TÜGİAD ve AKUT'tan kar motosikleti ile ilk adım.

"1,5 yaşındaki bebeklerimiz ölmesin artık" diyen TÜGİAD harekete geçti.

TÜGİAD ve AKUT'tan kar motosikleti ile ilk adım.

Türkiye Genç İşadamları Derneği olarak, Türkiye için gönülden çalışan herkes ile elbirliği yapmaya çalıştıklarını anlatan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki ile birlikte gittiği Van'da, TÜGİAD üyelerinin bağışlarıyla satın alınan kar motosikletini AKUT'a teslim etti.

1,5 yaşındaki minik Muharrem'in cansız bedenini taşıyan babasının fotoğrafı tüm Türkiye'de büyük üzüntü yarattı. Kimileri suçlu aradı, kimileri tepki gösterdi... İki kurum var ki bu tip durumlarda ne şikayet ediyor ne de saldırıda bulunuyor... Bunlardan biri AKUT, 365 gün 24 saat insanların yaşamını kurtarmak için çalışıyor... Bir diğeri de TÜGİAD... Çözüm önerisi ifade etmediği hiç bir konuda şikayetçi olmuyor...

Minik Muharrem'in haberini gazetelerden okuyan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen ve TÜGİAD yönetim kurulu üyeleri bu konuda neler yapılması gerektiğini tartışarak AKUT'un çalışmalarına destek verilmesini kararlaştırdılar. Bunun ilk adımı olarak da Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ekipleri ile her kış kar motosikleti kullanarak yüzlerce operasyona imza atan pek çok kişinin yaşamına dokunan AKUT'a bir kar motosikleti teslim edildi.

Van'daki Abalı Kayak Merkezi'nde gerçekleştirilen teslim töreni sonrasında AKUT ekipleri kar motosikleti ile bir kurtarma operasyonu canlandırması yaptılar. TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen ve AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki'nin de bizzat katıldıkları canlandırmada; yoğun kar altındaki coğrafyada kar motosikletleri ile nasıl hızlı ve etkili hareket edilebildiği gösterildi.

Teslim töreni sırasında bir açıklama yapan TÜGİAD Bakanı Ali Yücelen; öncelikle kısa süre önce bir kaya tırmanışı sırasında 50 metreden düşerek ağır yaralanan AKUT Kayseri Eski Ekip Lideri Nurettin Özcan'a geçmiş olsun dileklerini iletti. "Nurettin'e dualarımız ile destek oluyoruz" diyen Yücelen; "Ancak AKUT için sadece dua etmek yetmiyor" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"1.5 yaşındaki bir çocuğun zamanında ve yeterli müdahale edilememesi nedeniyle yaşamını yitirmesi hepimizin sorumluluğundadır. Hiç birimiz kaçamayız bunun sorumluluğundan. Bu konularda sürekli sosyal medya üzerinden mesajlar yayınlayanlara sesleniyorum, sızlanıp, şikayet etmek herkesin işine geliyor, duygusal birkaç mesaj, sonra da unutuluyor. Çare olmak, insani vazifenizi yerine getirmek istiyorsanız, AKUT’la temas kurun. Bu organizasyona yapacağınız bağış ve yardımlar yerini bulacaktır. AKUT'taki arkadaşlar tamamen gönüllülük ilkesi ile her hangi bir menfaat gözetmeksizin kendi işlerinden kalan zamanlarında bu çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Burada AKUT'a verdiğimiz kar motosikleti ve taşıyıcısının AKUT'un artık bölgede daha rahat hareket edebilmesini sağlayacağını umuyoruz. Bu sadece bir başlangıç, inşallah AKUT ile birlikte bundan sonra da güzel şeylere imza atacağız. "

Başkan Yücelen ayrıca, bu sosyal sorumluluk projesinde TÜGİAD’a destek olmaya gelen GÜNGİAD (Güneydoğu Genç İşadamları Derneği) Başkanı Hakan Akbal’a da teşekkür etti ve GÜNGİAD’la ileriye dönük ortak çalışmalarının da önümüzdeki aylarda güneydoğu bölgemizde etkili olacağını söyledi.

GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, “bölgemize pek çok sivil toplum kuruluşu geliyor ama sadece vaatte bulunuyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Çatı kuruluş olan STK’lar, hümanist yaklaşımdan ziyade ticari bakıyor ve kendi tanıtımlarını ön planda tutuyorlar. İş dünyasının bölgedeki siyasete ve ekonomiye katkısı olacaktır tabi ki ama bu tür yardımların da olması önemlidir. TÜGİAD, ismindeki “genç” tanımının kutsallığı ve dinamizmi ile yine fark yarattı. Herhangi bir ayrım yapmaksızın Türkiye’nin her yerine bu yardımları yaparak, hümanizmin önemine dikkat çekti. Tebrik ediyor, desteklerin devamını diliyorum.”

AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki de teslim töreninde yaptığı açıklamada, "Biz kendimizi ülkemizdeki her şeyden sorumlu hissediyoruz. Atatürk’ün Cumhuriyeti neden gençlere emanet ettiği bizce çok açık... Bir avuç gencin kurduğu AKUT'a destek olmak için çaba harcayan Türkiye'nin genç işadamlarına teşekkür ediyorum. " dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Bu coğrafyada kış koşullarının ağırlığını gözümüzün önüne getiremeyiz kolay kolay... Bazı bölgeler 4 - 5 ay kar altında kalıyor. Normal zamanda sorun yok, sonuçta bu coğrafyada binlerce yıldır insanlar bu şekilde yaşıyorlar ve kış ayları için erzak stoklarını gerektiği gibi yapıyorlar. Ancak bir acil durum meydana geldiğinde, bir böbrek hastası, doğum hastası gibi bir vaka geliştiğinde; hastaneye nakil, aşırı kar yağışından kapanan köy yolları nedeniyle her zaman büyük sorun oluyor. Hastanın bulunduğu köye ya da mezraya ulaşabilmek için, büyük araçlar veya koca iş makineleriyle yolları açmak, çok büyük bir çaba ve masraf gerektiriyor ve tüm bu efor yalnızca bir kez işe yarıyor. Bir hafta - on gün sonra bölgede yine bir acil durum meydana geldiğinde yeniden tüm bu mücadeleyi vermek gerekiyor. AKUT Bingöl Ekibi, 2002’den bu yana bölgedeki bu tür tüm operasyonlarda kar motosikleti kullanıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediyor. Kar üstünde gidebilen araçlarla hasta nakillerinin çok daha hızlı, ekonomik ve verimli olduğunu gördük ve Bingöl’de başlattığımız bu pilot çalışma tüm bölgede örnek model olarak kabul edildi. Artık hemen hemen tüm yerel yönetimlerde bu tür araçlar bulunuyor. TÜGİAD tarafından AKUT’a hibe edilen bu Kar Motosikleti sayesinde, yine benzer koşullarda çalışan Erzurum Ekibimiz de artık kar motosikleti kullanabilecek ve bu sayede iki tam donanımlı ekibimiz, bölgede meydana gelebilecek acil durumlarda en süratli bir şekilde gönüllü görevlerini yerine getirecekler"

AKUT'un bölgedeki ekiplerinin manevra yeteneğinin artmasının bundan sonra daha fazla insan hayatının kurtarılmasına yardımcı olacağını belirten TÜGİAD ve AKUT Başkanları, artık her şeyi devletten beklemeden sivil toplum olarak sorunlara çözüm getirebilmenin STK'ların önemini de arttırdığını belirttiler.