TÜGİAD İSO, Fortune ve TİM 500’de yükseliyor

TÜGİAD İSO, Fortune ve TİM 500’de yükseliyor

Türkiye ekonomisine sağladıkları katma değeri verimlilik ve karlılık odaklı olarak arttıran Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) üyeleri, Türkiye’nin en seçkin listeleri olan İSO 500, Fortune 500 ve TİM 500 listelerinde yükselen bir başarı grafiği sergiledi. İSO 500 listesinde 31 üyesi bulunan TÜGİAD, 2014 yılında listedeki üye sayısını 37’ye yükseltti. Fortune 500 listesindeki üye sayısını 30’dan 34’e çıkaran TÜGİAD, TİM tarafından açıklanan Türkiye’nin En Çok İhracat Yapan 500 şirketi sıralamasında da üye sayısını 19’dan 22’ye yükseltti.

Tekstil, gıda, inşaat, otomotiv yedek parça başta olmak üzere 60’tan fazla sektörde faaliyet gösteren TÜGİAD üyeleri, Türkiye ekonomisine en büyük katma değeri sağlayan şirketlerin yer aldığı İSO 500, Fortune 500 ve TİM 500 listelerindeki payını arttırdı. Üyelerinin şirketleriyle, 2014 yılında yükselen bir performans sergileyen TÜGİAD, yarattığı katma değeri yüzde 18,19 artırarak 85 milyar TL’ye çıkardı. Listeler tek tek değerlendirildiğinde, ekonomiye sağlanan katma değer artışı TİM 500’e yüzde 5,31, İSO 500’e yüzde 7,87, Fortune 500’e yüzde 5,1’lik artış olarak yansıdı.

İnşaat ve otomotiv ilk sırada 50 ayrı sektörün temsil edildiği 3 listeye 18 sektörden giriş yapan TÜGİAD’ın yer aldığı sektörler sıralamasında otomotiv ve inşaat sektörleri başı çekti. TÜGİAD üyesi şirketlerin listelerdeki sıralamasına bakıldığında, inşaat sanayiyi temsil eden şirketlerin ağırlığı hissedilirken, satış ve ihracat faaliyetlerinden en büyük payı yine inşaat sektörü aldı. Üye şirketler arasında yıldızı parlayan diğer sektörler ise, tekstil ve gıda sektörleri oldu. Bu sektörleri demir- çelik ve metal sanayi izledi. Başarılı yükseliş performansı Genel olarak bakıldığında 2014 yılını içeren veriler, bir önceki yıla oranla şirketlerin sıralamadaki yerlerinde ciddi düşüşler yaşandığını gösterdi. TÜGİAD üyesi şirketler açısından bakıldığında ise, genel düşüş eğiliminin yerini yükselişe bıraktığı açıkça görülüyor. Buna göre, İSO 500 sıralamasındaki şirketler toplamda 190 sıra düşüş yaşarken, TÜGİAD üyesi şirketler sıralamadaki yerini 130 sıra yükseltti. Fortune 500 2014 listesinde toplamda 169 sıra düşüş yaşanırken, TÜGİAD üyeleri 125 sıra, TİM 500 İhracat sıralamasında toplamda 120 sıralık düşüşe karşılık, TÜGİAD üyeleri 95 sıra birden yükselmeyi başardı.

Geleceğin yatırım yapılabilir sektörleri Listelerde 49 üyesiyle temsil edilen TÜGİAD’ın 13 üyesi her 3 listede de yer aldı. Listelerde yer alan üyelerin temsil ettikleri sektörler açısından bakıldığında, inşaat, otomotiv, tarım ve gıda, demir dışı metaller, enerji ve kimya sektörleri ile bu sektörleri besleyen alt sektörlerin geleceğin yatırım yapılabilir sektörleri arasında yer aldıkları gözlendi.

“Hedefimiz sürdürülebilir bir yükseliş sağlamak” 800’den fazla üyesiyle, tekstil, gıda, inşaat, otomotiv yedek parça başta olmak üzere 60’tan fazla sektörde Türkiye ekonomisine katma değer sağlayan Türkiye Genç İşadamları Derneği olarak her üç listede de ciddi bir yükseliş sergilediklerini ifade eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı şunları söyledi:

“TÜGİAD olarak listelerde yer alan 49 üyemiz aracılığıyla sanayideki payımızı yüzde yüzde 18.19 artırarak ekonomimize 85 milyar TL kazandırmayı başardık. TÜGİAD olarak gerek üretimden satışlarda, gerek karlılık, verimlilik ve ihracat oranlarıyla Türk ekonomisine katma değer sağlayan bu 49 üyemizin başarısıyla, bir sivil toplum kuruluşu olarak daha çok güçlendik. İş dünyasının temsilcilerinden olan bir kuruluş olarak ekonomiye sağladığımız bu katma değeri bir sonraki sene artırarak sürdürülebilir bir yükseliş sağlamayı hedefliyoruz.”

“Hükümetin bir an evvel kurulması gerekiyor” TÜGİAD Başkanı Çuhacı, seçim sonrası süreçte uzlaşmanın başarılması ve hükümetin bir an evvel kurulması gerektiğini vurguladı. Sürecin uzamasıyla, her geçen günün ekonomiye etkilerinin ağır olabileceğini vurgulayarak şunları söyledi: “7 Haziran’da gerçekleşen seçimlerden bugüne 1 aydan fazla zaman geçti. Uzlaşmaya varamaz ve erken seçime gidersek, Türkiye olarak 2015 senesini kaybedeceğiz ve 2014’te yarattığımız ciroyu ve iş hacmini asla yakalayamayacağız.”