Genç işadamları G20 YEA’da ilk kez ikili iş görüşmeleri yaptı

Genç girişimciler baş başa verip iş konuştu

Genç işadamları G20 YEA’da ilk kez ikili iş görüşmeleri yaptı

Tüm dünyadan yüzlerce girişimci ve yatırımcıyı bir araya getiren G20 YEA zirvesinde düzenlenen B2B toplantılarında girişimciler işbirliği olanaklarını ele aldı. Toplantıların önümüzdeki dönemde yeni ortaklıkları filizlendireceğini söyleyen TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı; “G20 YEA kapsamında ilk kez Türkiye’de düzenlediğimiz B2B toplantılarının 50 ila 75 milyon € getirisi olmasını bekliyoruz. Hem Türk firmalarla yabancı firmalar hem de farklı ülkelerden yabancı firmalar arasında gerçekleşen B2B toplantılarının, bundan sonraki zirvelerde de gelenekselleşmesini umuyoruz” dedi.

TÜGİAD ev sahipliğinde 7-9 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen G20 YEA Türkiye Zirvesi, G20 YEA tarihinde ilk defa düzenlenen B2B toplantılarına da ev sahipliği yaptı. B2B toplantılar, zirvenin ana teması olan “Girişimcilik Kültürünün Küreselleşmesi” yaklaşımına paralel bir şekilde katılımcı firmalara potansiyel işbirliği fırsatları yarattı.

Dünyanın farklı ülkelerinden katılımcıların rağbet ettiği toplantılarda sektörel gruplara ayrılan girişimciler bir araya gelerek şirketleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu ve potansiyel iş imkanlarını görüştü. Tarım ve gıdadan otomotive, kimyadan inşaata, savunma ve enerjiden teknoloji, turizm ve lojistiğe kadar pek çok sektörden yaklaşık 200 girişimci ve yatırımcı arasında somut işbirliklerini başlatacak ilk adımlar zirvede atıldı.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, “Bu yıl TÜGİAD olarak ev sahipliğini üstlendiğimiz G20 YEA Türkiye Zirvesi’nde, zirvenin amacına çok uygun olduğuna inandığımız bir fikri hayata geçirdik ve girişimcilerle yatırımcıların bir araya geldiği B2B toplantılarını başlattık. Zirve sırasında gerçekleşen yaklaşık 100 toplantıyla genç girişimciler, potansiyel yatırımcı ya da iş ortaklarını bulma yolunda ilk adımı atmış oldu. Gerek Türkiye, gerekse yurtdışından son derece başarılı girişimcilerin katıldığı zirvenin bu tür bir paylaşım için son derece uygun bir ortam sunduğuna inanıyoruz. TÜGİAD olarak, başarıyla geçen zirve sonrasında da, girişimcilik ekosistemine destek sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Çuhacı, “İlk kez Türkiye’de düzenlediğimiz B2B toplantılarının bundan sonraki zirvelerde de gelenekselleşmesini umuyoruz” dedi.