Türkiye’nin ekonomik ve sürdürülebilir gelişimi açısından genel seçimleri önemsiyoruz

TÜGİAD: “Türkiye’nin ekonomik ve sürdürülebilir gelişimi açısından genel seçimleri önemsiyoruz”

TÜGİAD: “Seçimlerden sonra G20 gündemine, ekonomiye, girişimcilik ve nitelikli büyümeye odaklanılacak bir dönem bekliyoruz”

Türkiye genelinde 81 ilde faaliyet gösteren 870 üyesiyle, 60 sektörü ve 40 milyar $ ticaret hacmini temsil ederek ülke ekonomisine hatırı sayılır bir katkıda bulunan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), genel seçimler öncesinde Türkiye ekonomisinin ve büyümenin önemine vurgu yaptı. Türkiye’nin önde gelen derneklerinden biri olarak “hiçbir siyasi baskı altında kalmadan tüm siyasi partilere eşit mesafede durdukları”na dikkat çeken TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik gelişimini sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için genel seçimlerin büyük önem taşıdığını söyledi.

Türkiye’nin ilk ulusal ve tek uluslararası genç işadamları derneği olan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), bu yıl İstanbul’da gerçekleşecek G20 Genç Girişimciler İttifakı (G20 GGİ) Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, G20 Komisyonu Başkanı Serkan Yazıcıoğlu ve TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu’dan oluşan heyet, bugün Bursa’da TÜGİAD Bursa Şubesi üyeleri ve basın mensupları ile bir araya geldi. Heyet, TÜGİAD Bursa Şubesi üyelerini ve basın mensuplarını, G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi hakkında bilgilendirdi. Zirve, Türkiye’nin bu yılki G20-B20 Dönem Başkanlığı kapsamında Türkiye’yi genç girişimcilik konusunda uluslararası ortamda temsil eden TÜGİAD ev sahipliğinde 7-9 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek.

TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Gökhan Onur heyetten önce söz alarak böyle önemli uluslar arası bir zirvenin yeni iş birlikleri için büyük anlam teşkil ettiğini belirterek TÜGİAD Bursa Şubesi olarak zirve çalışmalarına destek vermekten mutluluk duyduklarını iletti.

Türkye'nin G20 ve B20 Dönem Başkanlığı hakkında ve G20-B20 ile yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren TÜGİAD Başkanı Çuhacı, dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemine kılavuzluk eden isimlerin bir araya geleceği zirvede “Girişimcilik Kültürünün Globalleşmesi” başlığı altında yeni ekonomi stratejilerinden girişimcilik politikalarına, tecrübe paylaşımlarından girişimcilik kültürünü oluşturan unsurlara genç girişimciliğin pek çok farklı açıdan inceleneceğini söyledi.

GGİ yapılanması, tarihi ve Türkiye Zirvesi hakkında konuşan G20 Komisyonu Başkanı Serkan Yazıcıoğlu, GGİ'nin öncelikleri olan girişimcilerin finansmana erişimi, eğitim desteği, ticaret ağlarının geliştirilmesi gibi alanlarda çalıştıklarını belirtti. Yazıcıoğlu, “G20 Genç Girişimciler İttifakı, 2008 yılında küresel krize çözüm amacıyla kurulmuş global bir genç girişimci ağı. Genç girişimciliğe her zaman gerekli desteği vermiş ve geçmiş zirvelere katılarak katkıda bulunmuş bir dernek olarak, G20 GGİ’nin Türkiye’nin tanıtımı için eşsiz bir fırsat olduğu görüşündeyiz” diye konuştu. Zirvenin gündemini paylaşan Yazıcıoğlu, özellikle B2B toplantıları ile genç iş dünyasını bir araya getireceklerini belirtti.

GGİ'nin girişimciler için politika geliştirmekte üstlendiği rolü aktaran Genel Sekreter Başak İlisulu, Türkiye gibi işletmelerinin %99'unu KOBİ'lerin oluşturduğu, istihdamın %76’sının KOBİ’ler tarafından sağlandığı bir ülkede girişimcilik kültürünün geliştirilmesi, TÜGİAD’ın öncelikli konularından biri” dedi. İlisulu, genç girişimcilerin sesi olarak TÜGİAD'ın, özellikle inovatif imalat yapan ihracatçı KOBİ'lere odaklandığını, araştırmalar yaptığını; GGİ kapsamında da hem inovatif ve katma değer yaratan KOBİ'ler hem de bu işletmelerle büyük ve küresel firmaların ilişkileri üzerine çalıştıklarını aktardı.

Başkan Çuhacı, "G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi ile Türkiye’deki genç girişimcilerin algılarını geliştirmeyi, bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamayı ve dünya çapında ortak bir girişimcilik ağı oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Dünyanın dört bir yanından girişimci, yatırımcı ve iş dünyası temsilcilerinin katılacağı, yurtiçi ve yurtdışından üst düzey konuşmacıları ağırlayacağımız zirveye tüm genç girişimcileri bekliyoruz” dedi.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’ne katılmak isteyenler www.g20yeaturkey.org adresini ziyaret edebilir ve 30 Haziran’a kadar erken kayıt avantajından faydalanabilir.