BASIN DUYURUSU

BASIN DUYURUSU

TÜGİAD’DAN STK’LARA TERÖRE KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI :

“Dağınık ve Sessiz kalmamız tehlikeli”

TÜGİAD olarak son dönemde hızla artan hain terör saldırılarını Türkiye’nin geleceği adına büyük bir endişe içinde izlemekteyiz.

2023’de “Dünya’nın en büyük 10 Ekonomisi” arasına girmeyi hedefleyen ve 27 yıldır teröre çare bulamayan Türkiye zor bir süreçten geçiyor.

Yine, 27 yıldır terör cinayetleri sonrası kamuoyu nezdinde yapılan standart kınama ve intikam alma demeçlerine rağmen hükümetlerin çözüme yönelik hiçbir ilerleme kaydedememiş olması da bizlere acı veriyor.

Bu dönemde siyasi temsilcilerin yanı sıra toplumun çıkarlarını gözeten ve sesini duyuran biz STK’lara da büyük görev düşüyor. Tüm STK’ların bir araya gelerek seslerini daha gür çıkarmaları gereken bu dönemde STK’ların terör ve anayasa değişikliği ile ilgili görüş bildirmeleri, fikirlerini paylaşmalarını ve siyasi partilerle iletişim halinde olmalarını elzem buluyoruz.

TÜGİAD olarak anayasal düzenlemelerde STK’ların öncü olmaları konusunda tavrımızda ısrarcıyız. Türkiye’nin “görüş bildiren, çözüm öneren ve birlikte hareket etme yeteneğine sahip” STK’lara ihtiyacı var.

Bu bağlamda, Doğu Afrika’daki insanlık dramı ve Filistin konularında olduğu gibi “Topraklarımızda akan kana isyan etmek, sivil çözümler geliştirmek ve Teröre karşı tek ses olmak ” amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları’nın birlik olması ve bir demokratik tepki platformu oluşturulmasını talep ediyoruz.

SESSİZ KALMAMIZ TEHLİKELİ !

STK’lar olarak, bugün yaşananlara sessiz kalmamız yarın üzerinde uzlaşamayacağımız birçok düzenlemeyi şimdiden kabul etmemiz anlamına gelir.

STK’ların gerçek anlamda işlevi demokrasinin ve sosyal sorunların sözcüsü olmalarıdır.

TÜGİAD olarak tüm STK’ların görüşlerini duyurmasını istiyoruz. Bu konuda miladi bir süreci başlatıyoruz. STK’lar olarak kendi içimizde özellikle anayasa değişikliği ile ilgili yapılacak düzenlemeleri ele almalı, bu konuda reel sektörün özellikle siyasi, ekonomik ve sosyal konularda görüşlerini dile getirmeli ve bunları oluşturacak platformlarda siyasi partilerle ve Meclis’le paylaşmalıyız.

Terör ve acılarının Türkiye’ye getirdiği büyük sıkıntıların sonuçları ortadadır. Bu konuda özellikle dış dünyada yaşadığımız sıkıntıları daha gür bir sesle duyurmalıyız.

STK’lar olarak yurtdışındaki paydaşlarımız ve kullanabileceğimiz tüm medya araçlarıyla bu konudaki hassasiyetimizi dile getirmeli, “tepki göstermeliyiz”. Türkiye’nin haklılığını daha büyük bir güçle Dünya kamuoyuyla paylaşmalıyız. Terörün evrensel bir suç olduğu, dünyanın buna karşı önlem aldığı bir dönemde daha aktif şekilde sesimizi duyurmalıyız.

Türk demokrasisinin vazgeçilmez unsurlarından olan TBMM, bu dönem sancılı bir şekilde çalışmalarına başladı. Toplumsal hoşgörünün ve uzlaşmanın ve demokratik kültürün yerleşmesi açısından TBMM’ye büyük görevler düşmektedir.

Türkiye’nin aydınlık geleceği ve terörün tamamen ortadan kaldırılması için çözümün tek adresi olan TBMM’de bizim oylarımız ile göreve gelen Milletvekilleri’nin, siyasi partilerin savaşçı aktörleri değil, bir birey olarak ortak akıl üretmeleri, bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini yakından ilgilendiren bu konularda fikir üretmeye, çözüm geliştirmeye gayret etmeleri, bunu yaparken de toplumsal ve sosyal refah için çalışan Sivil Toplum Örgütleri’nin görüşlerini almaları gerektiğine inanıyoruz.

Ekonomik büyüklük olarak Dünya’nın 10uncu büyük ekonomisi olmayı hedeflerken, Nikaragua, Tanzanya, Sierra Leone ile aynı gurupta “Hibrid Demokrasi” olarak anılmak ve Dünya Demokrasi Endeksi’nde 89uncu sırada yer almak istemiyoruz.

Demokratik, sivil, insan haklarını gözeten ve koruyan, tüm Türkiye’yi barışa ve birlik olmaya davet eden çağdaş bir Yeni Anayasa istiyoruz.

Mert Uğurses

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde yöneticilik yapan 40 Yaş Altı 40 CEO, Ekonomist ve Capital dergilerinin öncülüğünde düzenlenen online ödül töreninde bir araya geldi. Bu yıl beşincisi düzenlenen törende, TÜGİAD Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mert Uğurses, LMC Gıda ile 38. Sırada ödül aldı. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Mirkan Aydın

TÜGİAD Ankara Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi Mirkan Aydın’ın Başkanlığını yaptığı Nesibe Aydın Gençlik Spor Kulübü Kadın Basketbol Takımı, Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligine yükselerek 2020-2021 sezonunda süper ligde yer alan tek okul takımı olmuştur. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Arda Işık

TÜGİAD Ege Şubesi Kurucu üyelerinden XL Architecture firmasının sahibi Arda Işık, Paris merkezli DNA Paris Design Awards’ta iki ayrı ödülün sahibi oldu. Üyemiz, İrme Elektrik Genel Merkez Binası projesi ile “Grafik Tasarım/Renkli Proje” kategorisinde “Honourable Mention” ödülünü ve Withco Paylaşımlı Ofis ve Ortak Çalışma Alanı projesi ile “Mimarlık/Yenileme” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Melih Sebastien Durmuş

TÜGİAD Ege Şube Başkanı Melih Sebastien Durmuş’un Başkanlığını yaptığı, 1999 yılında kurulan Altekma Spor Kulübü 2019-2020 sezonunda Efeler Ligine çıkmıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Tolunay Yıldız

TÜGİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkan Vekili Tolunay Yıldız’ın CEO’su olduğu YEO Group, TET Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği tasarından hazırlanan ‘’İhracat Onur Listesi’nde ilk 100’de yer almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Özgür Erdem İncesu

TÜGİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Üyemiz Özgür Erdem İncesu tarafından kurulmuş olan PREMAR Gayrimenkul Danışmanlığınca Dernek üyelerimize ve referanslarına özel şartlar sağlanacaktır.

Oğuzhan Küçükoğlu

TÜGİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuzhan Küçükoğlu'nun firması Toyota Aktoy Plaza Türkiye'nin En İyi İşverenleri araştırmasında, "Türkiye'nin En İyi İşverenleri 2020" ödülünü alan şirketlerden biri oldu. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Gül Akyürek Balta

TÜGİAD Çukurova Şube Başkanı Sn. Gül Akyürek Balta'nın Türkiye'nin ilk kadın organize sanayi bölgesi başkanı olduğu Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme Organize Sanayi Bölgesi'nin Temel Atma Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleşmiştir.

Ersin Yazıcı

TÜGİAD Bursa Şube Denetleme Kurulu Üyesi Ersin Yazıcı, Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ali Güral

TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güral’ın, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Güral Şirketler Grubu’na ait olan Güral Premier Otelleri, Finlandiya’da düzenlenen World Luxury Hotel Awards’ta iki ödül aldı. Güral Premier Tekirova oteli ‘’Avrupa’nın En İyi Her Şey Dahil En Lüks Aile Oteli’’ ödülünü alırken, Güral Premier Belek oteli ‘’Türkiye’nin En İyi Kıyı Oteli’’ ödülünü kazandı. Üyemizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Nur Gül Arslan

TÜGİAD Bursa Üyesi Nur Gül Arslan, İçmimarlar Odası Bursa Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu sonucunda tekrar Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yılmaz Doğan

TÜGİAD Ankara Üyesi Sayın Yılmaz Doğan kurucu ortağı olduğu Qzens Furniture & Design için tasarladığı ürünlerle, 100’den fazla ülkeden 18,450 tasarım başvurusunun yarıştığı, 250 uluslararası tasarımcı ve akademisyenin jüri olarak 110 ayrı kategoride değerlendirme yaptığı, dünyanın en büyük jürisine sahip tasarım yarışması “A DESIGN AWARD”dan; 3 Silver (ikincilik) ve 1 Iron (dördüncülük) ödülü kazanarak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir. Üyemizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Hüseyin Köksal Çınar & Furkan Yücel Çınar

TÜGİAD Denetleme Kurulu Üyesi Sayın Hüseyin Köksal Çınar ve TÜGİAD Ankara Üyesi Sayın Furkan Yücel Çınar’ın Grup Firmaları HC Tek Savunma LTD. ŞTİ. ‘nin ürettiği otomatik namlu temizleme cihazı ‘ÇINGI’ için Savunma Sanayi Başkanlığı’nın İştiraki olan SSTEK A.Ş. ile Tedarik Anlaşması imzalanmıştır. Üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

S. Emre Gencer

TÜGİAD Bursa Üyesi Sayın Emre Gencer, 20 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen Makine İmalatçıları Birliği Olağan Genel Kurulu’nda 17. Dönem Başkanı seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Nilüfer Çevikel

TÜGİAD Başkan Yardımcısı Sayın Nilüfer Çevikel, 13 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşen DOSABSİAD Olağan Genel Kurulu’nda 17. Dönem Başkanı seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Özgür Erdem İncesu

TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Özgür Erdem İncesu, 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonucunda Çankaya Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Barış Gül

TÜGİAD Denetleme Kurulu Üyesi Sayın Barış Gül, 16 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) Güney Marmara Şubesi Olağan Genel Kurulu sonucunda tekrar Başkan seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Sıdıka Baysal

TÜGİAD Merkez Üyemiz Sayın Sıdıka Baysal, 2019 Ocak ayı itibarıyla Uluslararası Barolar Birliği Avrupa Bölgesi Forumu’nun ilk Türk Eş-Başkanı olarak atanmıştır. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.