GENÇ GİRİŞİMCİLER TÜGİAD EV SAHİPLİĞİNDE BULUŞACAK

GENÇ GİRİŞİMCİLER TÜGİAD EV SAHİPLİĞİNDE BULUŞACAK

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nın dünya çapında ortak bir girişimcilik ekosistemi oluşturulmasına destek vermek amacıyla hayata geçirdiği G20 YEA Zirvesi, altıncı yılında TÜGİAD’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek. 7-9 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek zirve için kayıtlar başladı.

Türkiye’nin ilk ulusal ve tek uluslararası genç işadamları derneği olan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), bu yıl İstanbul’da gerçekleşecek G20 Genç Girişimciler İttifakı (Young Entrepreneurs Allience - YEA) Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zirve, Türkiye’nin bu yılki G20-B20 Dönem Başkanlığı kapsamında Türkiye’yi genç girişimcilik konusunda uluslararası ortamda temsil eden TÜGİAD ev sahipliğinde 7-9 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

G20 YEA Zirvesi, dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemine kılavuzluk eden isimleri bir araya getiriyor. 20’nin üzerinde oturumda, 50’den fazla konuşmacının yer alacağı zirvenin katılımcıları arasında Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Muhtar Kent, Philip Morris SA Genel Müdürü Enrique Jimenez, dünyaca ünlü yatırımcı ve Scaale Capital Yönetim Kurulu Üyesi Kaushal Choksi, Avrupa’daki binlerce girişimciyi temsil eden JEUNE’un Başkanı Patrik Kovacs, Avrupa Komisyonu Girişimcilik Birimi Başkanı Michel Catinat, JCI 2015 Dünya Başkanı İsmail Haznedar gibi isimlerin yanı sıra Girişimcilik Vakfı Başkanı ve Markofoni’nin Eski Sahibi ve yine Ebay’in Eski Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra, Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, BiTaksi Kurucu ve CEO’su Nazım Salur, Inventram Genel Müdürü Cem Soysal ve İstanbul Social Enterprise Genel Müdürü Hakan Elbir gibi girişimcilik ekosisteminin öncüleri yer alıyor.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemine kılavuzluk eden isimlerin bir araya geleceği zirvede “Girişimcilik Kültürünün Globalleşmesi” başlığı altında yeni ekonomi stratejilerinden girişimcilik politikalarına, tecrübe paylaşımlarından girişimcilik kültürünü oluşturan unsurlara genç girişimciliğin pek çok farklı açıdan inceleneceğini söyledi. Çuhacı, “Türkiye gibi işletmelerinin yüzde 99’unu KOBİ’lerin oluşturduğu, istihdamın yüzde 76’sının KOBİ’ler tarafından sağlandığı bir ülkede girişimcilik kültürünün geliştirilmesi, TÜGİAD’ın öncelikli konularından biri” dedi. Başkan Çuhacı, 14-19 Temmuz tarihlerinde de Japonya’da gerçekleştirilen G20 YEA Liderler Kurulu’na katılarak zirve hazırlıklarını G20 YEA ağı ile paylaştıklarını, Türkiye zirvesine ilgiyle karşılaştıklarını belirtti.

G20 YEA Komisyonu Başkanı Serkan Yazıcıoğlu, ittifakın öncelikleri olan girişimcilerin finansmana erişimi, eğitim desteği, ticaret ağlarının geliştirilmesi gibi alanlarda çalıştıklarını belirterek, “G20 YEA, 2008’de küresel krize çözüm amacıyla kurulmuş global bir genç girişimci ağı. Genç girişimciliğe her zaman destek vermiş ve geçmiş zirvelere katılarak katkıda bulunmuş bir dernek olarak, G20 YEA’nın Türkiye’nin tanıtımı için eşsiz bir fırsat olduğu görüşündeyiz” diye konuştu.

TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu ise “G20 YEA Zirvesi ile Türkiye’de girişimcilik algısını geliştirmeyi, girişimcilerin bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamayı ve dünya çapında ortak bir girişimcilik ağı oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Dünyanın dört bir yanından girişimci, yatırımcı ve iş dünyası temsilcilerinin katılacağı, yurtiçi ve yurtdışından üst düzey konuşmacıları ağırlayacağımız zirveye tüm genç girişimcileri bekliyoruz” dedi.

G20 YEA’da bir ilk: B2B Toplantılar
G20 ve B20 Türkiye Dönem Başkanlıklarının stratejik ortaklığında, Ernst&Young ve Accenture’ın bilgi bilg,i ortaklığında, aralarında BNP Paribas ve TEB, Intel, İlhan Trading, Atreus Group, Pernigotti ile Zumosol gibi markaların bulunduğu firmaların sponsorluğunda gerçekleşecek İstanbul’daki G20 YEA Zirvesi’ni öncekilerden ayıran önemli bir özellik, ilk kez “B2B Toplantıları” düzenlenecek olması. Bu toplantılarda girişimciler; yurtdışından gelecek yatırımcılar, firma sahipleri ve danışmanlarla bire bir görüşme fırsatı yakalayacak.

Genç girişimciliği teşvik etmek, ülke ekonomilerinin bu yolla gelişimine destek vermek amacıyla, dünya genelinde bir kültürün oluşmasına katkıda bulunacak önemli konuların ele alınacağı G20 YEA Zirvesi’ne katılmak isteyenler www.g20yeaturkey.org adresini ziyaret edebilir.

TÜGİAD Hakkında
1986 yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’nin ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip genç işadamı derneğidir. Farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850’den fazla genç girişimci üyesi ile TÜGİAD, bugün 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve 40 milyar dolardan fazla dış ticaret hacmini temsil etmektedir. G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 YEA) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’nin (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üyesidir. 45 bin üyesi olan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu’nun (YES) Başkan Yardımcılığında olan TÜGİAD, Avrupa’da 11 ülkeden 300 binden fazla girişimciyi temsil eden JEUNE’de de Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Bilgi için: www.tugiad.org.tr

G20 Genç Girişimciler İttifakı Hakkında
G20 Genç Girişimciler İttifakı (YEA), G20 ülkelerinde ekonomilerdeki yenilenmeleri yönlendirme, iş hacmi yaratma, yenilik ve sosyal değişim yaratma amacı taşıyan ve girişimciyi odak alan organizasyonların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. YEA, G20 ülkelerinde genç girişimcilik konusunda sınırlar arası deneyimleri paylaşma, pozitif bir yön değişimi yaratma, genç girişimciler için global bir iletişim ağı oluşturma ve en önemlisi dünya çapında girişimcilik açısından işbirliği oluşturacak bir dayanışma ortamı yaratma amacıyla kurulmuştur. Bilgi için: www.g20yea.com