FAALİYETLERİMİZ
22
Aralık
2009
TÜGİAD Sektörel Bilgilendirme Toplantıları : Bilişim Teknolojileri

Derneğimiz İSEGE (İş ve Strateji Geliştirme) Komisyonu tarafından 22 Aralık 2009 tarihinde gerçekleş ...

DETAY

TÜGİAD Sektörel Bilgilendirme Toplantıları : Bilişim Teknolojileri

Derneğimiz İSEGE (İş ve Strateji Geliştirme) Komisyonu tarafından 22 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilen Bilişim Teknolojileri Nereye Gidiyor? Türkiye neresinde? konulu sektörel bilgilendirme toplantısı Fintek A.Ş. Genel Müdürü Sn. Ali Araz'ın katılımlarıyla gerçekleşti. Sn. Araz, Türkiye'de ve Dünya'da bilişim sektöründe yaşananlar, sektörün kalifiye eleman ihtiyacı, uluslar arası boyutu ve Ziraat Bankası - Fintek A.Ş. firma faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi sundu.

2009.12.22

TÜGİAD Geleneksel Salı Yemeği

Derneğimiz Aralık ayı Geleneksel Salı akşam yemeği Şişli Belediye Başkanı ve Türkiye Değişim Hareketi Lideri Mustafa Sarıgül'ün katılımlarıyla Esentepe Point otel'de gerçekleşti. Başkan Lütfü Küçük'ün açılış konuşmasının ardından söz alan Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi ve Projeleri hakkında üyeleri bilgilendirdi. Sarıgül, konuşmasının son bölümünde üyelerimizin sorularını cevaplandırdı. Aramıza katılan yeni üyelerimiz, Funda Zehra SÖLEMEZ, Çiğdem PEW,Tayfun ALTUNCU, Ertan DEM?RDÜZEN, Doğukan DUDAROGLU, Murat GÜLEÇ, Ümit OKYAY, Çisel ÖZCAN, Mehmet ÖZKAYA, İsmet Ömer ÖZTANIK, Seda RODOP, Nesrin SERİN ve Cem YÜKSEL'e rozetleri ve üyelik sertifikaları verildi.

2009.12.15

Başkan Lütfü Küçük Haberturk TV'de Canlı Yayın Konuğu Oldu.

8 Aralık 2009 Salı günü Haberturk TV'de yayınlanan Sektör Dosyası Programına konuk olan Başkan Küçük, 14 ay sonra ilk kez yükselişe geçen sanayi üretim rakamları, Türkiye'nin 2010 yılı bütçesi, 2010 yılına dair beklentiler ve öneriler olmak üzere çeşitli konularda görüşlerini bildirdi. 2009 Son çeyrek ve 2010 ilk yarı büyüme tahminlerine ilişkin temkinli iyimser bir tablo çizen Başkan, 2009 son çeyrekte bir büyüme görülmekle birlikte mevsimsellikten arınmışlık ve baz etkisi dikkate alınarak yıl sonu rakamlarının ulaşmasından sonra daha net bir yorum yapılabileceğini belirtti. 2010 Yılında hızla ve güçlü bir büyümenin gerçekleşmesinin zor olacağını belirten Küçük, gelecek yıl ekonomi yönetiminin reel sektörü destekleyen bir görünüm ve uygulama içerisinde olmasının arzu edildiğini sözlerine ekledi.

2009.12.08

Yalın Zirve 7-8 Aralık 2009 Tarihinde Bursa Almira Otel'de Gerçekleştirildi.

TÜGİAD Bursa şubesi ve Yalın Enstitü tarafından Bursa Almira Otel'de düzenlenen ve yaklaşık 700 işadamı ve üst yöneticinin katıldığı Yalın Zirve Yalın Enstitü Başkan Sn. Yalçın ipbüken, TÜGİAD Bursa Başkanı Sn. Murat Coşkunkan ve TÜGiAD Başkani Sn. Lütfü Küçük'ün açılış konuşmaları ile başladı. Zirvenin ilk oturumunda, Ana Sponsor Coşkunöz A.Ş. Genel Koordinatörü Sn. Cenk Yöney, TOFAŞ CEO Sn. Ali Pandır ve TIRSAN Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Çetin Nuhoğlu söz aldılar. İkinci oturumda Ülker, Teknosa ve THY Yalın Üretim ve 6 Sigma'dan sorumlu üst yöneticileri Yalın Üretim ile ilgili tecrübelerini dinleyicilerle paylaştılar. Zirve, Tekstil ve Otomotiv Yan Sanayi Sektörlerinde Yalın Düşünce ve Uygulamalar konusunda yapılan sunumlarla devam etti. Zirvenin ikinci gününde, Farplas, Farel, Honda, Borusan Mannesmann, Hugo Boss, YKK, Boytaş, Assan, İsdemir, Boytaş ve Çimtaş üst yöneticileri paralel oturumlarda sunumlarını gerçekleştirdiler. Kapanış konuşmasını Toyota Marketing Corporation Başkanı Sn. RIICHIRO CHIKUMA yaptı.

2009.12.07

TÜYEP (TÜGİAD İstanbul Teknik Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Platformu) Ofisi İTÜ Ayazağa'da Açıldı.

3 Mart 2009 tarihinde TÜGİAD ve İTÜ arasnda resmen imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde faaliyete geçen TİYEP test laboratuarları ve yönetim ofisi, TÜGİAD Yönetim Kurulu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, TÜGİAD Enerji Komisyonu üyeleri, projeye katkı sağlayan Permosan (Berat Altın) ve Ericom (İlker Aydın) firmalarının yetkilileri, İTÜ Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bihrat Önöz ve Prof. Dr. Altuğ Şişman'ın katılımları ile gerçekleşen toplantı ile resmen açıldı. Toplantıda, Prof. Dr. Altuğ Şişman tarrafından katılımcılara TİYEP 2009 yılı faaliyetleri ve 2010 yılı programı hakkında sunum yapıldı.

2009.11.24

TÜGİAD Başkanı Lütfü Küçük YES (Avrupa Genç iş adamları Konfederasyonu) Başkan Yardımcısı

Başkan Küçük, 19-20 Kasım 2009 tarihlerinde Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen YES (Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu) Genel Kurulu'nda yeniden Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Başkan Lütfü Küçük, Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Haldun Yılmaz, İSEGE (İş ve Strateji Geliştirme Komisyonu) Başkanı Mehtap Alanyalı, Girişimcilik Komisyonu Başkan Yardımcısı Irfan Kadir Tanver ve Genel Sekreter Engür Rutkay'dan oluşan TÜGİAD delegasyonu, ilk olarak 19 Kasım tarihinde düzenlenen AB-Rusya Federasyonu İş Geliştirme Seminerine katıldı. Seminer sonrası İSEGE Komisyonu Başkanı Mehtap Alanyalı'nın moderatörlüğünde ve Dr. Rıza Kadılar'ın misafir konuşmacı olduğu Speed Networking etkinliği gerçekleşti. Etkinliğe 9 farklı ülkeden 40 genç iş adamı katıldı. 20 Kasım günü, Yaratıcılık ve İnovasyon : Ekonomik Krizden çıkışın yolları ana temalı YES Konferansı düzenlendi. Konferansa Ismail Ertuğ (AP Milletvekili), Jan Kriekels (MRD Jaga), Sergio Fernandez de Cordoba (Real Estate ABD), Christian Weinberger (Avrupa Komisyonu Girişimcilik ve KOBİ'lerden sorumlu Danışmanı), Adrian van den Hoven (Businesseurope) ve Leo Exter (WeStartUp) konuşmacı olarak katıldı. Aynı gün gerçekleştirilen YES Genel Kurulu'nda CEAJE (İspanya Genç İşadamları Derneği) Başkanı Ivan Sempere YES Başkanlığı'na seçildi. TÜGİAD Başkanı Lütfü Küçük ile birlikte Antimo Caputo (Confindustria ?talya), Therese Mitterbauer (Young Industry - Avusturya) ve Dimitris Tsigos (ESYNE - Yunanistan) YES Başkan Yardımcılıklarına seçildiler.

2009.11.20

Yönetim Gurusu Azim Jamal Global Girişimcilik Haftası'nda TÜGİAD'ın Konuğu Oldu.

TÜGİAD, Dünya'da 26 Milyon kişiye sunum yapmış olan ve kitapları 1 Milyondan fazla satan ünlü Yönetim Gurusu AZİM JAMAL'i Global Girişimcilik Haftası'nda İş Dünyası ile buluşturdu. 16 Kasım 2009 tarihinde Sabancı Center'da Endeavor Türkiye ve Akbank'ın destekleriyle gerçekleştirilen konferansa başta sivil toplum kuruluşları, üniversite ve özel sektör temsilcilerinden oluşan Global Girişimcilik Haftası paydaşları olmak üzere, İstanbul'daki Yabancı Misyon şefleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Oda ve Birliklerin Yöneticileri, özel sektörden üst düzey temsilcilerin katılımı oldu. Global Girişimcilik Haftası'nın açılış etkinliği olan Konferansta TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısı Lütfü Küçük, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop ve TÜGİAD İSEGE Komisyonu Başkanı Mehtap Alanyalı birer konuşma yaptı.

2009.11.17

Başkan Lütfü Küçük TGRT'de Canlı Yayında

Global Girişimcilik Haftası kapsamında 16 Kasım 2009 tarihinde TÜGİAD'ın girişimleri ve Endeavor'un katkıları ile gerçekleştirilen, Dünyaca ünlü yönetim gurusu Azim Jamal'in konuşmacı olduğu Krizde ve Her Mevsimde Yaratıcı Liderlik konferans münasebetiyle TGRT'de canlı yayına katılan Başkan Küçük, 105 ülkede aynı hafta içinde kutlanan Global Girişimcilik Haftası, TÜGİAD'ın katılımı ve TÜGİAD'ın girişimcilik konusunda faaliyetlerini içeren bilgiler verdi. TÜGİAD Üniversite işbirliği çerçevesinde 10 yıldır düzenlenmekte olan Girişimcilik Dersleri hakkında da TGRT'ye bilgi veren Başkan, Türkiye'de girişimciliğin, üretim ve istihdamın yaratılması konularında TÜGİAD'ın görüşlerini aktardı.

2009.11.16

Başkan Lütfü Küçük Acara Otonom Cumhuriyeti Hükümet Başkanını Ziyaret Etti.

Başkan Lütfü Küçük 23 Ekim 2009 tarihinde Acara Otonom Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze'yi makamında ziyaret etti. TÜGİAD'ın komşu ülkelerle ticaretin geliştirilmesi eylem planı kapsamında üzerinde önemle durulan Gürcistan ve Acara Otonom Bölgesi'ne düzenlenen çalışma ziyaretine TÜGİAD Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Üyesi Rupen Mıhçıyan'da katıldı. Görüşmede, TÜGİAD tarafından önümüzdeki aylarda Gürcistan'a yapılması düşünülen Ticaret Heyeti ile ilgili hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verildi.

2009.11.13

Nov 10

Bugün 10 Kasım 2009. Ata'mızı andık.

2009.11.10

Başkan Lütfü Küçük 3 Kasım'da TV8'de Yayınlanan Ekosantrik Programında Canlı Yayın Konuğu Oldu.

Başkan Küçük, Türkiye'de reel sektörün yaşamakta olduğu zorluklar, emtia fiyatları ve kurlar üzerinde yaşanan hareketlilik, 2010 yılı beklentileri ve çözüm önerileri hakkında TÜGİAD'ın görüşlerini TV8 izleyicileri ile paylaştı.Yerel sanayi, Çin ile rekabet konularına da değinen Küçük, üretim ve ihracata dayalı büyüme ve TÜGİAD tarafından 2009-2010 ana hedefi olarak belirlenen Komşu ve Çevre Ülkeler İle İhracatın Çeşitlendirilmesi strateji hakkında bilgi verdi.

2009.11.05

Kerem Alkin ve Can Fuat Gürlesel Sunum

Dünya ve Türkiye Ekonomilerinde 2010 Senaryoları konulu panel 3 Kasım'da TÜGİAD Genel Merkez'de gerçekleştirildi. Derneğimiz Danışmanları Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Can Fuat Gürlesel'in konuşmacı olarak yer aldıkları panelde Global ekonomik kriz, uluslar arası arenada krizin yansımaları, Türkiye'nin pozisyonu ve 2010 beklentileri karşılaştırmalı tablolar ve istatistiki veriler ile tartışıldı. Panelde gerçekleştirilen sunum TÜGİAD merkez ofisimizden temin edilebilir ( Başvuru için Fatih Çolak : fatihcolak@tugiad.org.tr )

2009.11.03

Avrupa Birliği ITIC Projesi Öğrencileri TÜGİAD Ziyareti

Enerji Komisyonu Başkanı Ufuk Ünal ve UIK Üyesi Levent Ünalan'ın koordinesinde Avrupa Birliği ITIC Projesi kapsamında TUGIAD'da düzenlenen tanışma toplantısı. AB üyesi ülkelere mensup öğrencilerden oluşan bir grup, başta meslek liseleri olmak üzere AB eğitim fonlarından yararlanmak üzere bir plan dahilinde düzenledikleri Türkiye gezisi kapsamında TUGIAD'ı ziyaret ederek, ITIC Projesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Öğrenciler sunum sonrasğ TUGIAD üyeleri ile bir araya geldiler.

2009.11.03

Geleneksel TÜGİAD Cumhuriyet Balosu

TÜGİAD Geleneksel Cumhuriyet Balosu 30 Ekim 2009 tarihinde TÜGİAD Ankara şubemizin ev sahiplipinde Grand Rixos Oteléde gerçekleştirildi. Ankara, İstanbul ve Bursa'dan 230 TÜGİAD üyesinin katıldığı Balo Atatürk fotoğraf ve orijinal filmlerinden karelerin yer aldığı bir sinevizyon gösterisi ile başladı Grup Serpinti'nin müzikleriyle renk kattığı gecemizde Tarım ve Köy işleri Bakanı Sayın Mehdi Eker ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Abdülkadir Aksu konuğumuz oldular.

2009.10.30

TÜGİAD Kokteyl

Aynı zamanda TÜGİAD Onursal Üyeleri ve TÜGİAD'a yeni katılan Üyelerimizi de bir araya getirmeyi amaçlayan 2009-2010 TÜGİAD kokteyli 27 Ekim akşamı Odakule 14üncü katta gerçekleştirildi. Başkan Lütfü Küçük'ün açılış konuşmasının ardından ard arda söz alan komisyon başkanlarımız komisyon faaliyetleri hakkında yeni üyelerimize bilgi verdiler. Onursal Üyeler adına söz alan Sayın Necmi Ulaç da TÜGİAD Mentörlük sistemi hakkında bilgilendirme yaparak mentörlük sisteminin kısa bir zamanda hayata geçirilmesi için çalışacaklarını ifade etti.

2009.10.27

TÜGİAD & Marmara Üniversitesi İşbirliği 7. Yılında TÜGİAD Girişimcilik Dersleri Başladı.

TÜGİAD Girişimcilik Komisyonunun Marmara Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdi. Üniversite-Sanayici işbirliği projesi kapsamında yedi yedi sürdürmekte olduğu Girişimcilik Ders Programının 2009-2010 Öğretim yılı 14.Ekim'de başladı. TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu Başkanı Engin Kalkan'ın açılışını yaptığı öğretim yılının ilk dersine üniversite öğrencilerinden yoğun katılım oldu. Mazars Denge Bağımsız Denetim Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜGİAD Üyesi Özel Levi Coşkun öğrencilere koordinatörlüğünü yürüttüğü Girişimcilik Dersleri konusunda genel bilgi verdi.

2009.10.19

Başkan Lütfü Küçük TRT Türk'de Canlı Yayın Konuğu

Canlı yayında Başkan Küçük, Global kriz ve Türkiye'nin mevcut pozisyonu konularında düşüncelerini paylaştı. Sanayinin krizle mücadele konusunda çok yoğun bir direnç gösterdiğini, bir imtahandan geçtiğini vurguladı. Sürdürülebilir bir büyüme için G20 üyelerinin önemli bir fonksiyon üstlendiğini, toplam Dünya ticaretinin yaklaşık %90'nı oluşturan G20 nin getireceği açılımların dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti. Başkan canlı yayında ayrıca, Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu (YES), İstanbul'da gerçekleşecek olan YES İcra Kurulu toplantıları, TÜGİAD - YES ilişkileri ve AB-Türkiye ortaklık müzakereleri hakkında görüşlerini dile getirdi.

2009.09.28

Başkan Lütfü Küçük CNBC-e TV de Geri Sayım Programında

Başkan Lütfü Küçük, 25-26 Eylül de İstanbul'da gerçekleşen Avrupa Genç iş adamları Konfederasyonu (YES) icra Kurulu Toplantıları kapsamında gerçekleşen röportajda, Krizin mevcut etkileri ve en çok ön plana çıkan sorunlar hakkında soru üzerine Başkan; İşsizliğin en önemli başlıklardan biri olduğunu, istihdama zemin hazırlayacak türde yatırımları harekete geçirecek teşviklerin çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye ve AB ne üyelik konusunda görüşleri dile getirdi. Türkiye'nin AB'ye üyeliğine, Türkiye'den çok AB'nin ihtiyacı var diyerek sözlerini tamamladı. Programa ayrıca YES Başkanı Martin Ohneberg'de yorumları ile katıldığı Ohneberg, Türkiye?nin AB'ye üyeliğini tam anlamıyla destekleyen bir pozisyon aldıklarını belirterek, ekonomik kriz ile ilgili dip noktanın aşıldığı izlenimini edindiklerini, finansal göstergelerde iyileşme olduğunu fakat henüz düzlüğe çıkılmadığını, önümüzde bizleri zor günlerin beklediğini ifade etti.

2009.09.28

Başkan Lütfü Küçük ve UIK Başkanı Haldun Yılmaz TGRT Haber'de

Başkan Lütfü Küçük, 25-26 Eylül'de İstanbul'da gerçekleşen Avrupa Genç iş adamları Konfederasyonu (YES) icra Kurulu Toplantıları kapsamında gerçekleşen röportajda, 16 ülkeden 150 iş adamının bir araya getiren organizasyonun içeriği hakkında bilgi verdi. AB için Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada rekabetçi ve teknolojik üstünlük açısından çok önemli bir aktör olduğunu vurgulayan Küçük, AB'nin Türkiye'nin bu boyutunu iyi algılaması gerektiğini vurguladı. Başkan Küçük, ayrıca TÜGİAD Vizesiz Avrupa projesi ile ilgili de bilgi verdi. TÜGİAD Uluslararası ilişkiler Komisyonu Başkanı Haldun Yımaz da Avrupa Genç iş adamları Konfederasyonu (YES) icra Kurulu Toplantıları kapsamında gerçekleşen röportajda, gerçekleştirilen Yeni ve Yenilenebilir ısı temalı konferans ve YES'in faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı. Türkiye'nin inşaat, dayanıklı tüketim ve beyaz eşya sektörlerinde olduğu gibi, Dünya'da önemli bir güce sahip olduğunu belirten Yılmaz, TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu ve Girişimciliğin geliştirilmesi konusunda Derneğin aktivitelerinden bahsetti.

2009.09.25

Avrupa Genç işadamları Konfederasyonu (YES) İcra Kurulu Toplantıları 25-26 Eylül 2009 Tarihlerinde TÜGİAD'ın Ev Sahipliğinde Gerçekleşti.

25 Eylül tarihinde TÜGİAD tarafından organize edilen Avrupa Genç İş adamları Konfederasyonu (YES) icra Kurulu Toplantıları kapsamında New and Renewable Business? (Yeni ve Yenilenebilir İş) konulu Uluslararası konferansa yurtiçi ve yurtdışından toplam 150 iş adamı katıldı. TÜGİAD Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Haldun Yılmaz, TÜGİAD Başkanı Lütfü Küçük ve YES Başkanı Martin Ohneberg'in konuşmaları ile açılışı gerçekleşen konferansta iki oturum halinde Yaratıcılık ve İnovasyon ve Yeni İş Modelleri Sektörel Yenilikler konuları ele alındı. Konferansa, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Almanya, İtalya, Avusturya, Hollanda, Yunanistan, Mısır, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Bulgaristan ve İspanya'dan işadamları ve bu ülkelerin Konsolos ve Ticaret Müşavirleri ile, Yunanistan Ilia Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkan ve Başkan Yardımcıları katıldılar. Konferans ve işadamları ile öğle yemeğini takiben, TUGIAD İSEGE Komisyonu tarafından, Türkiye'de ilk kez uygulanan Speed Networking ve İkili Ticari Görüşmeler gerçekleştirildi. 25 Eylül akşamı Rigel Restaurant'ta ve 26 Eylül akşamı Kız Kulesi'nde düzenlenen akşam yemeklerinde yabancı misafirlerimiz üyelerimiz ile bir araya geldiler. Organizasyon ile ilgili basın özetlerini internet sayfamızda basın bölümünde bulabilirsiniz.

2009.09.25

Geleneksel TÜGİAD İftarı

Geleneksel TÜGİAD iftarımız bu yıl 8 Eylül Salı günü Legacy Ottoman Otel'de gerçekleştirildi. Önceki yıllarda olduğu gibi, Türkiye'deki tüm Dini Cemaatlerin temsilcilerinin davet edildiği iftarımızda aramıza yeni katılan 10 yeni üyeye üyelik sertifikaları ve rozetleri takdim edildi.

2009.09.08

Mısır Genç İşadamları Derneği (EJB) ve Tunus Genç İşadamları Derneği (CJD) Yetkililerinin TÜGİAD ziyareti

EJB’yi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Bay Khaled Khalil ve CJD’yi temsilen Bayan Douja Ben Mahmoud Gharbi 4 Ağustos 2009 tarihinde TÜGİAD’ı ziyaret ederek Uluslararası İlişkiler Komisyonu (UİK) üyeleri ile bir araya geldiler. TÜGİAD’ın başlattığı Akdeniz Genç İşadamları Platformu projesi ve TÜGİAD ev sahipliğinde 25 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilecek YES Execom toplantıları kapsamındaki “Yeni ve Yenilenebilir İş” Konferansına Mısır ve Tunuslu genç işadamlarının katılımları konularının görüşüldüğü toplantıya UİK’yı temsilen, Başkan Yardımcımız ve İSEGE Koordinatörü Zihni Memişoğlu, Komisyon Başkanı Haldun Yılmaz, Komisyon Sekreteri Ebru İldam, Komisyon üyeleri Hakan Şahin,Esra Özcan,Tayfun Özus, Yaşar Meral, Yavuz Kaya ve Genel Sekreter Engür Rutkay katıldılar.

2009.08.11