TÜGİAD Suudi Arabistan’a çıkartma yaptı.

Göreve geldiği 9 aydan bu yana Türk iş dünyasının sesini dünyaya duyurmak için çalışan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, Riyad’da düzenlenen “Girişimcilik Zirvesi”nde Türkiye’yi temsil etti. Suudi Arabistan Çalışma Bakanı Adel Fakir ile de görüşen Yücelen, Ortadoğu’da girişimciliğin desteklenmesinin işsizliğe karşı en etkin çözüm olacağını ifade etti.

Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ve uluslararası genç işadamları derneği olma sıfatıyla, Türk iş dünyasının sesini her kıtada duyurmaya çalışan TÜGİAD’ın Başkanı Ali Yücelen, göreve geldiği Mayıs ayından bu yana,  4 kıta ve 11 ülkeye ziyaretler yaptı. Son olarak Ortadoğu’ya giden Başkan Yücelen, 9-11 Şubat 2013 tarihleri arasında Prens Abdulaziz’in himayesinde, Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenen “Girişimcilik Zirvesi”nde Türkiye’yi temsil etti.

Zirvede, TÜGİAD ile Suudi Arabistanlı genç girişimcilere kar amacı gütmeden finansal destek sağlayan The Centennial Fund tarafından sürdürülen çalışmalar ve geniş katılımlı çalıştay neticesinde karşılıklı iyi niyet mektupları imzalandı. Başkan Yücelen, organizasyonun The Centennial Fund Başkanı Prens Abdülaziz’in himayelerinde yapıldığını belirterek, şu bilgileri verdi: “The Centennial Fund,  özellikle küçük şehir ve köylerde yaşayan halkı destekleyen bir kuruluş. Şimdiye kadar desteklediği projelerin yüzde 75’i nüfusu yoğun olmayan bölgelere ait… Böylelikle, köyden kente göçü engellemeyi hedefliyorlar ve bu açıdan bize örnek olabilirler. Yaptığımız iyi niyet anlaşması doğrultusunda, Ortadoğu’da ülkelerarası ticareti arttıran, bölgenin ekonomik sorun ve beklentilerine çözüm üreten ve gündem yaratan bir platform oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın liderliğinde Ortadoğu’da  girişimcilik kültürünü yayarak güçlendirmeyi hedefliyoruz. Girişimciliğin yaygınlaşmasının, istihdamı artıracağına ve genç nüfus arasındaki işsizlik oranını azaltacağına inanıyoruz.”

Suudi Arabistan ziyareti sırasında Çalışma Bakanı Adel Fakir ve Yatirim Kurumu Baskani Prens Saud Al Faysal ile de görüş alışverişinde bulunan TÜGİAD Başkanı Yücelen, bu ziyarette de, Ortadoğu’da girişimciliğin desteklenmesinin işsizliğe karşı en etkin çözüm olacağını ifade etti.