G20 Ülkelerindeki genç girişimcileri 2015'de Türkiye'de

G20 Ülkelerindeki Genç Girişimciler 2015'de Türkiye'de

TÜGİAD'ın katıldığı G20 Genç Girişimciler Birliği Moskova zirvesinde Türkiye kararı alındı.

TÜGİAD’ın temsil ettiği Türkiye’nin genç ve yükselen girişimcileri, G20 Genç Girişimciler İttifakı Moskova Zirvesi’nde 2015 yılındaki zirvenin Türkiye'de yapılması kararı alındı.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen ve beraberindeki heyet, Rusya'nın Moskova şehrinde düzenlenen G20 Genç Girişimciler Zirvesi’ne katıldı. Yücelen başkanlığındaki heyette yer alan TÜGİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Yasubuğa, Danışmanlar Kurulu Bşkanı Özden Pelister, Yönetim Kurulu Üyeleri Kemal Yenigün, Göktuğ Duyar, Mesut Alkan, Zafer Toksöz, Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Rupen Mıhçıyan, TÜGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Aydın Özer, TÜGİAD Girişimcilik Komisyonu Bşkanı Cem Yüksel, Girişimcilik Komisyonu üyesi Arcan Yüksel ve TÜGİAD Genel Sekreteri Sinem Sonuvar; G20 Liderler Zirvesi öncesi düzenlenen bu önemli organizasyonda, dünyanın dört bir tarafından gelen yüzlerce girişimciyle buluştu.15-17 Haziran 2013 tarihleri arasında Moskova'da gerçekleştirilen G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesinde 2015 yılılndaki zirvenin İstanbul'da toplanması kararı alındı.

TÜGİAD’ın İcra Kurulu Üyesi olduğu G20 Genç Girişimciler İttifakı (G20 YEA) tarafından düzenlenen G20 Genç Girişimciler Zirvesi’nin ardından Eylül ayında St.Petersburg'da gerçekleşecek olan G20 Liderler Zirvesi’ne iletilmek üzere bir bildirge hazırlandı. Moskova'daki zirveye katılan 400'den fazla girişimci, Türkiye'de yaşananlara demokrasinin gereği olarak bakıyor ve Türkiye ile ilgili planlamalarını değiştirme gereği bulmuyorlar. Zirve için kalabalık bir heyet ile Moskova'da bulunan TÜGİAD adına bir açıklama yapan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen şunları söyledi:
"Hemen herkes Türkiye'de neler olduğunu merak ediyor. Ne yazık ki dışarıdan bakınca kıyamet kopuyor gibi. Ancak demokratik taleplerin ifade edildiğini anlatınca son derece doğal karşıladılar. Muhteşem bir Türkiye sunumu yaptık ve 2015 yılında gerçekleştirilecek zirvenin G20 Zirvesi ile eşzamanlı Türkiye'de gerçekleştirilmesi karara bağlandı. Çok güzel şeyler oluyor. Dünyanın genç girişimcilerini İstanbul'da ağırlayacağız. Herkes şimdiden heyecanlı."

Türkiye adına TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen’in imzaladığı bildirgede özetle şu görüşlere yer verildi: “G20 Genç Girişimciler Topluluğu olarak burada toplanmamızın amacı dünyanın etkilendiği trajik sorunlarında olan olan gençlerin işsizlik problemlerine dikkat çekmektir. Dünya çapında 75 milyon genç işsiz bulunmaktadır ve bu rakamlar her yıl tırmanarak artmaktadır. Bu sorun ekonomik büyüme, gelişimdeki sosyal tutarlılık ve toplum dengesinde oluşacak problemlere işaret etmektedir. Geleceğimizin bağlı olduğu yeni jenerasyonun umut ve rüyalarını desteklemek oldukça önemlidir. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle genç girişimcilerin desteklenmesi ve gelişimi gerekmektedir. G20 Liderler Zirvesi’nde çıkacak olan resmi bildirgede genç girişimciliğin öneminin tanınması gerekmektedir.”

G20 Genç Girişimciler İttifakı, dünya çapındaki B20 ve G20 liderlerini genç girişimciliği teşvik etmek amacıyla bir araya getirmek, deneyimlerin küresel paylaşımını sağlamak, pozitif bir yön değişimi yaratmak, genç girişimciler için global bir iletişim ağı oluşturmak ve en önemlisi dünya çapında girişimcilik açısından iş birliği oluşturacak bir dayanışma ortamı yaratmak hedefleri ile kuruldu. G20 ülkelerinde TÜGİAD gibi önde gelen ve girişimcilik alanında faaliyet gösteren organizasyonların katılacağı zirve genç girişimciliğin geliştirilmesi için var olan stratejileri geliştirme ve yenileme amaçlarını taşıyor.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Hakkında: G20 Genç Girişimciler Birliği G20 ülkelerinde ekonomilerdeki yenilenmeleri yönlendirme, iş hacmi yaratma, yenilik ve sosyal değişim yaratmak amacı taşıyan ve önde gelen girişimciyi odak alan organizasyonların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bu birlik G20 liderlerinin genç girişimcilik konusunda sınırlar arası deneyimleri paylaşmak, pozitif bir yön değişimi yaratmak, genç girişimciler için global bir iletişim ağı oluşturmak ve en önemlisi dünya çapında girişimcilik açısından iş birliği oluşturacak bir dayanışma ortamı yaratmak amacıyla kurulmuştur. Detaylı bilgi için:

www.g20yea.com

İlgili Görseller