalarını anlatan Çuhacı, hem uluslararası hem de ulusal anlamdaki çalışmaları özetledi. G20 Genç Girişimciler İttifakı Dönem Başkanlığını sürdürdüklerini belirten Çuhacı, Türkiye’de de üniversiteler ile işbirliği yaptıklarını belirtti. TÜGİAD üyeleri olarak Girişim Türk şirketini n yatırım ağları ve girişimcilerle işbirliğine girdiğini; girişimcilerin projelerini incelediklerini ve uygun görülen projelere finansal destek sağladıklarını anlattı.