FAALİYETLERİMİZ
21
Aralık
2011
Vize toplantısı

Avrupa Birliği Bakanlığı’nda Vize toplantısı

DETAY

Vize toplantısı

Avrupa Birliği Bakanlığı’nda Vize toplantısı Schengen Vizesi sorununun ele alındığı Vize Yuvarlak Masa Toplantısı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katılımıyla Bakanlığımızda 21 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşti. Toplantıda, yıllardır Avrupa Birliği ülkelerinin Türk vatandaşlarına yönelik haksız vize uygulaması, bu alandaki temel sorunlar, Türk vatandaşlarının yaşadığı sıkıntılar; kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve konunun uzmanı akademisyen ve hukukçular tarafından tüm boyutlarıyla tartışıldı. TÜGİAD’ı temsilen toplantıya TÜGİAD Genel Sekreter Yardımcısı Sinem Sonuvar katıldı.

2011.12.21

Marmara Üniversitesi 10

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 9.haftasında, Çiçek Sepeti Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Sn. Emre Aydın katılımcıları Niş Pazarlar konusunda bilgilendirdi.

2011.12.21

Bahçeşehir Üniversitesi 9

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 9. haftası,MIT Enterprise Forum Turkey derneği Başkanı Burçin Ergünt ders öğrencilerini exit strategy konusu hakkında bilgilendirdi.

2011.12.20

Arap Baharı Toplantısı

Arap baharı ve Türk Dış Ticaretine olası etkileri Bilgilendirme Toplantısı Türkiye ile komşu ve çevre ülkeler arasında son yıllarda önemli bir ivme kazanan ticari, siyasi, kültürel ve sosyal paylaşımlar ekonominin her alanında olumlu karşılık bulmakla birlikte, yaşanan Arap Baharı sürecinin Türkiye'nin dış ekonomik ilişkilerine yansıması hususu önem kazanmıştır. Bu kapsamda, Uluslar arası İlişkiler Komisyonu koordinesinde ve DEİK işbirliği ile20 Aralık Salı günü Derneğimizde Arap baharı ve Türk Dış Ticaretine olası etkileriüzerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya DEIK Orta Doğu ve Körfez Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau ve DEIK Afrika Bölge Koordinatörü Bahar Dilşa Kavala konuşmacı olarak katıldılar. Toplantıda Arap Baharı'nı takiben Orta Doğu ve Afrika'daki son gelişmeler, Türkiye'nin her iki bölgedeki mevcut konumu ve gelecekte üstlenebileceği roller,ihracatçılarımıza potansiyel iş fırsatları sunan Orta Doğu ve Afrika'da, pazar payımızın artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkânları ile tehditler ve fırsatlar üzerine değerlendirmeler yapıldı.

2011.12.20

Marmara Üniversitesi 9

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 9.haftasında, PETFOR Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Semih Yüzen Katılımcıları Niş Pazarlar konusunda bilgilendirdi.

2011.12.14

Bahçeşehir Üniversitesi 8

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 8. haftası, chooseclick.com un kurucusu Ali Evren Göksungur'un katılımları ile gerçekleştirildi.

2011.12.13

Yeni TTK Semineri

TKYD - TÜGİAD - TÜRKONFED Semineri Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), TÜGİAD ve TÜRKONFED’in destekleriyle düzenlenen “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda Kurumsal Yönetime İlişkin Gelişmeler ve Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumlulukları” semineri, Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin değerli katkılarıyla13 Aralık 2011tarihinde, Windowİst Tower’da gerçekleşti. TKYD Yönetim Kurulu Başkanı – TÜGİAD 8inci Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın açılış konuşması ile başlayan seminerde, Ümit Hergüner, (Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı) konuk konuşmacı olarak yer aldı. Seminere, TKYD Yönetim Kurulu Üyesi – TÜGİAD Denetleme Kurulu Başkanı Fikret Sebilcioğlu’nun moderatörlük olarak katıldı.

2011.12.13

Marmara Üniversitesi 8

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 8.haftasında, Mazars Denge Denetim'den Sn. Mert Tinik Katılımcıları Pazarlama Planı Hazırlama Metodolojisi konusunda bilgilendirdi.

2011.12.07

Bahçeşehir Üniversitesi 7

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 7. haftası, TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Dr. M.Sani Şener, katılımları ile gerçekleştirildi.

2011.12.06

Girişimcilik Dersleri 7

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 7.haftasında,Eczacıbaşı Holding İnovasyon Grubu Başkanı Sn. Ata Selçuk Katılımcıları İnovasyon konusunda bilgilendirdi.

2011.11.30

Bahçeşehir Üniversitesi 6

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 6. haftasında, Uzay Oto Genel Müdürü Sn. Seyra Toprak, katılımcılara satış ve pazarlamada iletişim dili konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

2011.11.29

Cumhuriyet Balosu

Geleneksel TÜGİAD Cumhuriyet Balosu 25 Kasım 2011 tarihinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Cumhuriyet Balomuz, Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Coşkunkan’ın üyelerimize hitaben yaptığı açılış konuşması ile başladı. Yaptığı konuşmada, TÜGİAD’a ve TÜGİAD’ın “TÜRKİYE” ünvanı ile onurlandırılmasına değinen Başkanımız, şunları söyledi: “TÜGİAD, Türkiye’de ve Bölgesinde Genç İş Dünyası’nın sesi ve temsilcisi olmayı hedefliyor. Sizleri, tüm Şubelerimizi, ülkemizin farklı illerinde yerleşik olan üyelerimizi, bu büyük hedefe odaklanmaya, TÜGİAD’ı, sahip olduğu “TÜRKİYE” ünvanına yakışır bir şekilde, tüm Türkiye sathında tanıtmaya davet ediyorum. Genç İş Dünyası ve Girişimcilik, sadece yeni iş imkanları yaratan, rekabetçiliği ve inovasyonu arttrıcı bir güç değildir. Aynı zamanda o ülkenin sosyal kalitesini de yükselten önemli bir itici güçtür. Bir ülkede gerçek anlamda sosyal ve ekonomik büyümenin anahtarı, girişimci sayısının artması ile doğru orantılıdır. İşte TÜGİAD burada devreye giriyor; bizler bir sivil toplum kuruluşu olarak tüm Türkiye’de “girişimcilik kültürü”nün yaygınlaştırılmasını, girişimciliğin bir kariyer seçeneği olduğu gerçeğini topluma, kamuoyuna etkin bir şekilde anlatmalı, aktarmalıyız. Ve yeni girişimcileri aramıza alarak büyümeliyiz.” Cumhuriyet Balosu’nda aramıza yeni katılan üyelerimiz, Halil İbrahim Akbaş, Fuat Cemaligil, İldeniz Koç, Ali Önder Öner, Ahmet Parseker, Selin Sakder ve İzzet Güldoğan’a üyelik sertifikaları ve rozetleri takdim edildi.

2011.11.25

Genç İşsizliği Çalıştayı

TÜGİAD : “Genç işsizliğine karşı girişimcilik desteklenmeli. Girişimcilik ve İnovasyon, Türkiye’nin ulusal politikası olmalı” Türkiye’de Girişimcilik Kültürü’nün gelişmesi ve Girişimciliğin bir Kariyer olarak algılanması için çalışanTÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği),İnsan yönetimi alanındaki profesyonellerin gereksinimlerine 40 yıldır hizmet sunan PERYÖN (Türkiye Personel Yönetimi Derneği) ile birlikte Türkiye’de bir ilk’e imza attı ve 25 Kasım 2011 tarihindeGenç İşsizliği Çalıştayı’nı düzenledi. Yönetim Kurulu Üyemiz Mehtap Alanyalı’nın liderliğinde TÜGİAD İSEGE (İş ve Strateji Geliştirme) Komisyonu koordinesinde gerçekleşen Genç İşsizlik Çalıştayı, Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş-Kur, TÜRKONFED, ILO (International Labor Organization) ve Endeavor Türkiye’nin destekleriyle akademi, kamu ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Şimşek, PERYÖN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu, TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Alanyalı ve TC çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı temsilen Müsteşar Yardımcısı Dr. Sıddık Topaloğlu’nun yaptıkları açılış konuşmaları ile start aldı. Moderatörlüğünü Dr. Can Fuat Gürlesel’in yaptığı “Dünya’da ve Türkiye’de Genç İşsizliği : Politikalar ve Beklentiler “, Moderatörlüğünü PERYÖN Başkan Yar-dımcısı Yiğit Oğuz Duman’ın yaptığı “Genç İstihdamı ve Eğitim” ve Moderatörlüğünü TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Alanyalı’nın yaptığı “ÇÖZÜME DOĞRU: Girişimcilik mi, Esnek İşgücü mü? Alternatifler Nelerdir?” konu başlıklarında 3 oturum olarak gerçekleşen çalıştayda genç işsizliğine çözüm olabilecek somut öneriler sunuldu. Çalıştaya konuşmacı olarak; ILO Program Sorumlusu Ozan Çakmak,Metro Cash&Carry İnsan Kaynakları DirektörüEsra Daver,Endeavor Türkiye Genel SekreteriDidem Altop,Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan YardımcısıTarkan Kadooğlu,Bahçeşehir Üniversitesi METGEM BaşkanıAzize Gökmen,KoçHolding Dış İlişkiler ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk KoordinatörüAylin Gezgüç,Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi DirektörüProf. Dr. Üstün Ergüder,TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstihdam UzmanlarıHüseyin GökmenveGöktan Görmezöz,Turkcell Global Bilgi İşe Alım MüdürüDerya Er Gidirişlioğlu,MESS Genel MüdürüDr. Necdet KenarveM.E.B Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire BaşkanıŞahap Yılmaz katıldılar.

2011.11.25

Girişimcilik Dersleri 6

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 6.haftasında, Buğday Derneğinden Sn. Güneşin Aydemir Organik Tarım konusunda Girişimcilik konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

2011.11.23

Bahçeşehir Üniversitesi 5

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 5. haftası MSA Mutfak Sanatları Akademisi Kurucusu Sn. Mehmet Aksel ve TÜGİAD Üyesi Güneş Küçükçalı'nın katılımları ile gerçekleştirildi

2011.11.22

TÜGİAD GGH Kokteyli

TÜGİAD GGH Kokteyli TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu tarafından Global Girişimcilik Haftası (GGH) etkinlikleri kapsamında düzenlenen “TÜGİAD GGH Kokteyli” paydaşlarımız olan Kurum ve Dernek temsilcileri, Marmara ve Bahçeşehir Üniversitelerinde düzenlediğimiz Girişimcilik Derslerine devam eden öğrencilerimiz ve Üyelerimizin katılımlarıyla 16 kasım 2011 Çarşamba günü TÜGİAD Odakule’de gerçekleşti.

2011.11.18

Girişimcilik Dersleri 5

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 5.haftasında, BAYMAK Yön. Kur. Bşk. Sn. Murat Akdoğan Liderlik konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

2011.11.16

GGH Etkinlikleri

TÜGİAD Global Girişimcilik Haftası Etkinlikleri - 16 Kasım 2011 TÜGİAD (İş ve Strateji Geliştirme Komisyonu) – Özyeğin Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Girişimciler için Sermaye Kaynakları” konulu panel 16 Kasım 2011 tarihinde Özyeğin Üniversitesi Altunizade yerleşkesinde gerçekleşti. Dr. Rıza Kadılar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Ali H. Karabey (Yönetici Ortak - 212VC), Serkan Elden (CEO - Pinebridge Investments), İsmail Esin (Ortak - Esin Hukuk Bürosu) ve Melih Ödemiş (Kurucu Ortak - Yemek Sepeti) konuşmacı olarak katıldılar.

2011.11.16

TÜGİAD Çukurova

TÜGİAD Çukurova Toplantıları TÜGİAD Çukurova Bölge Şubesi tarafından organize edilen “Çukurova Toplantıları”nın ikincisi 15 Kasım 2011 tarihinde Adana Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Adana, Mersin ve Hatay’dan TÜGİAD üyeleri ile bölgede faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcilerinin katıldıkları toplantı, TÜGİAD 25. Yıl Tanıtım Filminin gösterimi ile başladı. Çukurova Bölge Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Öner, Ankara Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın ve Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Coşkunkan’ın açılış konuşmaları ve “TÜGİAD” sunumunun ardından, Derneğimiz Ekonomi Danışmanları Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Can Fuat Gürlesel’in konuşmacı olarak katıldıkları “Dünya’da ve Türkiye’de Ekonomik Değerlendirmeler” konulu konferans düzenlendi.

2011.11.15

Bahçeşehir Üniversitesi 4

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 4. haftası Simit Sarayı CEO'su Sn. haluk Okutur'un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

2011.11.15

Yeşil Girişimcilik

TÜGİAD Global Girişimcilik Haftası Etkinlikleri - 14 Kasım 2011 TÜGİAD (İş ve Strateji Geliştirme Komisyonu) – Bilgi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Yeşil İşler / Yeşil Girişimcilik” konulu panel 14 Kasım 2011 tarihinde Bilgi Üniversitesi Santral yerleşkesinde gerçekleşti. Dr. Rıza Kadılar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele,Prof. Dr. Doğan Güneş -İstanbulBilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Müh. Bölümü Başkanı,Kumru Adanalı -Carbon Clear Turkey Genel Müdürü,Selen İnal -Ekokariyer Ltd. Genel Müdürü veBaşak Candemir -UK Trade & Investment Türkiye Bilim ve İnovasyon Sorumlusu konuşmacı olarak katıldılar.

2011.11.14

Ata’mızı Anıyoruz

Ata'mızı Anıyoruz

2011.11.10

G20 FRANSA

TÜGİAD, G20 GENÇ GİRİŞİMCİLER ZİRVESİ’NDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD),30 Ekim-2 Kasım 2011 tarihlerindeFransa’nın Nice kentinde G20 Zirvesi öncesi düzenlenenG20 YES (G20 Genç Girişimciler Zirvesi)’nde Türkiye’yi temsil etti. Düzenlenen zirvedefinans kaynaklarına erişim zorluğu,vergiveregülasyonlar,teşvikvedestekler, eğitimvegirişimcilik kültürügibi birçok konuda değerlendirmeler yapıldı, çözüm önerileri masaya yatırıldı. G20 üyesi ülkelerin ulusal genç işadamı derneklerinin temsilcilerinin katıldığı Zirve’ye Fransa Les Journées de l’Entrepreneur ev sahipliği yaptı. Zirve kapsamında başkanlar ve sherpa’ların katıldığı stratejik toplantıların yanı sıra panel oturumları ve işadamları arasında iletişimi arttırmaya yönelik tanışma toplantıları ve mesleki çalışma grupları da organize edildi. Başta, Nobel ödülü sahibi Prof. Muhammed Yunus, Hüsnü Özyeğin, Anand G. Mahindra (Mahindra&Mahindra), Shai Agassi (Better Place) ve Mario Moretti Poligato (GEOX) olmak üzere Dünya’nın en başarılı girişimcilerinin konuşmacı olarak katıldıkları zirveye, Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi ev sahipliği yaptı. Akdeniz Genç Girişimciler Federasyonu (MYE) Zirve’nin resmi konuğu olarak davet edildi. Kanada ve Güney Kore’den sonra üçüncüsü düzenlenen Zirve’ye bu yıl ilk kez TÜGİAD’ın da eş başkanı olduğu Akdeniz Genç Girişimciler Federasyonu (MYE) da resmi konuk olarak davet edildi. MYE Kurucu Eş-Başkanı Ashraf Al Cazayerli, “Gençlik, Eğitim ve Girişimcilik” konulu panelde bir sunum yaptı. G20 Genç Girişimciler Zirvesi’nden G20 Liderleri’ne “Sürdürülebilir büyüme, İstihdam ve İnovasyon için tek ve kesin çözüm Girişimcilik” mesajı verildi. 20 ülkeden 400 işadamının katıldığı zirvede TÜGİAD’ı temsilen TÜGİAD Yönetim International BaşkanıFerda Kertmelioğlu, Yönetim Kurulu üyesiMehtap Alanyalı, Yönetim Kurulu üyesiAyşeCan Bayraktar, TÜGİAD Kanada TemsilcisiDeniz Fişekçi, İSEGE Komisyonu BaşkanıRıza Kadılar, Uluslararası İlişkiler Komisyonu ÜyeleriFeyza MeralveSerkan Deniz,Girişimcilik Komisyonu üyeleriİzel Levi CoşkunveEnder Bozkurtile TÜGİAD Genel SekreteriEngür RutkayveTÜGİAD Genel Sekreter YardımcısıSinem Sonuvaryer aldı. Zirve sonrasında, G20 Genç Girişimciler İttifakı (G20YEA) Üyeleri tarafından imzalanan Genç Girişimciler Deklarasyonu aynı tarihlerde Cannes kentinde toplanan G20 Liderleri’ne resmen iletildi. Zirve hakkında detaylı bilgi için; www.g20yes.fr

2011.11.05

Girişimcilik Dersleri 4

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 3.haftasında, Mutfak Sanatları Akademisi Yön. Kur. Bşk. Sn. Mehmet Aksel Eğitimde girişimcilik örneği konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

2011.11.03

Bahçeşehir Üniversitesi 3

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 3. haftası , Sn. Mehmet Karakoç ve Deniz Aylan'nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

2011.11.01

Girişimcilik Dersleri 3

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 3.haftasında, MİKADO CONSULTING Yetkilisi Serra Titiz Türkiye’de sosyal girişimcilik örneği konusunda katılımcılara eğitim verdi.

2011.10.26

Bahçeşehir Üniversitesi 2

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 2. haftasında, Sn. Pelin Narin Tekinsoy ( Yaşam Koçu ) Liderlik ve İletişim konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

2011.10.25

Van Depremi

Van’da meydana gelen ve Doğu Anadolu’da 14 İl’i sarsan deprem felaketi tüm Türkiye’yi derinden üzmüştür. Tüm imkanlarımızı seferber ederek bölgede yoğun olarak ihtiyaç duyulan gıda, giyecek, ilaç ve ekipmanlar ile ilgili ülke çapında başlatılan yardım kampanyalarına destek vereceğiz. Deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

2011.10.24

Koordinasyon Toplantısı

TÜGİAD Genel Koordinasyon Toplantısı TÜGİAD’ın 2011 – 2012 projeksiyonu, projeleri ve Merkez – Şubeler arası etkin koordinasyonun sağlanması amacıyla, İstanbul Merkez Yönetim Kurulu, Ankara, Bursa ve Çukurova Şubeleri Yönetim Kurulu Başkan, Başkan Yardımcıları ve Genel Sekreterleri ile TÜGİAD daimi komisyonlarının başkan ve temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen Genel Koordinasyon Toplantısı 18 Ekim 2011 tarihinde TÜGİAD Ankara Şubesi ev sahipliğinde gerçekleşti. TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Coşkunkan’ın açılış konuşması ve Genel Sekreter Engür Rutkay’ın 13. Dönem Merkez Faaliyet Raporu hakkında sunumundan sonra, Ankara Şubesi Başkanı Barış Aydın, Bursa Şubesi Başkanı Ali Tatveren ve Çukurova Şubesi Başkanı Armağan Öner, Şubelerin 2011 Yılı faaliyetleri ve 2011-2012 plan ve projeleri hakkında katılımcılara bilgi verdiler. Kurul / Komisyonlarımızı temsilen; sırasıyla, Sicil Disiplin Kurulu Başk Yard Kerim Ertan, Enerji Komisyonu Başk Yard Kerim Ertan, Onursal Üyeler Komisyonu Başkanı Murat Gökçen, Girişimcilik Komisyonu Üyesi Ender Bozkurt ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu (UİK) Üyesi Nesrin Serin söz alarak kurul/komisyon faaliyetleri ile ilgili sunum yaptılar. Görüş ve Öneriler Bölümünde ise, Başkanlar’dan sonra Şubeleri temsilen sırasıyla, Rasim Narin (Çukurova Şubesi Başk Yard), Baran Çelik (Bursa Şubesi Başk Yard), Nesrin Serin (İstanbul Merkez – UİK Üyesi) veHakan Şahin (Merkez Yön Krl Üyesi – UİK Koordinatörü) söz alarak görüş ve önerilerini katılımcılarla paylaştılar. Genel Koordinasyon Toplantısı’na ev sahipliği yapan TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Barış Aydın ve tüm TÜGİAD Ankara Ailesi’ne teşekkürlerimizi sunarız.

2011.10.21

Girişimcilik Dersleri 2

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 2.haftasında, Simit Sarayı Yön. Kur. Bşk. Sn.Haluk Okutur ve We-Decide & uygulama Yöneticisi Sn. kutlu Kazancı konuşmacı olarak katıldılar.

2011.10.20

BASIN DUYURUSU

TÜGİAD’DAN STK’LARA TERÖRE KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI :

“Dağınık ve Sessiz kalmamız tehlikeli”

TÜGİAD olarak son dönemde hızla artan hain terör saldırılarını Türkiye’nin geleceği adına büyük bir endişe içinde izlemekteyiz.

2023’de “Dünya’nın en büyük 10 Ekonomisi” arasına girmeyi hedefleyen ve 27 yıldır teröre çare bulamayan Türkiye zor bir süreçten geçiyor.

Yine, 27 yıldır terör cinayetleri sonrası kamuoyu nezdinde yapılan standart kınama ve intikam alma demeçlerine rağmen hükümetlerin çözüme yönelik hiçbir ilerleme kaydedememiş olması da bizlere acı veriyor.

Bu dönemde siyasi temsilcilerin yanı sıra toplumun çıkarlarını gözeten ve sesini duyuran biz STK’lara da büyük görev düşüyor. Tüm STK’ların bir araya gelerek seslerini daha gür çıkarmaları gereken bu dönemde STK’ların terör ve anayasa değişikliği ile ilgili görüş bildirmeleri, fikirlerini paylaşmalarını ve siyasi partilerle iletişim halinde olmalarını elzem buluyoruz.

TÜGİAD olarak anayasal düzenlemelerde STK’ların öncü olmaları konusunda tavrımızda ısrarcıyız. Türkiye’nin “görüş bildiren, çözüm öneren ve birlikte hareket etme yeteneğine sahip” STK’lara ihtiyacı var.

Bu bağlamda, Doğu Afrika’daki insanlık dramı ve Filistin konularında olduğu gibi “Topraklarımızda akan kana isyan etmek, sivil çözümler geliştirmek ve Teröre karşı tek ses olmak ” amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları’nın birlik olması ve bir demokratik tepki platformu oluşturulmasını talep ediyoruz.

SESSİZ KALMAMIZ TEHLİKELİ !

STK’lar olarak, bugün yaşananlara sessiz kalmamız yarın üzerinde uzlaşamayacağımız birçok düzenlemeyi şimdiden kabul etmemiz anlamına gelir.

STK’ların gerçek anlamda işlevi demokrasinin ve sosyal sorunların sözcüsü olmalarıdır.

TÜGİAD olarak tüm STK’ların görüşlerini duyurmasını istiyoruz. Bu konuda miladi bir süreci başlatıyoruz. STK’lar olarak kendi içimizde özellikle anayasa değişikliği ile ilgili yapılacak düzenlemeleri ele almalı, bu konuda reel sektörün özellikle siyasi, ekonomik ve sosyal konularda görüşlerini dile getirmeli ve bunları oluşturacak platformlarda siyasi partilerle ve Meclis’le paylaşmalıyız.

Terör ve acılarının Türkiye’ye getirdiği büyük sıkıntıların sonuçları ortadadır. Bu konuda özellikle dış dünyada yaşadığımız sıkıntıları daha gür bir sesle duyurmalıyız.

STK’lar olarak yurtdışındaki paydaşlarımız ve kullanabileceğimiz tüm medya araçlarıyla bu konudaki hassasiyetimizi dile getirmeli, “tepki göstermeliyiz”. Türkiye’nin haklılığını daha büyük bir güçle Dünya kamuoyuyla paylaşmalıyız. Terörün evrensel bir suç olduğu, dünyanın buna karşı önlem aldığı bir dönemde daha aktif şekilde sesimizi duyurmalıyız.

Türk demokrasisinin vazgeçilmez unsurlarından olan TBMM, bu dönem sancılı bir şekilde çalışmalarına başladı. Toplumsal hoşgörünün ve uzlaşmanın ve demokratik kültürün yerleşmesi açısından TBMM’ye büyük görevler düşmektedir.

Türkiye’nin aydınlık geleceği ve terörün tamamen ortadan kaldırılması için çözümün tek adresi olan TBMM’de bizim oylarımız ile göreve gelen Milletvekilleri’nin, siyasi partilerin savaşçı aktörleri değil, bir birey olarak ortak akıl üretmeleri, bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini yakından ilgilendiren bu konularda fikir üretmeye, çözüm geliştirmeye gayret etmeleri, bunu yaparken de toplumsal ve sosyal refah için çalışan Sivil Toplum Örgütleri’nin görüşlerini almaları gerektiğine inanıyoruz.

Ekonomik büyüklük olarak Dünya’nın 10uncu büyük ekonomisi olmayı hedeflerken, Nikaragua, Tanzanya, Sierra Leone ile aynı gurupta “Hibrid Demokrasi” olarak anılmak ve Dünya Demokrasi Endeksi’nde 89uncu sırada yer almak istemiyoruz.

Demokratik, sivil, insan haklarını gözeten ve koruyan, tüm Türkiye’yi barışa ve birlik olmaya davet eden çağdaş bir Yeni Anayasa istiyoruz.

2011.10.19

Bahçeşehir Üniversitesi 1

Bahçeşehir Üniversitesi Girişimcilik Dersleri TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Bahçeşehir Üniversitesi ile sürdürmekte olduğu 2011-2012 yılı Girişimcilik Ders Programının 1. dersi Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat Akdoğan'ın katılımlarıyla Gerçekleştirildi.

2011.10.18

Girişimcilik Dersleri 1

TÜGİAD Girişimcilik Dersleri başladı. TÜGİAD – Üniversite İşbirliği kapsamında düzenlenen ve Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi Pazarlama Yüksek Lisans öğrencilerinin katılacakları 2011-2012 TÜGİAD Girişimcilik Dersleri 12 Ekim 2010 Çarşamba günü TÜGİAD Genel Sekreteri Engür Rutkay, Girişimcilik Komisyonu Üyesi ve Girişimcilik Dersleri Koordinatörü İzel levi Coşkun'un katılımlarıyla kaşladı. TÜGİAD Genel Sekreteri Engür Rutkay, katılımcılara TÜGİAD hakkında genel bir bilgilendirme sunumu yaptı. Daha sonra ders koordinatörü İzel Levi Coşkun tarafından Girişimcilik hakkında genel bilgilendirme ve Girişimcilikte Yaratıcılığın Önemi konulu ilk ders işlendi.

2011.10.12

Lübnan Buluşması

1. Arap Genç Girişimciler Konferansı ve 4. MAME Toplantısı” 29 Eylül – 1 Ekim 2011, Beyrut – Lübnan Uluslararası paydaşlarımızdan L.İ.B.A.N (Lebanese International Businessmen Associations Network) ev sahipliğinde gerçekleşen MAME (Akdeniz, Afrika, Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı)4üncü toplantısı ve 1inci Arap Genç Girişimciler Konferansı’na TÜGİAD’ı temsilen;Ferda Kertmelioğlu(TÜGİAD Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı),Hakan Şahin(TÜGİAD – MAME ikili ilişkilerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi),Serkan Bulutdağıtan(Uluslararası İlişkiler Komisyonu Genel Sekreteri – MAME ikili ilişkilerden sorumlu),Rasim Narin(TÜGİAD Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı),Mustafa Berkant Şahin(TÜGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi),Ender Bozkurt(TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu Üyesi),E. Seyfi Moroğlu(TÜGİAD Üyesi),Onursal üyemiz Şerafettin Yıldırım’ın firması Vera İnşaat’ı temsilenAli Kaplan ve Tolga Yurteriile birlikteEngür Rutkay(Genel Sekreter) veSinem Sonuvar(Genel Sekreter Yardımcısı) katılmışlardır. Yaklaşık 40 ülkeden 600 Genç İşadamı ve İşkadınının katıldığı organizasyon, 30 Eylül 2011 tarihinde,Robert Jreissati,Başkan, Lebanese International Businessmen Associations' Network(L.I.B.A.N.),Adnan Kassar,Başkan, Arap Ülkeleri Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları,Mohamed Choucair, Başkan, Lübnan Ticaret, Sanayi ve Tarın Odası,Nabil Itani,Başkan,IDAL (Investment Development Authority of Lebanon),Sheikh Ibrahim Bin Khalifa Al Khalifa, Başkan,ARCEIT (The Arab Regional Center for Entrepreneurship & Investment Training),Yoshiteru Uramoto, Genel Müdür Yardımcısı,UNIDO veFaissal Karami,Lübnan Gençlik ve Spor Bakanı’nın katıldıkları açılış konuşmaları ile başladı. Arap Genç Girişimciler Konferansı’nın birinci bölümünde, Genç İş Dünyası için UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Organizasyonu) Destek Programları ve “Lübnan’da İş Yapmak” konulu oturumlar gerçekleştirildi. Öğleden sonra ikinci bölümde, “Bölge’de Sosyo-Ekonomik Kalkınma ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk konularında Genç Girişimcilerin rolü” ve “Global Girişimciler : Lübnan ve Orta Doğu’dan Örnekler” konulu toplantılara katılım sağlandı. Aynı gün düzenlenen Speed Networking (Hızlı Tanışma) seansına katılan TÜGİAD heyeti daha sonra, Mısır’ı temsilen organizasyona katılan işadamlarıyla ikili ticari görüşmelerde bulundu. TÜGİAD Heyeti’ni temsilen Ferda Kertmelioğlu, Hakan Şahin, Serkan Bulutdağıtan, Engür Rutkay ve Sinem Sonuvar, 1 Ekim 2011 de düzenlenen MAME İcra Kurulu Toplantısı’na katılırken, TÜGİAD üyeleri aynı gün düzenlenen ve tüm yabancı heyetlerin katıldığı “İkili Ticari Görüşmeler”de de yer aldılar. Not : Lübnan seyahat notları bir e-bülten ile tüm üyelerle ve MAME icra Kurulu toplantı notları ikinci bir e-mail ile sizlerle paylaşılacaktır.

2011.10.03

TÜGİAD Salı Yemeği

TÜGİAD Geleneksel Salı Akşam Yemeği Ekim ayı Geleneksel Salı Akşam Yemeğimiz, 27 Eylül 2011 tarihinde Point Otel Barbaros’ta gerçekleşti. Başkan Murat Coşkunkan’ın açılış konuşmasının ardından danışmanlarımız Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Can Fuat Gürlesel’in “2012’de Dünya ve Türkiye Ekonomisi” konulu sunumlarıyla devam eden akşam yemeğimizde, aramıza katılan yeni üyelerimiz, Hasan Eker, Mehmet Gürol Gür, Semih Gürkan, Öner Kahveci, Erhan Seyfi Moroğlu, Hakan Sayın, Ersoy Tabaklar ve Arif Gülen’e üyelik sertifikaları ve rozetleri takdim edildi.

2011.09.27

2.TÜGİAD B2B Platformu

2. TÜGİAD Üyeler arası Ticareti Geliştirme (B2B) Platformu Üyelerimiz ve firmaları arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve arttırılması amacıyla Girişimcilik Komisyonumuz koordinesinde organize edilen 2. TÜGİAD Üyeler arası B2B Toplantısı, farklı sektörleri temsil eden 75 TÜGİAD Üyesi firmanın katılımı ile 27 Eylül 2011 tarihinde Point Otel Barbaros’ta gerçekleşti. 2. TÜGİAD Üyeler arası Ticareti Geliştirme Platformu’na değerli destekleri için, sponsorlarımız Yurtiçi Kargo, ODE Yalıtım A.Ş., Europcar ve Batı Şirketler Gurubu’na, organizasyonun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan üyemiz Volkan Gülergin ve Dekon çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız. Gecen sene 50, bu sene 75 firmamızın katıldığı organizasyonumuzda seneye min 100 üye firmamızın katılacağına inanıyoruz.

2011.09.27

Işık Yetmez

Onursal Üyemiz Bülent Ahıskal’ın “Işık Yetmez” adlı fotoğraf sergisi 20 Haziran 2011 Pazartesi günü İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleşen bir kokteyl ile sanatseverlerle buluştu. Sergi 30 Haziran 2011 tarihine kadar (Cumartesi – Pazar hariç) 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

2011.06.20

13. Dönem Yönetim Kurulu Anıt Kabir ziyareti - 18 haziran 2011

Başkan Murat Coşkunkan ve beraberindeki TÜGİAD Heyeti, 18 Haziran 2011 tarihinde Anıt Kabir’e resmi ziyarette bulundular. Ziyarette Başkan Yardımcıları Nurettin Varol, Ferda Kertmelioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Yücelen, Türker Naslı, Tayyar yıldırım, Özden Pelister, Mehmet Yasubuğa, Çukurova Şubesi Başkanı Armağan Öner, Ankara Şubesi eski Başkanı Sefa Çol, Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi ve Onursal Üye Yavuz Selim Kaya, Ankara Şubesi üyesi Ünal Pala ve Genel Sekreter Engür Rutkay hazır bulundular.

2011.06.18

TÜGİAD Ankara Şubesi Yeni Ofis Binası Açılış Töreni

TÜGİAD Ankara Şubesi yeni ofis binası açılış töreni ve kokteyli, TÜGİAD üyeleri ile birlikte, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Salih Bezci, Çankaya Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Şenoğlu, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Milletvekilleri ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin huzurunda görkemli bir kutlama ile açıldı.

2011.06.18

TÜGİAD Bilgilendirme Toplantısı

TÜGİAD Yeni Türk Ticaret Kanunu Çalışma Gurubu’nun organize ettiği “İş hayatında radikal bir değişime hazır mısınız? Yeni TTK” temalı bilgilendirme toplantısı 7 Haziran 2011 tarihinde TÜGİAD Odakule’de gerçekleştirildi. Denetleme Kurulu Başkanımız ve Cerebra Yönetim Danışmanlık firması ortağı Fikret Sebilcioğlu ile Üyemiz İzel Levi Coşkun’un yönetici ortağı olduğu Mazars Denge Prokon firması temsilcisi Av. Gökhan Keskinel’in konuşmacı olarak katıldıkları bilgilendirme toplantısında Yeni TTK hakkında üyelere hukuki ve mali konularda genel değerlendirmeler aktarıldı.

2011.06.07

TÜGİAD – Bahçeşehir Üniversitesi İşbirliği Protokolü

“Girişimcilik eğitiminde üniversite ve iş dünyası işbirliği” kapsamında, TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu ve Bahçeşehir Üniversitesi Co-Op (Kampüsüm İşyerim) arasında bir protokol imzalandı. Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Şimşek ve TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Coşkunkan tarafından 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan protokol, gelecek dönem başlamak üzere Üniversite bünyesinde 14 hafta sürecek ve TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu tarafından hazırlanacak ve öğrencilere sunulacak olan bir girişimcilik eğitim modülünü kapsıyor.

2011.05.31

Girişimcilik Ders Programı Proje Sunumları

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonumuzun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici İşbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 2010-2011 öğretim yılı dönem sonu proje sunumları 25.05.2011 tarhinde Dernek merkezimizde gerçekleştirildi. Jüri üyeliğini Girişimcilik Komisyonu Başkanı Zeynep Fidan Sosysal, Girişimcilik Komisyonu üyeleri İzel Levi Coşkun, Kadir İrfan Tanver, Ender Bozkurt ve TÜGİAD Genel Sekreter Yardımcısı Sinem Sonuvar yaptı.

2011.05.25

TÜGİAD Çukurova Toplantıları

23 Nisan 2011 tarihinde 1. Olağan Genel Kurul’unu gerçekleştiren TÜGİAD Çukurova Şubesi, 23 Mayıs 2011 Pazartesi günü Mersin Hilton Otel’de organize edilen akşam yemeğinde Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Zafer Çağlayan’ı ağırladı. Toplantıya, TC Mersin Valisi Sn. Hasan Basri Güzeloğlu, TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Coşkunkan ile birlikte, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Yücelen, Tayyar Yıldırım, Özden Pelister, TÜGİAD Bursa Başkanı Ali Tatveren, TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, TÜGİAD Onursal Üyesi Tayfun Yumak, TÜGİAD İstanbul Üyesi Özkan Tunç, Genel Sekreter Engür Rutkay, Genel Sekreter Yardımcısı Sinem Sonuvar, Ak Parti İl Başkanlığı temsilcileri, diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ve Basın mensupları katıldı.

2011.05.23

Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 24.haftasında, Mazars Denge Yön. Kur. Bşk. Ve Girişimcilik Komisyonu Üyemiz Sn. İzel Levi Coşkun Etkin Sunum Teknikleri Kosunda katılımcılara eğitim verdi.

2011.05.18

Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 23.haftasında, Mikado Consulting şirketinden Serra Titiz konuşmacı oldu. Sn. Titiz Kurumsal Soysal Sorumluluk Kosunda katılımcılara bilgi verdi.

2011.05.11

Genç Girişimcilerin Gövde Gösterisi: TÜGİAD – EGİAD İşbirliği

EGİAD Yönetim Kurulu Üyelerinin 21 Mart 2011 tarihinde TÜGİAD’ı ziyaretleri ile başlayan Dernekler arası güç birliği, “Ege Toplantıları” ile devam ediyor. TÜGİAD – EGİAD işbirliği çerçevesinde 10 Mayıs akşamı İzmir Swiss Otel Grand Efes’te gerçekleştirilen toplantıya Devlet Bakanı Zafer Çağlayan konuk oldu. Çok sayıda davetli ve basın mensubunun izlediği toplantının açılış konuşmasında söz alan TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan, benzer misyonlar üstlenmiş, girişimcilik kültürünü yaymak ve Türkiye’de girişimciliği desteklemek için çalışan iki güçlü derneğin ortak hareket etmek konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. Türkiye’de girişimciliğin bir kariyer olarak algılanmadığını, istihdamın arttırılması yönünde en etkin çözümün ülkemizdeki girişimci sayısını arttırmak olduğunu belirten Coşkunkan, “Girişimciliğin devlet politikası olması gerektiğini buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

2011.05.10

G20 Genç Girişimciler İttifakı İstanbul’da toplandı.

G20 üyesi ülkelerde bulunan en etkin girişimcilik derneklerini bir araya getiren G20 Genç Girişimciler İttifakı, 1. İcra Kurulu toplantısını, Türkiye Genç İşadamları Derneği - TÜGİAD’ın ev sahipliğinde, 6-9 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdi. Dünyanın en geniş katılımlı uluslararası genç girişimci birliği olan ‘G20 Genç Girişimciler İttifakı’nın yeni dönem stratejileri, Kasım ayında Fransa’da düzenlenecek G20 zirvesi öncesi İstanbul’da belirlendi. G20 üyesi ülkelerde girişimcilerin yaşadığı sıkıntıların tespit edilerek, çözüm önerilerinin paylaşıldığı toplantıda alınan kararlar, G20 liderler zirvesinden önce Fransa’da 3 bin genç girişimciyi bir araya getirecek G20 Genç Girişimciler Zirvesi’nde deklare edilecek. 4 gün süren toplantılara ev sahipliği yapan TÜGİAD International Başkanı Ferda Kertmelioğlu, dünyanın en geniş katılımlı uluslar arası genç girişim birliğinin temellerinin İstanbul’da atılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, şunları söyledi: “G20 Genç Girişimciler Zirvesi’nin amacı, üye ülkeler nezdinde etkin bir genç girişimci lobisi olarak, sadece G20’de değil tüm dünyada girişimcilik kültürünü yaymak, genç girişimciliği bir kariyer olarak tanıtmak ve farklı ülkelerde benzer zorluklarla mücadele eden girişimcilerin ortak sesi olmak. Bu doğrultuda İstanbul’da düzenlenen toplantıda dünyadaki genç girişimcilerin karşılaştıkları güçlükler, finansmana erişim, karmaşık bürokratik yapı ve aşırı vergi yükleri, teşvik ve desteklerdeki dağınıklık, eğitim kurumlarında girişimcilik derslerinin verilmesi ve girişimcilik kültürünün doğru algılanmaması olarak belirlendi. Fransa’da düzenlenecek toplantıda bu maddelerin detaylarını G20 Liderlerine sunacağız.”

2011.05.09

TÜGİAD 25. Yaşını Çırağan’da kutladı.

7 Mayıs 2011 tarihinde Çırağan Sarayı Mabeyn Salonu’nda düzenlenen “TÜGİAD 25. Yıl Balosu”na TÜGİAD’ın İstanbul Merkez ile Ankara, Bursa, Çukurova Şubeleri asil ve onursal üyelerinin yanı sıra, TÜGİAD ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen G20 Genç Girişimciler İcra Kurulu toplantılarına katılan ülkelerin Dernek Başkanları da katıldı. Misafirlerin karşılanması ve kokteyl organizasyonu sonrası, “TÜGİAD’ın 25 Yılı” adlı film gösterisi, TÜGİAD International Başkanı Ferda Kertmelioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Coşkunkan’ın konuşmaları ile açılan yemek oturumunda, Başkan Murat Coşkunkan, Derneğimiz Kurucu Başkanı Cefi Kamhi, Yönetim Kurulu eski Başkanları Hamdi Akın, Muharrem Yılmaz ve Lütfü Küçük’e şükran plaketlerini sundu. Cefi Kamhi’nin konuşmasından sonra, Onursal Üyeler Komisyonu Başkanı Murat Gökçen ve Başkan Murat Coşkunkan, 20 Yıl ve üzeri Derneğimiz üyesi olan Onursal Üyelerimiz Cefi Kamhi, Hüsamettin Kavi, Hamdi Akın, Hakan Karamahmutoğlu, Necmettin Ulaç, Orhan Aslan, Hanibal Kaynakçıoğlu, Coşkun Pazar, İsmail Erdoğan ve Ali Türkün’e plaketlerini takdim etti. Vals Müzik Gurubu’nun sahne aldığı Balo’da, TÜGİAD Girişimcilik Komisyonumuz Üyelerinin verdikleri mini Konser geceye ayrı bir renk kattı. Gecenin sonunda, Bursa Şubemiz Başkanı Ali Tatveren’in firması Kafkas tarafından hazırlatılan “TÜGİAD 25. Yıl Pastası” eski Başkanlarımız ve onursal üyelerimizin de katılımlarıyla üyeler huzurunda kesildi.

2011.05.07

TÜGİAD Sosyal Aktivite

TÜGİAD 2011 yılı hafta sonu etkinliklerine 1 Mayıs Pazar günü Borusan’da gerçekleşen organizasyon ile başlandı. Borusan’ın İstinye tesislerinde BMW motosikletleri deneme sürüşü etkinliğine katılan üyelerimiz aileleriyle birlikte gerçekleşen barbekü partisinde doyasıya eğlendiler. İletişim Komisyonu koordinesinde gerçekleştirilen TUGIAD hafta sonu etkinlikleri tüm yaz sezonu boyunca devam edecek.

2011.05.01

Girişimcilik Dersi

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 21.haftasında, Deriş Patent Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Kerim Yardımcı konuşmacı oldu. Sn. Yardımcı Fikri ve Sınai Mülkiyetin hukuki Boyutu konusunda katılımcılara eğitim verdi.

2011.04.27

TÜGİAD Bilgilendirme Toplantısı. Istanbul

“Türkiye’de seçim rüzgarları eserken, Ekonomi’de neler oluyor?” konulu Ekonomik Bilgilendirme toplantısı Danışmanlarımız Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Can Fuat Gürlesel’in sunumlarıyla Odakule merkez ofisimizde gerçekleşti. Kredi genişlemesini sınırlamaya, iç talebi yavaşlatmaya, cari açığı kontrol etmeye ve sıcak para girişini sınırlamaya çalışan Merkez Bankası ve Ekonomi yönetiminin uygulamaya koyduğu önlemlerin halen etkilerini göstermediğinin rakamlarla tespit edildiği toplantıda, global konjonktür, döviz - emtia ve piyasalar dikkate alındığında, 2011’in ikinci yarısında, Türkiye’de daha etkili ve sert parasal önlemlerin devreye gireceğine ve TL’de hissedilir derecede bir sıkışıklık yaşanacağına dair tahminler üyelerle paylaşıldı. Dr. Gürlesel tarafından yapılan, TÜRKİYE EKONOMİSİ’NDE BÜYÜME DİNAMİKLERİ VE SIKILAŞTIRMA ÖNLEMLERİ başlıklı sunum Derneğimiz Bilgi-İşlem departmanından temin edilebilir.

2011.04.26

TÜGİAD Çukurova Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Mersin

TÜGİAD, Ankara ve Bursa Şubelerinin ardından “bölgeye odaklı” modelle Mersin, Adana, Hatay illerini kapsayacak olan TÜGİAD Çukurova Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nu bugün yaptı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile uydu üzerinden canlı yayın bağlantısı yapılan Genel Kurulumuz açılış bölümünde, Milliyetçi Hareket Partisi Gurup Başkan Vekili Mehmet Şandır ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu konuşma yaptılar. Tek aday liste ile icra edilen TÜGİAD Çukurova Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda, üyemiz Armağan Öner ve aday listesi oybirliği ile seçildi. TÜGİAD Çukurova Şubesi Yönetim ve Denetleme Kurulları asil ve yedek listeleri şu şekilde oluştu: Yönetim Kurulu Asil liste, Armağan Öner, Fırat Sarıbıyık, Haluk İnanoğlu, Özlem Koşar, Can Gazel, Melih Aydoğdu, Rasim Narin. Yönetim Kurulu Yedek Liste, Kasım Tanrıöver, Mert Uğurses, İbrahim Behram, Zafer Köksal, Emir Bozkaya, Oguz Yozgat, Ahu Ergin. Denetleme Kurulu Asil Liste, Nebil Taşçı, Hasan Cem Aşçıoğlu, Togay Budur. Denetleme Kurulu Yedek Liste, Avni Sönmez, Melik Ağaoğlu, Sühan Bolay.

2011.04.23

TÜGİAD ve İTÜ Türkiye’nin ilk Yeni Enerji Teknokent’i için harekete geçti.

“TÜGİAD - İTÜ Yeni Enerji Platformu” (TİYEP) Türkiye’de bir ilk’e imza atarak “Yeni Enerji Teknokenti” projesini hayata geçiriyor. İTÜ Enerji Enstitüsü’nün hemen yanında inşa edilecek olan Enerji Arı Teknokent’te yer alacak firmaların üst düzey yöneticileri, TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan, TİYEP Başkanı İlker Aydın, TÜGİAD Enerji Komisyonu Başkanı Ufuk Ünal, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman’ın katıldıkları imza töreni 21 Nisan 2011 tarihinde İTÜ’de gerçekleştirildi.

2011.04.21

YES - Execom toplantısı

Başkan Yardımcılığını yürütmekte olduğumuz Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu (YES) 2011 yılı Execom toplantısı 14-16 Nisan tarihlerinde Yunanistan’ın Atina şehrinde gerçekleştirildi. Toplantılarda TÜGİAD’ı Ferda Kertmelioğlu (YES Başkan Yardımcısı), Nihat Öztürk (Yönetim Kurulu üyesi), Hakan Şahin (Yönetim Kurulu üyesi), Ebru İldam Hatiper (UİK Başkanı), Serkan Bulutdağıtan (UIK Genel Sekreteri), Levent Ünalan (UIK üyesi), Muzaffer Hatiper (UIK üyesi), Engür Rutkay (Genel Sekreter) ve Sinem Sonuvar (Genel Sekreter Yardımcısı) temsil etti. 14 Nisan 2011 tarihinde, Başkanlık Divanı yapıldı. Aynı akşam, Atina’ya gelen YES üyelerinin şerefine kokteyl verildi. 15 Nisan 2011 tarihinde, YES Başkanı Dimitris Tsigos ve Hellenic Association of Young Entrepreneurs Genel Sekreteri Andreas Stefanidis tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Spyros Kouvelis ile Ekonomik Kalkınma ve Rekabet Bakanı Michalis Chrisochoidis YES üyelerine hitaben konuşma yaptılar. İcra Kurulu (Execom) toplantısına katılan TUGIAD heyeti aynı gün YES üyeleri ile birlikte akşam yemeğine katıldılar. Bununla birlikte TÜGİAD heyeti, T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Hasan Göğüş’ü ve T.C Ticaret Baş müşaviri Bülent Tuncer’i ziyaret ederek, derneğin faaliyetleri, yeni dönem projeleri ve gündemde öne çıkan konular hakkında görüşlerini aktardı.

2011.04.18

TÜGİAD Paneli : “KOBİ Finansmanı”

“KOBİ Finansmanı : Engeller ve Yeni Çözümler” konulu TÜGİAD Paneli İSEGE (İŞ ve Strateji Geliştirme) Komisyonumuz Başkanı Dr. Rıza Kadılar ve Yönetim Kurulu Üyemiz Mehtap Alanyalı’nın girişimleri ile İSO Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Dr. Rıza Kadılar’ın moderatörlüğünü üstlendiği panele; İMKB Gelişen Piyasalar Direktörü Korhan Eryılmaz, AKBANK Şirket Bankacılığı Bölüm Başkanı Turan Bulut ve ODE Yalıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Onursal Üyemiz Orhan Turan konuşmacı olarak katıldılar.

2011.04.13

Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 19.haftasında, Vistek Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aytül Erçil konuşmacı oldu. Sn. Aytül Teknoparklar konusunda katılımcılara eğitim verdi.

2011.04.13

TÜGİAD Geleneksel Salı Akşam Yemeği

12 Nisan 2011 Salı günü Point Otel Barbaros’da gerçekleşen akşam yemeğimizde TBMM Başkan Vekili Meral Akşener konuğumuz oldu.
Meral Akşener, Türkiye’deki mevcut siyasi gelişmeler hakkında görüş ve tespitlerini tarihten notlar düşerek üyelerimizle paylaştı. Akşam yemeğimizde aramıza yeni katılan üyelerimiz; Deniz Aylan, Ender Bozkurt, Göktuğ Duyar, Mehmet Selçuk Elmas, Kağan Gökalp, Öykü Gökçen, Volkan Gülergin, Alev Pınar Korkmaz, Selçuk Nazik, Serter Odabaş ve Yiğit Durak’a rozetleri ve üyelik sertifikaları takdim edildi.

2011.04.12

Girişimcilik Komisyonu Başkanımız Bahçeşehir Üniversitesi’nde Girişimcilik Üzerine Sunum Yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Genç Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen Girişimcilik Zirvesi 2011: Yeni Nesil Girişimcilik aktivitesi 6-7 Nisan 2011 tarihinde Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Salonu'nda gerçekleştirildi. Derneğimiz Girişimcilik Komisyonu Başkanı Zeynep Fidan Soysal, 6 Nisan’da “Girişimcilere Verilen Destekler” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

2011.04.06

TÜGİAD Bursa “2023 İhracat Stratejisi”ni masaya yatırdı.

TÜGİAD Bursa Şubemiz tarafından düzenlenen ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin konuk konuşmacı olarak davet edildiği “Türkiye 2023 İhracat Stratejisi” konulu akşam yemeği 31 Mart 2011 Perşembe günü Bursa Almira Otel’de Sivil Toplum Kuruluşları, Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin temsilcileri ve Basın mensuplarının katılımlarıyla gerçekleşti. Anı zamanda, aramıza yeni katılan üyelerimiz, Jale Engin Vardar, Barış Sezer ve Yiğit Durak’a rozet ve sertifikalarının takdim edildiği akşam yemeğinin açılış bölümünde söz alan TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan; TİM’in hazırladığı “Türkiye İhracat Stratejisi 2023” çalışmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Çalışmanın hayata geçirilmesi ve uygulanması için planın bir kamu belgesi haline dönüşmesi ve uzun vadeli kamu planlarına altlık oluşturmasının hedeflenmesi gerektiğini ifade eden Coşkunkan, uygulamada 2023 yılına kadar kamu-özel sektör işbirliği mutlaka gözetilmesi gerektiğini söyledi. Stratejinin uygulanmasının başarılı olması için iki noktaya dikkat çeken Coşkunkan, bunlardan ilkinin kamunun başta sanayi stratejisi olmak üzere tüm ilgili planları arasında bir eş güdüm ve uyum sağlanması; diğerinin ise özel sektörü azami ve sürekli bilgilendirme ve uygulamada işbirliği sağlanması gerekliliği olduğunu kaydetti.

2011.03.31

Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 18.haftasında, Teknoloji Geliştirme Grubu Proje Koordinatörü (TTGV) Haluk Zontul konuşmacı oldu.

2011.03.30

'EKODÜNYA Yaklaşırken' Yenilenebilir Enerji Kanununu Masaya Yatırıldı.

“EKODÜNYA YAKLAŞIRKEN – Green Drinks Buluşmaları”nın sonuncusu, “Yeşil Enerji” başlığı altında “Yenilenebilir Enerji Kanunu”nun sektöre etkileri ve temiz enerji kullanımı üzerine verimli bir fikir paylaşımına sahne oldu. Japonya depremi ardından yaşanan nükleer felaketin bir yansıması olarak Türkiye’de nükleer enerji kullanımı tartışması ise, etkinliğe damgasını vurdu. Buluşmaların “Yeşil Enerji” başlığını taşıyan sonuncu ayağı ise 29 Mart 2011tarihinde Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte, çok uzun süredir beklenen “Yenilenebilir Enerji Kanunu”nun yasallaşmasının ve 500kW altındaki temiz enerji sistemlerinin lisans gerektirmeden serbest kullanımı ile ilgili yönetmeliğin yayınlanmasının ardından sektörde beklenen gelişmeler tartışıldı. Etkinliğin açılışı, Temiz Enerji Derneği Başkanı Bengü Uluengin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Temiz Enerji” konulu açık oturum ile yapıldı. Yenilenebilir enerji kaynakları olarak sırasıyla güneş, rüzgar, biyogaz/biyokütle ve jeotermal üzerine uzman konuşmacıların katılımı eşliğinde düzenlenen oturumda, “Yeşil Enerji illa ki teşvik ile mi üretilir?” ve “Yeni kanunun çizdiği yol haritası nedir?” sorularına yanıt arandı. “Yenilenebilir Enerji Kanunu”nun getirdiği teşvikleri de eleştirilerek, “yerli üretime Türk usulü teşvik” olarak nitelendirildiği düzenlemenin, Ar-Ge’lere değil de yatırımcı/müşteriye yönelik teşvikleri öngörmesini “görülmemiş bir yöntem” olarak değerlendirildi. Oturumun moderatörü Bengü Uluengin’in “Enerji tanımı ile çevre, uyum içinde mi olmalıdır?” sorusunu yönelttiği TÜGİAD Enerji Komisyonu ve Biyogaz Derneği Başkanı Ufuk Ünal, “enerjinin odağı insan” diyerek başladığı sözleri ile yenilenebilir enerji piyasasının açmazlarına değindi. Ünal, geçtiğimiz sene enerji verimliliğinin de tüketimin de azaldığını ifade ettiği konuşmasında “İnsanın az enerji tükettiğini görmek isterim” dedi. Ünal, şunları ekledi: “Ülkemde sorumsuzluk görüyorum. Nedensel düşünce yok. Yalnızca sisteme entegre bir protesto var. Oysaki yeni kaynaklar, siyasi değil samimi bir çerçevede araştırılmalı. Türkiye’de nükleer enerji de siyasi bir karardır. Dolayısıyla ancak siyasi bir platformda tartışılabilir. Teknik veya sosyal kararlar olsa, o çerçevede de konuşabilirdik.” Ünal, uzmanlık alanı olan biyogaz ve biyokütle enerjisi konusunda da bilgilerini paylaştığı oturumda, “Bizim teşvike ihtiyacımız yok. Sadece üretimin popülerleşmesini sağladığı için işimize yarar” dedi. Ünal, ayrıca “Türkiye’de güneş enerjisine haksızlık yapılmıştır. Önemli bir fırsat kaçırılmıştır” ifadesini ekledi. Açık oturumun dördüncü konuğu ise TÜGİAD Enerji Komisyonu Üyesi Kerim Ertan, Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne jeotermal ve jeotermik enerji üzerinden bir bakış sunduğu konuşmasında, ilgili alanın diğer yenilenebilir enerji sektörlerinden “proje yönetimi ve geliştirmesi” açısından büyük farklılıklar taşıdığını vurguladı. Ertan, Türkiye özeline müthiş bir potansiyele sahip olduğunu belirttiği jeotermal enerji kaynaklarının geliştirme aşamasında teşvike ihtiyaç duyduğunu ekleyerek, mevcut piyasa koşullarında sıkıntıyı “yerellik” olarak teşhis etti. Ertan’ın “Size fotovoltaikleri ve rüzgar tirbünleri ile övünen bir Alman’a ‘Jeotermal potansiyelimiz, sizin tüm sistemlerinizin toplamından fazla!” diye hava atılabileceğini ifade etmesi, dinleyicilere keyifli bir an yaşattı.

2011.03.29

TÜGİAD ve K.O.V.A. (Korean Venture Business Association) arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Onbin Güney Koreli Genç Girişimcinin üyesi olduğu KOVA ile TÜGİAD, karşılıklı bilgi - tecrübe paylaşımı, yeni iş fırsatları için eşleştirme, faaliyetlere ortak katılım ve her iki ülkede karşılıklı çalışma toplantıları konularında işbirliğini kapsayan protokole imza attılar. 21 Mart 2011 tarihinde Taksim Point Otel’de TÜGİAD – KOVA ve INKE (International Network of Korean Entrepreneurs) işbirliği ile gerçeleşen INKE İlkbahar Toplantıları kapsamında gerçekleşen imza törenine KOVA Başkanı C. J. Hwang, INKE Başkanı B.C. Hong, SMBA (Güney Kore KOBİ Destek Kurumu) Yöneticisi D.S. KIM, Onursal Üyemiz DEİK Türk – Güney Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar ve TUGIAD International Başkanı Ferda Kertmelioğlu katıldı. Toplantının ikinci bölümünde gerçekleşen “Yeni Enerji” temalı konferansda, TİYEP (TÜGİAD – İTÜ Yenilenebilir Enerji Platformu) İcra Kurulu Başkanı İlker Aydın “Yeni Enerji Teknolojilerinde Üniversite – Sanayi İşbirliği”, Onursal Üyemiz USİAD Başkanı Fevzi Durgun “Yenilenebilir Energy ve Türkiye’de Enerji Verimliliği”, KOVA Genel Müdürü Y.S. KIM “Kore’nin Girişimcilik Başarı Hikayesi” ve TÜGİAD Genel Sekreteri Engür Rutkay “Türkiye, Girişimcilik ve TÜGİAD” konulu birer konuşma yaptılar.

2011.03.22

TÜGİAD Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 17.haftasında, KOSGEB / Girişimcilik Destekleri Uzmanı Sn.Hüseyin Kılıç'ın katılımları ile KOSGEB Hibe ve Kredileri konusu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

2011.03.22

EGİAD – TÜGİAD Buluşması

EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen ve beraberindeki EGİAD Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet 21 Mart 2011 tarihinde Derneğimiz Odakule Merkez Ofisinde Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Coşkunkan, TÜGİAD Yönetim Kurulu, Komisyon Başkanlarımız ve üyelerimiz ile bir araya geldi. EGİAD ve TÜGİAD hakkında yapılan tanıtım konuşmaları ve sunumlardan sonra, kısa bir çalışma toplantısı düzenlenerek Derneklerin üye profilleri, sektörel dağılım ve karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi konularında görüş ve öneriler paylaşıldı.

2011.03.21

Yönetim Kurulu Üyemiz Tunç Lokum

21 Mart 2011 tarihinde, Yönetim Kurulu Üyemiz Tunç Lokum’un Onursal Üyeliğe geçişini kutladık. Dernek Tüzüğümüz uyarınca, Tunç Lokum’un Onursal Üyeliği nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu Asil Üyeliği’ne, aynı zamanda Derneğimiz İş ve Strateji Geliştirme Komisyonu Koordinatörü olan Mehtap Alanyalı gelmiştir.

2011.03.21

Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 16.haftasında, TÜGİAD Üyesi ve Mazars Denge/ Bursa Ofisi YKB Sn. Şevki Boran'ın katılımları ile Genel Olarak Vergi Mevzuatı ve Şirket Çeşitleri konusu hakkında katılımcılara eğitim verildi.

2011.03.16

Başkan Murat Coşkunkan ve Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Yasubuğa Rusya Ticaret Heyetine katıldı.

Başkan Murat Coşkunkan ile Yönetim Kurulu ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyemiz Mehmet Yasubuğa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova resmi ziyareti ile eş zamanlı olarak, Devlet Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın katılımıyla, 13-16 Mart 2011 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’na (Moskova) yönelik olarak, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda, Genel Sekreterliğimiz, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) işbirliğiyle Rusya Federasyonu Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programına TÜGİAD’ı temsilen katıldılar. Heyet kapsamında düzenlenen İkili Ticari Görüşmelere de katılım sağlandı ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile bir toplantı gerçekleştirildi.

2011.03.16

TÜGİAD Olağanüstü Genel Kurulu

Mersin’de açılması planlanan TÜGİAD Çukurova Şubesi kuruluş çalışmaları kapsamında Genel Kurul gündemine sunulan ve Şube açılışı konusunda karar ve Yönetim Kuruluna yetki verilmesini içeren Olağanüstü Genel Kurulumuz 11 Mart 2011 tarihinde TÜGİAD Odakule’de gerçekleştirildi. 2 Nisan 2011 tarihinde Mersin’de icra edilecek 1. Şube Genel Kurulu’nun resmi başvuru süreci bu şekilde başlamış oldu.

2011.03.11

TÜGİAD Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 15.haftasında, TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu Üyesi ve Mazars Denge/ CEO'su Sn.İzel Levi Coşkunun katılımıyla Fizibilite Etüdü konulu eğitim verildi.

2011.03.09

TÜGİAD Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 14.haftasında, Yazıcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Servet Yazıcı deneyimlerini genç girişimcilerle paylaştı.

2011.03.02

TÜGİAD Semineri : “Yatırımcıyı Asansör’de Yakalamak”

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonumuzun girişimleri ile, Yatırımcıyı Asansörde Yakalamak semineri 01.03.2011 Salı günü Business Networking Akademi Kurucusu Ertuğrul Belen’in (Speed Networking Eğitmeni) katılımları ile dernek merkezimizde düzenlendi.

2011.03.01

Cumhurbaşkanımız Sn.Abdullah Gül Önderliğinde TÜGİAD Heyeti İran'ı Ziyaret Etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün 13 – 16 Şubat 2011 tarihlerinde İran İslam Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında TÜGİAD Heyeti (UIK Başkan Yardımcısı Omid Eromi, UIK üyesi Nesrin Serin ve Timur Karslıoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Sinem Sonuvar) Tahran, İsfehan ve Tebriz’e gitti. Bu gezide TÜGİAD Heyeti, Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir toplantı yaparak, TÜGİAD faaliyetleri ve TÜGİAD’ın Tebriz irtibat ofisi ve İran ile geliştirilen iş ilişkileri hakkında bilgi verdi. Bununla birlikte, Türk iş dünyası temsilcileri İran ile iş yaparken karşılaştığı sorunları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e aktardı. Ayrıca Türk ve İranlı işadamları arasında ikili ticari görüşmeler düzenlendi.

2011.02.18

Türkiye’de Son Tango : Piyasalar ve Merkez Bankası

Merkez Bankası ve Ekonomi Yönetimi’nin son kararları ile Faiz, Enflasyon, TL ve Döviz Kurları üzerinde olası etkilerinin ele alındığı ve Derneğimiz Ekonomi ve Politika Danışmanları Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Can Fuat Gürlesel’in konuşmacı olarak katıldıkları “Türkiye’de Son Tango : Piyasalar ve Merkez Bankası” konulu TÜGİAD Bilgilendirme Toplantısı 15 Şubat Salı günü TÜGİAD Odakule’de gerçekleştirildi. Toplantıda Dr. Can Fuat Gürlesel tarafından yapılan sunum dosyası Derneğimizden temin edilebilir.

2011.02.15

TÜGİAD Girişimcilik Dersleri

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun, Marmara Üniversitesi ile Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programı kapsamında proje grupları Jüri Üyelerine Sunumlarını yaptılar.

2011.02.02

TÜGİAD Başkanı, Başbakan'ın Organize Ettiği Toplantıya Katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın açılış gününde Erzurum’da Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlik temsilcileriyle bir araya geldi. TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Coşkunkan’ın da katıldığı toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dünya gençliğinin Erzurum'da toplandığı bir anda, gençliğin temsilcileri ile istişarelerde bulunmanın anlamlı olacağını ifade etti. Bununla birlikte toplantıda gündemdeki meseleler ve Türkiye'nin sorunlarını ele alındı.

2011.01.28

TÜGİAD üyeleri, TÜGİAD Ankara Şubesi’nin Düzenlediği Birlik ve Beraberlik Yemeği’nde Buluştu.

Derneğimiz Ankara Şubesi Başkanı olarak görevi devralan Barış Aydın 25 Ocak akşamı Ankara’da Birlik ve Beraberlik Yemeği düzenledi. İstanbul, Ankara, Bursa ve Çukurova üyelerinin katıldığı yemekte Ankara Şubesi Başkanlığı’nı devreden Sefa Çöl’e teşekkür plaketi takdim edildi. Açılış konuşmalarından önce TÜGİAD Ankara Şubesi tarafından hazırlanan tanıtım filmi gösterildi. Yemeğe, Yönetim Kurulu Başkanı Murat Coşkunkan, Yönetim Kurulu üyelerinden Tayyar Yıldırım, Özden Pelister, Ferda Kertmelioğlu, Mehmet Yasubuğa, Ali Yücelen, Türker Naslı ile UIK Başkanı Ebru İldam Hatiper, UİK üyelerinden Rupen Mıhçıyan, Timur Karslıoğlu, Nesrin Serin, Göktuğ Duyar, Murat Ömür, Levent Ünalan, Serkan Çakıroğlu, Genel Sekreter Engür Rutkay ve Uluslar arası İlişkiler Koordinatörü Sinem Sonuvar katıldı.

2011.01.26

UIK Ankara Toplantısı

25.01.2011 Salı günü Ankara Şubesi Başkanı Barış Aydın tarafından organize edilen “Birlik ve Beraberlik Yemeği”ne katılmak ve Ankara üyeleri ile birlikte UİK toplantısı yapmak için UIK toplantısı Ankara’da yapıldı. Toplantıya Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Ebru İldam Hatiper, TÜGİAD International Başkanı Ferda Kertmelioğlu, Uluslar arası İlişkiler Komisyonu üyeleri Mehmet Yasubuğa (Yönetim Kurulu üyesi), Rupen Mıhçıyan, Timur Karslıoğlu, Nesrin Serin, Göktuğ Duyar, Murat Ömür, Levent Ünalan ve Serkan Çakıroğlu katıldılar.

2011.01.25

TÜGİAD Çukurova Şubesi Açılıyor.

Yönetim Kurulu Üyemiz ve Ankara Şube Koordinatörümüz Ali Yücelen’in girişimleri ve koordinasyonunda Mersin’de kurulması planlanan ve Mersin Üyemiz Armağan Öner’in liderliğinde sürdürülen TÜGİAD Çukurova Şubesi ile ilgili çalışmalar kapsamında 21 – 22 Ocak 2011 tarihlerinde Mersin’e bir heyet ziyareti organize edildi. TÜGİAD heyetine, Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Coşkunkan, Başkan Yardımcımız Nihat Öztürk, Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ali Yücelen, Tayyar Yıldırım, Özden Pelister, Mehmet Yasubuğa, Onursal Üyelerimizden Altan Palabıyıkoğlu ile Genel Sekreter Engür Rutkay katıldılar. Bölgesel boyutta teşkilatlanma faaliyetlerine son dönemde hız veren TÜGİAD’ı Mersin, Adana, Antakya, İskenderun ve diğer çevre illerden gelen TÜGİAD üye adayı Genç Girişimcilere tanıtmak, Derneğimiz misyon ve hedefleri ile ulusal / uluslar arası faaliyetleri hakkında bilgilendirmek ve Şubeleşme çalışmalarını sonuçlandırmak amacıyla düzenlenen ziyaret sırasında, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Macit Özcan makamında ziyaret edildi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile ortak çalışma toplantıları gerçekleştirildi. Toplantıların ardından, Mersin Hilton Oteli’nde bölge illerinden yaklaşık 80 Genç Girişimcinin ve medya mensuplarının katıldığı “TÜGİAD ile Tanışma Kokteyli ve BilgilendirmeToplantısı” gerçekleştirildi. Çukurova Bölge Şubesi Kurucu Başkanı Armağan Öner, Çukurova Bölge Şubesi Proje lideri ve TUGIAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yücelen, Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Coşkunkan’ın açılış konuşmalarından sonra, TÜGİAD Genel Sekreteri Engür Rutkay tarafından katılımcılara “Türkiye’de Girişimcilik ve TÜGİAD’ın Rolü” konulu bir sunum yapıldı. Toplantı sonrası katılımcılara ve medya mensuplarına açıklama yapan Başkan Murat Coşkunkan, 1inci Çukurova Bölgesi Şube Genel Kurulu’nun 19 Mart 2011 tarihinde yapılacağını bildirdi.

2011.01.22

TÜGİAD Tanıtım - Bilgilendirme Toplantıları İkinci Ayağı Bursa’da Yapıldı.

Yeni üye adaylarına yönelik TÜGİAD tanıtım – bilgilendirme toplantılarının ikinci ayağı 19 Ocak 2010 tarihinde Derneğimizin Bursa Şubesi’nde gerçekleştirildi. Başkan Murat Coşkunkan’ın konuşması ile başlayan toplantıya Genel Sekreter Engür Rutkay’ın TUGİAD sunumu ile devam edildi. Toplantıda daha sonra komisyon başkanları da komisyonlarının aktiviteleri hakkında bilgi verdi. İSEGE Komisyonu Başkanı Rıza Kadılar, İletişim Komisyonu’nu üyesi Ferahi Güzelsözlü, Girişimcilik Komisyonu’nu üyesi Murat Talu ve Uluslar arası İlişkiler Komisyonu’nu temsilen Sinem Sonuvar tarafından komisyonların tanıtımı yapıldı. Bununla birlikte, bu toplantıya TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Barış Aydın ile Yönetim Kurulu Üyelerinden Tayyar Yıldırım ve Mehtap Alanyalı katıldılar. Toplantının ardından bir kokteyl düzenlendi.

2011.01.19

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyemiz Zihni Memişoğlu’nun Onursal Üyeliğe geçişini kutladık.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyemiz Zihni Memişoğlu’nun Onursal Üyeliğe geçişini kutladık.

2011.01.12

Kuveyt Katar Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti

Başkan Murat Coşkunkan, Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Kuveyt ve Katar’a gerçekleştireceği resmi ziyaret ile eş zamanlı olarak, Türkiye’nin anılan ülkelerle ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması ve ihracatçı firmalarımızın dış pazar paylarında artış sağlanması amacıyla, Devlet Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın katılımları, DTM ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreterliği tarafından 9-12 Ocak 2011 tarihleri arasında Kuveyt ve Katar’a yönelik olarak düzenlenen Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programına Derneğimizi temsilen katıldı.

2011.01.09