Genç işadamları siyaseti geliştirecek

Türkiye için çalışan tüm siyasi partileri seviyoruz diyen TÜGİAD Başkanı

"Genç işadamları siyaseti geliştirecek"

Türkiye Genç İşadamları Derneği olarak, hiçbir siyasi baskının altında kalmadan tüm siyasi partilere, toplumsal gruplara ve oluşumlara eşit mesafede durduklarını belirten TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, TÜGİAD'ın yerel seçimlerde aday olan üyelerini kutladı ve "Türkiye için çalışan tüm siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin gönlümüzde yeri vardır." dedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen ve TÜGİAD yönetim kurulu üyeleri, biri AK Parti, diğeri MHP'den belediye başkanı adayı olan TÜGİAD Ege Şubesi üyesi iki genç işadamı ile TÜGİAD Ege Şubesinde ortak basın toplantısı düzenledi ve partilerin seçim koordinasyon merkezlerini ziyaret etti.

AK Parti adına İzmir-Karşıyaka'dan belediye başkanı adayı olan Tanfer Kemerli ve MHP adına İzmir-Konak Belediye Başkanlığına aday olan Adil Özyiğit ile İzmir'deki TÜGİAD Ege Şubesi merkezinde bir araya gelen Ali Yücelen adaylara seslenirken; "Öncelikle elinizi taşın altına koyduğunuz için sizi kutluyorum. Ne yazık ki toplumda, özellikle işadamları arasında yer eden siyasetten uzak durmak lazım önyargısı içinde kalmadan ya da benim oy vereceğim parti yok ki kolaycılığına kaçmadan ülkeye ve şehrinize hizmet vermeye aday oldunuz. Bu adaylıklarınız ile en önemli demokratik sorumluluklarınızdan birini de yerine getirdiniz.TÜGİAD ailesi olarak sizlerle gurur duyuyoruz." dedi.

"TÜGİAD'ın en önemli değeri, hiçbir siyasi, sosyal ve etnik yapı ile bağlantısı olmadan, her türlü farklı görüş, düşünce ya da inanç sisteminin kendisini bağımsız bir şekilde ifade edebilme gücüdür." diyen Yücelen; TÜGİAD içinde herkesin farklı düşüncelere sahip olmasını son derece doğal karşıladıklarını; ancak her farklı düşünceyi dile getirme ve dile getirilen düşünceleri saygı ile dinleme etiğine özen gösterdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Elbette TÜGİAD büyük bir aile ve elbette her ailede olduğu gibi ben dahil her birimizin farklı konularda farklı görüşleri var. 30 Mart günü her birimiz gidip bir adaya ya da partiye oy vereceğiz. Ancak TÜGİAD üyesi olan adayların elbette gönlümüzde ayrı bir yerleri vardır. Bütün TÜGİAD üyelerini de, farklı partilerden aday olan arkadaşlarımızı gönülden desteklemeye çağırıyorum."

"Türkiye için çalışan tüm siyasi partileri seviyoruz" diyerek siyasetin kötülenmesine tepki gösteren Ali Yücelen sözlerine duygusal ifadelerle devam etti:

"Ben siyasetin içinde büyüdüm. Kısa süre önce kaybettiğimiz babamız ve 21 yıl önce aramızdan ayrılan rahmetli Turgut Özal başta olmak üzere ben siyasetçileri yakından izleme fırsatı buldum. Herkes yaşanan her olumsuzlukta siyaset yapan insanlarımıza yüklenip duruyor ama hangi parti çatısı altında olurlarsa olsunlar, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne, laik ve demokratik hukuk devletine ve toplumsal değerlerine saygı içinde siyaset yapanlara saygımız sonsuzdur. Her büyük yapı içinde olduğu gibi siyasi yapılanmalarda da etik değerleri yıpratan, zorlayan ve hatta bozan kişiler olabilir ancak siyaset kurumunu o örnekler üzerinden bütün olarak değerlendirmek çok yanlıştır. Ayrıca, bazı siyasi karar ve uygulamalarda da hatalar yapılabilir ancak ben Türkiye'de siyasetçinin günah keçisi yapılmasına, siyasetin ise bir çamur deryası gibi gösterilmesine kesinlikle karşıyım. Bakıyorsunuz siyaseti tümüyle beğenmeyenler ne parti beğeniyor, ne aday... Peki onlara sormak lazım ; "Arkadaşım sen ne yaptın bu güne kadar? Bu hiçbir şeyi beğenmeme psikolojinde olan pek çok kişiye baktığınızda hiç bir şey yapmadıklarını göreceksiniz. Bu nedenle ben, elini taşın altına koyarak aday olan arkadaşlarımı kutluyorum ve TÜGİAD olarak onları desteklediğimizi ve onlarla gurur duyduğumuzu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, parti bağnazlığına kesinlikle karşı olduğumuzu ve yerel seçimlerde özellikle Belediye Başkanlığı için oy kullanan arkadaşlarımızın, partilerle birlikte adayları da çok dikkatli değerlendirmelerini özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu, sadece iyi yöneticilerce yönetilmemizi sağlamakla kalmayacak, partilere de sadakatten ziyade liyakat kriteri ile aday belirlemeleri hususunda önemli bir mesaj verecektir."

Başkan Yücelen ayrıca Türkiye'yi yönetmeye aday partilerin, herhangi bir kesime karşı duyarsız olmalarının ülkemiz açısından gelecekte sıkıntıya sebep olacağını belirterek şöyle devam etti:

"Sadece işadamlarını değil, üreten Türkiye için bir şeyler yapmaya çalışan herkesi, siyasi partilerin aday olarak değerlendirmesi gerekir. Unutmayalım ki, demokrasi, çoğunluğun üstünlüğünden ziyade, azınlıkta kalanların da fikirlerinin ifade imkanı bulduğu ve bu fikirlerini savunmalarının ve tatbikinin doğal bir hak olduğu rejimdir."

TÜGİAD Ege Şubesi Başkanı Musa Turan da, TÜGİAD'ın adaylarının ikisinin İzmir'den çıkmasının İzmir'de iş dünyasının siyasete olan ilgisi konusunda fikir verebileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Arkadaşlarımız, insanlarımıza, şehirlerimize, ülkemize hizmet alanında ellerini taşın altına koyarak sorunlara çözüm üretme hususunda iradelerini beyan etmişlerdir. Bizler Değerli Genel Başkanımın da söylediği gibi, ülkemizin temel değerlerine sahip çıkan; içinde insanımıza ve ülkemize hizmet ideallerini taşıyan her partiye kendi partimiz gözüyle bakıyoruz."

Önceliklerinin siyasi partiler değil, hizmet aşkı olan, birikimi ve bilgisi ile hizmet üretmeye uygun olan adaylar olduğunu söyleyen Turan "Bu hususta da aday olan Arkadaşlarımıza güvenimiz tamdır.

Dileğimiz bu seçim döneminin demokratik olgunluk içinde, siyasi ahlak ve etik kurallarına dikkat edilerek toplumsal bir şölen olarak geçmesidir.Egeli genç işadamları olarak TÜGİAD üyesi olan aday arkadaşlarımızın gönülden yanlarında olacağız," dedi.

Basın toplantısında İzmir'e hizmet etmek üzere aday olduklarını söyleyen AK Parti Karşıyaka Belediye Başkan adayı Tanfer Kemerli, "İşadamı olarak elimizden geleni yapıyoruz. Siyasetçi olarak da yapabileceklerimiz olduğunu gördük. Bu düşüncemiz toplum tarafından da paylaşılınca şahsımıza böyle bir görev tevdi edildi. Eğer konu insanımıza, şehrimize ve ülkemize hizmetse tereddüt edilmez diyerek bu yola çıktık. dedi.

MHP'den Konak Belediye Başkanlığı'na aday olan Adil Özyiğit ise, TÜGİAD Başkanı ve tüm üyelerine kendilerine verdikleri destek için teşekkür ederek, "Günden güne daha çok TÜGİAD üyesinin siyasi çalışmalarda farklı görevler ve sorumluluklar almış olmalarını görmek bizi onurlandırıyor. Umarım bundan sonraki senelerde yine değişik partilerden ve daha çok TÜGİAD üyesi siyasete katkı sağlar. TÜGİAD kültürü siyaset içinde yer aldıkça inanıyorum ki siyasi kültürümüzün gelişimine de çok büyük katkılar yapacaktır., ben TÜGİAD üyesi olarak böylesine onurlu bir göreve aday olmaktan mutlu ve onurluyum diye konuştu. Basın toplantısının sonunda, TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen ile TÜGİAD Ege Şubesi Başkanı Musa Turan ile AK Parti ve MHP'den aday olan TÜGİAD üyeleri ele ele vererek basın toplantısına katılanları selamladılar. TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, Ege Şubesi Başkanı Musa Turan ve TÜGİAD Yönetim Kurulu üyeleri daha sonra adayların seçim koordinasyon merkezlerini ziyaret ederek başarılar diledi.