TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen Anayasal haklara saygı istedi.

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen Anayasal haklara saygı istedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen, yaşananların anayasal haklar çerçevesinden çıkmadığı sürece demokrasinin gelişimine katkı sağlayacağını; bir kriz olarak değil fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı etrafında gelişen çevreci olayları ve kaosu değerlendiren TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, Gezi Parkı için gerçekleştirilen eylemlerin İstanbul'u aşıp, tüm ülkede destek gördüğüne dikkat çekerek herkesi, öncelikle siyasetçileri özenli olmaya çağırdı. "Taksim gündemin merkezi oldu" diyerek deve kuşu gibi kafamızı kuma gömmenin anlamı olmadığını belirten Yücelen şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti'nin darbe anayasası olarak eleştirilen mevcut anayasasında bile, mevcut anayasanın 34. maddesinde, şiddete başvurmadığı sürece herkesin toplantı ve gösteri yürüyüşü gerçekleştirme hakkı olduğunu unutmamalıyız. Silahsız, sopasız insanlara uygulanan ölçüsüz şiddeti kimsenin kabul edemeyeceği aşikardır. Herkes sosyal medyadan takip ediyor. Birbirlerini bıçaklayacak kadar nefret eden Galatasaraylı, Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Bursasporlu, Trabzonsporlu bir araya gelmiş; ülkücüler namaz kılarken, solcular onları gazdan korumaya çalışıyor. Herkesin bu vücut dilini iyi okuması lazım. Siyasetçiler bu yaşananları kendilerine oy'a tahvil etmeye kalkarlarsa yanlış yaparlar. Hem iktidar hem de muhalefet açısından şunu görmek lazım; bu bir sivil çevre hareketidir, yaşadıklarımız siyaset üstüdür. Hiçbir partinin bu yaşananlardan nemalanmaması lazım; sandıkta elde edemediği başarıyı kimse bu tip fırsatlarda yakalamaya çalışmasın. Kim ne derse desin protesto ve eylem haktır. Bu hakkı kullanana şiddet göstermemek lazım. Sağduyulu davranarak kimsenin burnu kanamadan demokrasimiz için bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz"

Yücelen, "Halkın sözünün üzerine söz olamaz" dedi ve halkı provokasyonlara karşı dikkatli olmaya; hükümeti de bu fırsatı değerlendirmek isteyebilecek kanlı provokasyonları önlemeye çağırdı.