AB Avrupa Birliği değil Almanya Birliği

Brexit oylamasının ABiçin hayati bir test olduğunu söyleyen TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı:

AB Avrupa Birliğideğil
Almanya Birliği

TürkiyeGenç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı dünyanın en büyükekonomilerinden biri olan İngiltere’de mülteciler yüzünden AB’den ayrılmasını dramatikolarak nitelendirdi. Brexit oylamasının AB üyeliğinden çok insanlık değerleriile ilgili bir oylama olduğuna dikkat çeken Çuhacı, “Sonuçlarından daha önemliolan şey referandumun gerekçesidir” dedi. Çuhacı, İngiltere Başbakanı DavidCameron’ın istifa etmesi ve Hollanda ve Fransa’nın da AB’den ayrılmayıtartışmaya başlamasını AB açısından çöküş olarak değerlendirdi ve “AvrupaBirliği Almanya Birliği olmaya doğru gidiyor” dedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği(TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, İngiltere’nin AB üyeliğinin oylandığı Brexitreferandumunun gerekçesinin sonucundan daha önemli olduğuna dikkat çekerek;insani değerler üzerine kurulu Avrupa Birliği projesinin mülteciler gibi insanibir sorunu çözmek yerine bu sorundan kaçmak isteyenler tarafından yıkılmasının ciddisonuçları olacağını açıkladı.  Piyasaların tepkilerini doğal olarakdeğerlendiren Çuhacı asıl önemli sorunun, İngiltere Başbakanı Cameron’ın istifaetmesi ve başta Fransa ve Hollanda olmak üzere diğer AB ülkelerinin debirlikten ayrılmayı gündeme alması olduğuna dikkat çekti.

İngiltere'deki referandumsonuçlarının, AB için çok zorlu bir süreci beraberinde getirdiğine dikkat çekenÇuhacı, mülteciler konusunun dışında AB ile İngiltere arasında; Almanya'nınaşırı liderlik baskısı, AB mevzuatındaki katılık ve Brüksel bürokrasisininhantallığı ile İngiliz toplumun gönülsüzlüğünün ilişkileri bu aşamayagetirdiğine dikkat çekti.  Çuhacı,Almanya’nın baskısı nedeniyle birlikte stresin arttığını , “Avrupa BirliğiAlmanya Birliği olmaya doğru gidiyor” sözleriyle dile getirdi.

Türkiye'nin Gümrük Birliğine üyeolması nedeniyle doğrudan bir etki gözlenmeyeceğini belirten Çuhacı, bu sonucunTürkiye-AB ilişkilerini daha da zorlaştırabileceğini, ancak Gümrük Birliğineüye olması nedeniyle doğrudan bir etki gözlenmeyeceğini belirtti.  İngiltere Başbakanı Cameron’ın ciddi birsiyasi hata yaptığını belirten Çuhacı; “ilişkiler zaten kırılganken, Brexit'igenel seçimleri kazanmak için kendi gündeme getirdi. Sonra kendisi pişman oldu.Pandora’nın kutusunu kendisi açtı. Önümüzdeki 3 ay çok önemli, Cameron'ınistifası işi daha da karıştıracak.  Çıkış2 yılllık bir süreç. Global piyasalar 2-3 günde uzmanların yorumlarıyla yönünübelirleyecek, ama tabi ilk tepkilere aldanmamak lazım.” dedi.

 

Referandumun gerekçesi sonucundandaha önemli

İngiltere’nin medeniyetin önemlimerkezlerinden birisi olduğunun ve güneşin batmadığı imparatorluk olarakdünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olduğuna dikkat çeken Çuhacı referandumsonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi:

“Referandumdan çıkan sonuçortada. Bunu değerlendirmek çok kolay. Ancak biz referandumun sonucundan çokgerekçesinin sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği ekonomik,toplumsal, siyasal ama hepsinin ötesinden insani sonuçları olan bir projedir.Amaç insanların daha iyi yaşayacakları bir birlik inşa etmektir. Oysa bugün bubirlik, tek amaçları kendilerinin ve çocuklarının hayatlarını kurtarmak olanmülteciler yüzünden yıkılma noktasına geldi. Dünyanın en zengin ve refah içindeyaşayan insanları ne yazık ki lokmalarını yaşam savaşı verenlerle paylaşmakistemiyor. İşte asıl sorgulanması gereken şey budur.”

Medeniyet dediğin tek dişi kalmışcanavar

Açıklamasında Mehmet AkifErsoy’un dizelerine atıfta bulunan Çuhacı, dünyanın en zengin ülkelerisorumluluktan kaçarken Türkiye gibi ülkelerin milyonlarca mülteciyi barışçılbir şekilde ağırladığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Çok dramatik bir durum bu…  Ekonomik büyüklüğü  Avrupa ülkelerinin hayli gerisinde olanTürkiye Devleti ve vatandaşları sahip oldukları lokmaları bu insanlarlapaylaşmaktadır. Çok ciddi sıkıntıları göğüslemektedirler. Bu insanların,çocukların göz göre göre ölmelerine nasıl göz yumabiliriz? Brexit oylaması ABüyeliğinden çok insanlık değerleri ile ilgili bir oylamadır. Sonucundan dahaçok mülteciler yüzünden AB’den kopma talebi ‘medeniyet denen tek dişi kalmışcanavar’ benzetmesine yakışmıştır.”

Çuhacı yıllardır süren mültecitartışmasının geldiği noktada gerçekleşen oylamanın ilerleyen süreçte sonuçlarıolacağına atıfta bulunarak, “Elbette referandum tek başına yeterli değil,kararın İngiltere parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor. Umarızsüreç insanlığa olumlu katkı yapacak bir sağduyu ile yürür” dedi.