Türkiye’nin ekonomik performansı, Türk girişimcileri Avrupa’nın liderliğine yükseltiyor.

Türkiye'nin küresel ekonomik kriz süresince bütün dünyayı kıskandıran performansı, Türk işadamlarının uluslararası platformlarda lider pozisyona yükselmesini sağlıyor. Türk girişimcileri küresel düzeyde temsil eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), hem G20 Genç Girişimciler İttifakı'nda hem de Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu'nda, (YES) ağırlığını artırıyor.

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, Türkiye'nin  küresel ekonomik krizin en kötü dönemlerini yara almadan atlatan performansı sayesinde  Türk iş adamlarının uluslararası platformlardaki etkinliğinin üst düzeye taşındığını vurguladı. Yücelen, dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinden girişimcilerin oluşturduğu G20 Genç Girişimciler İttifakı'nda icra kurulu üyesi olan TÜGİAD'ın Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu'ndaki en etkin kurum olduğunu kaydetti.

YES BAŞKANLIĞI, VİZEYE POLİTİKASINA KARŞI ÖNEMLİ BİR YANIT

TÜGİAD Başkanı Yücelen, "Türk girişimcileri; ürünlerini sattıkları, mühendislik bilgilerini ihraç ettikleri Avrupa ülkelerine girerken hala vize ayıbı ile karşılaşıyorlar. Avrupalı girişimciler nezdindeki saygınlığımızın YES başkanlığı ile taçlandırılması, hala vize engelini koyanlara önemli bir ders niteliği taşıyacaktır. TÜGİAD olarak YES başkanlığını devralmasak da söylediklerimizle, ülkemizin ekonomik durumuyla YES içindeki ağırlığımız her geçen gün daha artıyor. Bunun dışında başkanlığı almamız, Türkiye'nin ekonomik performansı ve gerçekleştirilen siyasi reformlar sayesinde son dönemde giderek büyüyen 'yumuşak güç' algısını daha da kuvvetlendirecektir" diye konuştu.

Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu, 40 yaşın altındaki 40 bin girişimciyi kapsıyor. Konfederasyonda Türkiye'nin yanı sıra Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Güney Kıbrıs, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Kazakistan, Slovenya, İspanya, Ukrayna, Hollanda, Portekiz ve  Slovakya'dan genç girişimcileri çatısı altında toplayan kuruluşlar yer alıyor.