TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı Almanya ile sorunun mülteci krizini tırmandıracağını söyledi

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı Almanya ile sorunun mülteci krizini tırmandıracağını söyledi…

Almanya’nın faturası ağır olur

Türkiye - Almanya gerginliğini, Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye-Almanya ticari ilişkileri açısından analiz eden TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, "Türkiye için bu krizin faturası Rusya krizinden daha ağır olabilir ama diğer yandan Alman ekonomisinin de büyük bir darbe alması seçenekler arasındadır" açıklamasını yaptı.

İnsanlık tarihinin savaşlar, katliamlar ve ağır acılarla yazıldığına dikkat çeken Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, Almanya Parlamentosunda alınan Ermeni soykırımı tasarısını kınadığını ifade ederek sürecin titizlikle yönetilmesini istedi. Türkiye’nin arşivlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi incelenmeye hazır olduğunu belirten Çuhacı; “Arşivlerinin gerekli incelemeler için açık olduğunu ifade eden bir ülke için hiçbir inceleme yapılmadan böyle bir karar alınarak yargısız infaz yapılmıştır. Bu kararın arkasında sadece kötü niyet yatmaktadır” açıklamasında bulundu.

Türkiye-Almanya gerginliği mülteci krizini derinleştirebilir

Geçmişte Fransa ve İsviçre’nin aldığı kararlara atıfta bulunarak, Türkiye-Almanya gerginliğinin sadece iki ülke arasında kalmayıp tüm Avrupa’yı etkileyebileceğini belirten Çuhacı; bunun Türkiye-Almanya gerginliğin bütün Avrupa’ya yayılmasına neden olabileceğini belirtti.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan Göç Birliği anlaşmasının fikir mimarının Almanya olduğunu hatırlatan Çuhacı “İki ülke arasındaki diyaloğun kesilmesi, şu anda zaten tehlikede olan göç anlaşmasının tamamlanması ya da etkin uygulanma sürecini durdurabilir. Hatta bu gerginlik domino etkisi yaratarak, terörün tanımı nedeniyle sıkıntıda olan vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasının uygulamasında ciddi aksamalara neden olabilir. Böylesi bir durumda genel mülteci anlaşması zarar görebilir. Bundan en çok mülteci kardeşlerimiz zarar görür ve Avrupa'ya dönük çok ciddi bir mülteci akını başlar” diye konuştu.

Almanya ile krizin faturası Rusya krizinden daha ağır olabilir…

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin çok derin olduğunu belirten Çuhacı; bir yandan milyonlarca Türk için Almanya’nın vatan; bir o kadar Alman için ise Türkiye’nin ikinci vatan olduğunu belirterek; siyasetçilerin bu anlamda da sorumlulukları bulunduğunun altını çizdi. Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın, Türkiye’nin dış ticaretinde çok önemli yere sahip olduğunu hatırlatan Çuhacı sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye-Almanya arasında dış ticaret hacmi 38 milyar Dolar olup, 2015 yılında Türkiye 13 milyar 427 milyon dolar ile en fazla ihracatı Almanya’ya yaptı. 2016 yılının ilk 5 ayında da yine Almanya 5.6 milyar dolar ile en fazla ihracat yapılan ülke konumunda. Bununla birlikte Almanya, Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlarda hem yatırımların yapıldığı süre hem de yatırım yapan şirketlerin sayısı bakımından lider…”

Jeopolitik gelişmeler, artan terör olayları ve Rusya ile yaşanan uçak krizinin Türkiye’ye maliyetinin şimdiden milyarlarca dolar olduğunu ifade eden Çuhacı “Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler dikkate alındığında Almanya krizinin Türkiye’ye faturası Rusya krizinden daha da ağır olabilir. Bu sebeple ölçülü tepki vermeliyiz ve öncelikli hedefimiz insanlara ve ekonomimize zarar vermemek olmalı” dedi.

Alman ekonomisi de ciddi zarar görür...

3.5 milyon Türk’ün Almanya'da yaşadığını ve bu rakamın ciddi bir bölümünün ülke ekonomisine katkı sağladığını söyleyen Çuhacı “Almanya’da yaşayan gurbetçilerimiz önemli bir ölçüde Alman ekonomisine yön veriyorlar. Almanya'da 80 bin dolayında Türk kökenli işletme var. Bunlar da yaklaşık olarak 370 bin kişilik bir istihdam yaratıyor. Bu şirketler toplamda yıllık 35 milyar Euro ciro yapıyor. Bununla birlikte 1960’lı yıllarda işçi statüsünde Almanya’ya giden Türk vatandaşlarının artık birer girişimci statüsüne ulaştığını ifade eden Çuhacı “Alman Federal Parlamentosu’nun ülkelerinde yaşayan Türk nüfusunun ve bunların ekonomik gücünü görmezden gelip böylesi talihsiz bir karar almasını anlayamıyorum” dedi.

Türkiye’nin de Almanya için çok önemli ve güçlü bir pazar olduğunu hatırlatan Çuhacı “Türkiye, Almanya’dan yılda 21 milyar Euro’ya yakın ithalat yapıyor. Dolayısıyla Almanya’nın dış ticaretinde önemli bir konuma sahip Türk ekonomisi tarafından uygulanacak muhtemel yaptırımlar Almanya ekonomisine çok ciddi darbe vurabilir. Hiçbir Alman markası, alternatifi olmadığı yanılgısına kapılmamalı…” dedi.