TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı Brüksel’deki saldırıyı lanetledi

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı Brüksel’deki saldırıyı lanetledi

Terör insanlığı hedef aldı

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, Ankara’daki saldırıdan birkaç gün sonra Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen terör saldırısını lanetleyerek; “Terörün sadece bu coğrafyayı hedef aldığını düşünemeyiz. Terör, her nerede, her kime karşı ve her ne amaçla gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, insanlığı hedef alan bir eylemdir; bir insanlık suçudur.” diyerek tüm devletleri teröre karşı maksimum işbirliği yapmaya davet etti.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı Belçika’nın Başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen saldırı ile ilgili bir açıklama yaparak terörün insanlığı hedeflediğini ve insanlığın teröre karşı birlik içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Saldırıda ölenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen Çuhacı yaralananlara da acil şifalar dileyerek şu açıklamayı yaptı:

“Ne yazık ki güne Belçika’nın başkenti Brüksel’den gelen bir patlama haberiyle başladık. Bu tür terör saldırılarının kesinlikle planlı olduğu ve dünyayı büyük bir kaosa yöneltmeye çalıştığını öngörebiliriz. Terörün sadece bu coğrafyayı hedef aldığını düşünemeyiz. Terör, her nerede, her kime karşı ve her ne amaçla gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin; insanlığı hedef alan bir eylemdir; bir insanlık suçudur. Amacın insanları öldürmek olmadığını, insanları öldürmenin sadece bir araç olduğunu İstanbul ve Ankara’daki saldırıdan sonra söylemiştik. Tekrarlıyoruz. Amaç ölenler değil yaşayanlardır; hedef sadece Belçika değil tüm insanlıktır. Artık tüm dünya tv ekranından seyrettiği terör saldırılarına sanal tepkiler göstermeyi bırakmalıdır. Tüm dünya teröre karşı birlik olmalı ve terörist organizasyonlara karşı işbirliği yapmalıdır. Terör kendisine daima kutsal değerleri kalkan olarak kullanır. Bu din olabilir, milliyetçilik olabilir… İnsan hak ve özgürlükleri için mücadele ettiğini söyleyen örgütlerin terör saldırıları ile masumlara zarar vermesini kabul etmemiz olanaksızdır. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünya işbirliğini deklare etmeli ve teröre karşı sıfır tolerans ile hareket etmelidir. Dünya ülkeleri terör konusunda bir zirve gerçekleştirmeli ve başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlar terör ile mücadele konusunda derhal toplantılar düzenleyerek bağlayıcı kararlar almalıdır. Özellikle mültecilerin arasına kolaylıkla sızan teröristler nedeniyle mülteciler için Suriye, Irak gibi ülkelerde derhal istikrar sağlanmalı ve insanların aileleriyle birlikte burada güvenlik içinde koşulların normalleşmesini beklemelerini sağlamak zorundayız. Bu vesileyle saldırıda yaşamını yitirenlere rahmet, aileleri, yakınları ve insanlığa başsağlığı diliyoruz. Saldırıda yaralananların da en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz. “