TÜGİAD’dan Yunan krizi ve koalisyon açıklaması

TÜGİAD’dan Yunan krizi ve koalisyon açıklaması;

“Koalisyon görüşmeleri ekonominin gidişatında belirleyici olacak”

Yunanistan konusunda Euro Bölgesi liderlerinin anlaşmaya varmasının ardından yazılı bir açıklamada bulunan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, tüm Avrupa’yı etkisi altına alabilecek Yunanistan belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte, dün başlayan koalisyon görüşmelerinin ekonominin gidişatı yönünde belirleyici olacağını ifade etti. Türkiye’deki ve Yunanistan’daki girişimcilerin bu süreçten fırsatlar yaratacağına işaret eden Çuhacı, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“2 yıl önce oluşturulan Selanik temsilciliği aracılığıyla Türk ve Yunan iş adamlarını bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşu olarak, Yunanistan’daki ekonomik krize karşılık Türkiye’nin destek yönünde bir pozisyon almasının, ikili ilişkilerde bir yumuşak güç etkisi yaratacağı inancındayız. Yunanistan’daki ekonomik krizin aşılması için Euro Bölgesi ülkelerinin yanı sıra Türkiye tarafından verilecek her türlü destek, her iki ülke için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Türkiye kriz deneyimi olan bir ülkedir ve biz biliyoruz ki, her kriz elbet sona erecektir. Komşumuzdaki bu krizin de iyi yönetimle çözülebileceğine ve bölgemizde yeni fırsatları getireceğine inanıyoruz. Türk ve Yunan girişimciler bu süreçten fırsatlar yaratarak çıkacaktır. Yunanistan ile güçlü ilişkileri bulunan bir sivil toplum kuruluşu olarak kurduğumuz bu sıcak temasın sürdürülmesine yönelik girişimlerimizin, Türkiye için örnek olacağını düşünüyoruz.”

“AB müzakereleri için de bir fırsat”

“Coğrafi konumumuz itibariyle, komşu ülkeler ve Avrupa’da yaşanan ekonomik ve siyasi her türlü krizin ülkemizi olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz. Bu etkiyi ihracat faaliyetlerimizde hissetmeye başladık. Asıl önemli nokta, Türkiye’nin AB yolundaki ilerleyişiyle uluslararası ölçekte marka değerine sağladığı katkıyı göz ardı edemeyiz.

Türkiye’nin AB müzakere süreci; demokrasi, hukuk devleti, AB standartlarında ekonomik yaşam, insan sermayesi, ekonomik büyüme gibi önemli AB değerleri ölçü alınarak değerlendiriliyor. Bugün Avrupa ekonomisinde sorunlar varken, AB müzakere sürecini hızlandırarak marka değerini güçlendirebilen ve AB’nin önemsediği değerlerde kendini geliştiren bir Türkiye, ekonomik olarak kalıcı olumlu etkiler yaratabilir. İhracatta kâr payı, doğrudan yabancı yatırım, turizm ve teknoloji işbirliği gibi alanlarda ilerleyebilir. Türkiye Yunanistan’daki krizi AB müzakereleri sürecinde fırsata dönüştürebilir.”

“Hükümetin bir an evvel kurulması gerekiyor”

Dün başlayan koalisyon görüşmelerinin ekonominin gidişatı noktasında belirleyici olacağını kaydeden Çuhacı, bu süreçte uzlaşmanın sağlanması ve hükümetin bir an evvel kurulması gerektiğini vurguladı. Sürecin uzamasının ekonomiye etkilerinin, her geçen gün daha ağır olabileceğini vurgulayan Çuhacı şunları söyledi:

“7 Haziran’da gerçekleşen seçimlerden bugüne 1 aydan fazla zaman geçti. Uzlaşmaya varamaz ve erken seçime gidersek, Türkiye olarak 2015 senesini kaybedeceğiz ve 2014’te yarattığımız ciroyu ve iş hacmini asla yakalayamayacağız.”