TÜGİAD ATA’nın huzurunda…

BASIN BÜLTENİ                                                                                                           28 Ekim 2017

TÜGİAD geleneksel Cumhuriyet Balosunu gazilerimiz ve ampute milli takımımızla kutladı.

TÜGİAD ATA’nın huzurunda…

Türkiye Genç İşadamları Derneği(TÜGİAD), Geleneksel 29 Ekim Cumhuriyet Balosu’nu Ankara’da Atatürk’ün her seneCumhuriyet Baloları düzenlediği Ankara Palas’ta (Devlet Konukevi) gerçekleştirdi.TÜGİAD üyeleri Anıtkabir ve 2. Meclis binasını ziyaret ederken; TÜGİAD Başkanı Dr.Ali Yücelen Anıtkabir Özel defterine Atatürk Cumhuriyetine bağlılıklarını“Mustafa Kemal’in askerleriyiz, Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle not düştü.Huzurevi sakinleri, gazilerimiz, şampiyon ampute milli takımımızın da katıldığıbaloda konuşan Yücelen; “Burada sizlerin fedakarlıkları sayesinde smokingiyerek Cumhuriyeti kutlayabiliyoruz. Kutlayacaksak beraber kutlayacağız” dedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) üyeleri, TürkiyeCumhuriyeti’nin 94. Kuruluş yıldönümünde geleneksel Cumhuriyet BalosunuAnkara’da düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün,günümüzde Devlet Konukevi olarak kullanılan Ankara Palas’ta başta CumhuriyetBaloları olmak üzere pek çok vesileyle topluma örnek olduğunu belirten TÜGİADBaşkanı Dr. Ali Yücelen; liderlerin topluma örnek olduklarını ve Atatürk gibiliderlerin bu vasıflarının insan ömrüyle sınırlı olmadığını söyledi.

TÜGİAD üyelerinin Ankara programı Anıtkabir ziyaretiylebaşladı. TÜGİAD Başkanı Dr. Ali Yücelen’in liderliğinde Anıtkabir’i ziyareteden genç işadamları Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundu ve mozoleyeçelenk koydu. Yücelen Anıtkabir özel defterine yazdığı satırları daha sonratörende hazır bulunanlara okudu. TÜGİAD üyeleri adına Yücelen’in yazdığısatırlar şöyle:

“Cumhuriyetin 94. Yılında, bir kez daha, gururla; askeriniz,öğrenciniz, evladınız olma bilinciyle karşınızdayız. Bize göstermiş olduğunuzhedefe doğru, akıl ve bilimin ışığında, başımız dik yürümeye devam ediyoruz.Bugün, Ankara Şubemizin kıymetli çağrısıyla, kurup bize emanet ettiğinizcumhuriyetin yıldönümünü birlikte kutlamak amacıyla, sizin şehrinizdetoplandık. Sizi düşünerek, size öykünerek, sizin gölgenizde, asaletinize uygunbir kutlama ile; sizi ve bize emanetiniz cumhuriyetin kuruluş gününü anacağız.Hemen ardından, bu güzel vatan için, bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.Unutmayacağız; bizim için yükselmenin hududu yoktur ve her zorluğu aşmak içinmuhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

İçimizde hiç kaybolmayan heyecanla, başımız dik,haykırıyoruz:

Mustafa Kemal'in Askerleriyiz.

Ne Mutlu Türküm Diyene.”

Ziyaretlerine 2. Meclis ile devam eden TÜGİAD üyelerine busırada KKTC’li genç işadamları da katıldılar. Genç işadamları pek çoğunun ilkkez bulunduğu eski meclis binasından ve buradaki eserlerden hayli etkilendiler.Müze sorumluları meclis binası hakkında bilgi verirken ilk meclis binasınınyetersiz kalması üzerine İstanbul’daki Meclis’i Mebusan’ın kürsü ve toplantıçanının sökülerek Ankara’ya taşındığını; 1924 yılından 1964 yılına kadar hizmetveren binada 3 Cumhurbaşkanının görev yaptığını anlattılar.

TÜGİAD Başkanı Dr. Ali Yücelen buradaki sunumu dinlerkenmeclis binasına hayranlığını dile getirdi ve ilk meclis binasında KurtuluşSavaşının verildiğini; ikinci meclis binasında çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ninsosyal ve ekonomik temellerinin atıldığını; ekonomik kalkınma hamlelerinin vebugünlere ışık tutan çok değerli sanayi tesislerinin kurulduğunu söyledi.

Gazilerimiz ve Ampute Milli takımı Cumhuriyet Balosunda

Geleneksel 29 Ekim Balosu nedeniyle Türkiye’nin dört biryanından gelen TÜGİAD üyeleri akşam saatlerinde Ankara Palas’ta köklü birgeleneğin anısını yaşatmak üzere buluştular. TÜGİAD’ın Cumhuriyet Balosuna,ülkemizi gururlandıran Ampute Milli Takımı, Türk Silahlı Kuvvetlerirehabilitasyon merkezindeki gazilerimiz ve ömrünü ülkemize adayan SeyranbağlarıHuzurevi sakinleri büyüklerimiz de katıldılar. Baloya sivil toplum kuruluşları adınaGGYD Başkanı Nezih Allıoğlu, BESİYAD Başkanı Hikmet Köker, YATSİAD BaşkanıYıldıray Yoldar, KASİAD Başkanı Zafer Korkmaz ve KAİAD Başkanı Murat Camadankatıldılar. TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Ercan Kahraman, baloda yaptığıkonuşmada şunları söyledi:

“Ulu önder Atamız, Cumhuriyet’in ilanından sonra (Bugünulaştığımız sonuç yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımlardan uyanmanın ve busevgili vatanın her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu TürkGençliğinin korumasına bırakıyorum. Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türkistiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.)demişti. Biz bu mirası atamızdan, değerli büyüklerimizden aldık. TÜGİAD olarakülkemize yatırım yaparak, çalışarak, istihdam sağlayarak gerekli olan her türlüdesteği sağlamak adına bu sorumluluğu üstümüze aldık; bundan sonra da busorumluluğun bilinciyle gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

Cumhuriyet Balosu’ndaki protokol masaları, Seyranbağlarıhuzurevi sakinleri, Ampute Milli Takımımız ve gazilerimize ayrıldı. CumhuriyetBalosu için kendilerine yapılan daveti kabul ederek katıldıkları içinkendilerine teşekkür eden TÜGİAD Başkanı Dr. Ali Yücelen’in konuşması sırasındayaptığı çağrı üzerine, TÜGİAD üyeleri, ayağa kalkarak, gazilerimizi, Amputemilli takımımızı ve huzurevi sakini büyüklerimizi coşkuyla alkışladı. Yücelenkonuşmasında şunları söyledi:

“Bugün burada smokin giyerek, rahatça kutlamayapabiliyorsak, bunu sizlerin fedakarlıklarınıza borçluyuz. Sizler bizler içinömrünüzü adadınız. Cephede savaştınız, gazi oldunuz. Cumhuriyeti kutlayacaksakberaber kutlayacağız; eğleneceksek beraber eğleneceğiz. Burada yaşamını bizleriçin feda eden silah arkadaşlarınız olan şehitlerimizi de rahmetle anmakistiyorum. Bizler bugün Cumhuriyet balomuzu kutlarken bunun bedelininfarkındayız. Sizler eğer o fedakarlıkları yapmasaydınız biz yok yatırımyapıyoruz, yok katma değer yaratıyoruz; hiçbir anlamı yok bunların sizinyaptığınız fedakarlıkların yanında… Ve unutmamamız gereken; bugün bir tek kişivar ki, geçmiş deyince, gelecek deyince, Cumhuriyet deyince; o da evladı,öğrencisi, askeri olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ne mutlu onun askeriyiz…Ne mutlu Türküm diyene…”

Ankara basının değerli temsilcilerinin de katıldığı balodayeni üyelere plaketleri verilirken ülkemizi gururlandıran AMPUTE milli takımınave gazilerimize de bu minnettarlığın ifadesi olarak plaketler sunuldu.Geleneksel Cumhuriyet Balosu Tuğba Yurt ve orkestrası ve Burcu Güneşkonserleriyle devam etti.