TÜGİAD BAŞKANI RAHMİ ÇUHACI: TÜRKİYE, GENÇ GİRİŞİMCİLER ZİRVESİ İLE GİRİŞİMCİ RUHUNU GÖSTERECEK

TÜGİAD BAŞKANI RAHMİ ÇUHACI: TÜRKİYE, GENÇ GİRİŞİMCİLER ZİRVESİ İLE GİRİŞİMCİ RUHUNU GÖSTERECEK

Kasım ayında Türkiye’nin Dönem Başkanlığı’nda gerçekleştirilecek G20 Siyasi Liderler Zirvesi’nin alt yapısını oluşturacak olan G20 Genç Genç Girişimciler İttifakı’na sayılı günler kala açıklamada bulunan TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, dünyada hızla yaygınlaşan girişimcilik kavramının, Türkiye’de henüz kendini yeni kabul ettirmeye başladığına, girişimciliğin yaygınlaştırılması için hem kamuya, hem özel sektöre hem de sivil toplum kanadına çok iş düştüğüne işaret etti. Çuhacı, “TÜGİAD olarak Türkiye’de bir ilke imza atarak düzenleyeceğimiz zirve aracılığıyla bu yönde örnek teşkil edebilecek bir adım atıyoruz” dedi.

Ekonominin yüzde 99’unu KOBİ’lerin oluşturduğu, istihdamın yüzde 76’sının KOBİ’ler tarafından sağlandığı Türkiye’de, girişimcilik kültürünün geliştirilmesinin TÜGİAD’ın öncelikli konularından biri olduğunu vurgulayan TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, Türkiye’de genç işadamlarını bir araya getiren tek ulusal ve uluslararası yetkinliğe sahip sivil toplum kuruluşu olarak bu konuyu sahiplendiklerini ifade etti. 870 üyesiyle ekonomiye hatırı sayılır bir katma değer sağlayan dernek olarak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına yönelik projeleri hayata geçirirken, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığını destekleyen adımlar atttıklarını belirten Çuhacı, “Bu kapsamda Kasım ayında düzenlenmesi planlanan G20 Siyasi Liderler Zirvesi öncesinde, Türkiye'de ilk kez, derneğimizin ev sahipliğinde, G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi gerçekleştireceğiz. Bu zirve aracılığıyla ortaya koyacağımız sonuç bildirgesiyle, G20 Siyasi Liderler Zirvesi’nin gündemini belirleyeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslar arası genç işadamları derneği olarak ekonomiye katma değer sağlayan TÜGİAD, Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına yönelik projeleri hayata geçirirken, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığını destekleyen adımlar atıyor. Bu kapsamda Kasım ayında düzenlenmesi planlanan G20 Siyasi Liderler Zirvesi öncesinde, Türkiye'de ilk kez istanbul’da, TÜGİAD’ın ev sahipliğinde, 7-9 eylül tarihleri arasında, G20 genç girişimciler ittifakı zirvesi gerçekleştirecek. Türkiye’de bir ilke imza atarak düzenlenecek zirve öncesinde, 4 Ağustos tarihinde İstanbul Life Park’ta basın toplantısı düzenlendi.

Dünyadan 500 girişimci zirve yapacak Basın toplantısında açıklamada bulunan Çuhacı, G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’nin, girişimciliğin yaygınlaştırılması ve dolayısıyla ekonominin büyüme performansına katkı sağlaması anlamında Türkiye’ye ciddi kazanımlar sağlayacağına inandıklarını belirterek, şunları söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemine kılavuzluk eden yaklaşık 500 kişinin bir araya geleceği zirvede, girişimcilik kültürünün globalleşmesi başlığı altında yeni ekonomi stratejilerinden girişimcilik politikalarına, tecrübe paylaşımlarından girişimcilik kültürünü oluşturan unsurlara genç girişimciliğin pek çok farklı noktalarını masaya yatıracak, girişimciliğin sorunlarına ilişkin tartışma ortamı yaratacağız. Bu sayede Türkiye’de inovasyon, teknoloji, yatırım ve sermayeye erişim, eğitim, kurumlar arası koordine ve destek, fon kaynakları, vergi ve ticari mevzuat, girişimcilik kültürü, ticaret, küresel ekonomi ile reel sektör ile KOBİ destek projeleri gibi konular etrafında konu yönetimi yapacağız.”

“Girişimcilik dersi ilköğretime girmeli” Yaptığı açıklamada dünyada hızla yaygınlaşan girişimcilik kavramının, Türkiye’de henüz kendini yeni kabul ettirmeye başladığına değinen Çuhacı, Türkiye’de girişimcilik kültürünün daha çok yaygınlaştırılması için hem kamuya, hem özel sektöre hem de sivil toplum kanadına çok iş düştüğüne işaret etti. Bu kapsamda AR-GE ve inovasyonu özendirilmesi gerektiğinin altını çizen Çuhacı, konuya ilişkin şunları aktardı: “Eğitim sistemimizi girişimciliğin desteklenmesi yönünde düzenlenmeli, girişimcilik dersinin üniversitelerin yanı sıra ilköğretimde dahi yaygın bir şekilde işlenmesini sağlamalıyız. Unutmamalıyız ki, hata yapmaya tolerans vermediğimiz taktirde, başarılı girişimci hikâyeleri ortaya çıkaramayız.”

Çuhacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Girişimcilik kavramı, tüm dünyada ekonomilerin gelişmesi ve işsizliğin önüne geçilmesi noktasında çıkış yolu olarak görülüyor. Türkiye ekonomisi açısından da yeni girişimlerle yaratılacak üretim ve istihdam artışı, büyük öneme sahip. Girişimciliğin yaygınlaşması ve bilinçli girişimcilerin sektörlerde yerlerini alabilmeleri için son yıllarda gerek devlet, gerek özel sektör çalışmalarının hızla arttığı görülüyor. Girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına yönelik projeleri hayata geçirerek bu yönde liderlik eden bir sivil toplum kuruluşu olarak, Türkiye’de bu yönde adımlar atılmasıyla, istihdamın yükselen bir grafik sergileyebileceğine inanıyoruz.”

Dünyaca ünlü isimler konuşmacı olacak G20 YEA Zirvesi, dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemine kılavuzluk eden isimleri bir araya getiriyor. 20’nin üzerinde oturumda, 50’den fazla konuşmacının yer alacağı zirvenin katılımcıları arasında Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Muhtar Kent, Philip Morris SA Genel Müdürü Enrique Jimenez, dünyaca ünlü yatırımcı ve Scaale Capital Yönetim Kurulu Üyesi Kaushal Choksi, Avrupa’daki binlerce girişimciyi temsil eden JEUNE’un Başkanı Patrik Kovacs, Avrupa Komisyonu Girişimcilik Birimi Başkanı Michel Catinat, JCI 2015 Dünya Başkanı İsmail Haznedar gibi isimlerin yanı sıra Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra, Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, BiTaksi Kurucu ve CEO’su Nazım Salur, Inventram Genel Müdürü Cem Soysal ve İstanbul Social Enterprise Genel Müdürü Hakan Elbir gibi girişimcilik ekosisteminin öncüleri yer alıyor.

G20 YEA’da bir ilk: B2B Toplantılar Aralarında BNP Paribas ve TEB, Intel, İlhan Trading, Atreus Group, Pernigotti ile Zumosol gibi markaların bulunduğu firmaların sponsorluğunda gerçekleşecek İstanbul’daki G20 YEA Zirvesi’ni öncekilerden ayıran önemli bir özellik, ilk kez “B2B Toplantılar” düzenlenecek olması. Bu toplantılarda girişimciler; yurtdışından gelecek yatırımcılar, firma sahipleri ve danışmanlarla birebir görüşme fırsatı yakalayacak.

Genç girişimciliği teşvik etmek, ülke ekonomilerinin bu yolla gelişimine destek vermek amacıyla, dünya genelinde bir kültürün oluşmasına katkıda bulunacak önemli konuların ele alınacağı G20 YEA Zirvesi’ne katılmak isteyenler www.g20yeaturkey.org adresini ziyaret edebilir.