TÜGİAD YİK Başkanı Yücelen’in Başkan Yardımcısı olduğu Jeune Budapeşte’de toplandı

TÜGİAD YİK Başkanı Yücelen’in Başkan Yardımcısı olduğu Jeune Budapeşte’de toplandı

Girişimciliğin hedefi daha iyi ve adil bir dünya

TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen’in Başkan Yardımcısı olduğu AB üyesi ve aday ülkelerin genç işadamları ve girişimcilerinin çatı örgütü Jeune Genel Kurulu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapıldı. Genel Kurulda TÜGİAD tarafından gerçekleştirilen G20 YEA İstanbul zirvesinin en başarılı zirve olarak tarihe geçtiği belirtildi. Genç girişimci ve işadamları arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Jeune eski Başkanı ve Romanya eski KOBİ ve Turizm Bakanı Florin Jianu, girişimciliğin insanları birbirine yaklaştırdığını söylerken, Jeune Başkan Yardımcısı Ali Yücelen girişimciliğin gelir dağılımında adaletsizlik, genç işsizlik, terör gibi birçok olumsuzluğun ilacı olduğunu söyledi. Jeune Gala Gecesine katılan Macaristan Ekonomi Bakanı Varga Mihaly’e göre iş yaşamındaki başarının anahtarı inovasyon ve girişimcilik olacak.

Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkelerin genç işadamları ve girişimcilerinin çatı örgütü Jeune Genel Kurulu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirildi. Jeune Başkan Yardımcısı ve TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Ali Yücelen’in de katıldığı genel kurulda geçmiş dönem çalışmaları değerlendirildi ve 2016 planlaması yapıldı. 2015 yılı değerlendirmeleri yapılırken İstanbul’da TÜGİAD tarafından gerçekleştirilen G20 YEA Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’nin bugüne kadar gerçekleştirilen en başarılı zirve olarak tarihe geçtiği dile getirildi. Hem Jeune Başkanı Patrick Kovacs hem de eski Jeune Başkanı ve eski Romanya KOBİ ve Turizm Bakanı Florin Jianu bu nedenle TÜGİAD YİK Başkanı Ali Yücelen, TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, Genel Sekreter Başak İlisulu ve G20 Komisyon Başkanı Serkan Yazıcıoğlu’na teşekkür ettiler.

2016 yılı çalışmalarının değerlendirildiği ve yeni üye başvurularının ele alındığı Genel Kurulda Paris’te gerçekleştirilen terör saldırıları da ele alındı. AB ülkeleri girişimcileri, terörün toplumlarda gerilim ve karşılıklı güvensizlik yaratmayı hedeflediğini belirterek teröre karşı duracaklarını ve bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işbirliklerini daha da geliştirerek terörün arkasındaki güçlerin hedeflerine ulaşmalarını engelleyeceklerini belirttiler.

Genel Kurulun ardından gerçekleştirilen Gala Gecesine katılan Macaristan Ekonomi Bakanı Varga Mihaly, iş yaşamındaki başarının anahtarının inovasyon ve girişimcilik olduğunu söyledi. Genç işadamları ve girişimcilere seslenen Mihaly, hem AB hem de Macaristan olarak geleceği inşa edecek gençleri ve fikirlerini desteklediklerini ve daha çok desteklemeleri gerektiğini söyledi. Tüm ülkelerin bu konuda üzerine düşeni yapmalarının adaletli refah ve gelir paylaşımı için önemli olduğunun altını çizdi.

Romanya’da geçen dönem KOBİ ve Turizm Bakanlığı da yapan Jeune Eski Başkanı Florin Jianu, “Girişimcilik savaşla, din, dil, ırk, cinsiyet farklılıkları ile ilgilenmez. Girişimcilik değer yaratmakla ve ortaklıkla, arkadaşlıkla ilgilenir ” derken, Jeune olarak Avrupa ve dünyada genç girişimcilerin hem finansal hem de deneyim olarak daha güçlü desteklenmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Jeune Başkan Yardımcısı ve TÜGİAD YİK Başkanı Ali Yücelen girişimciliğin bugün yaşanan pek çok sorunun çözümü olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

Girişimciler insanların kim olduğu ya da nereden geldiğine bakmaz. Bu konulardaki ayrımcılığı da reddeder. Tamamen birlikte olmakla ilgili bir kavramdır. Bizim için önemli olan katma değer sağlamak, yenilikleri ortaya koymaktır. Girişimcilik liderlikten ziyade ortaklık ve yol arkadaşlığını önemsiyor. Dolayısıyla biz burada diğer ülkelerde yol arkadaşları olarak, ortaklar olarak yer alıyoruz. Bu amaçla dünyanın her yerinden gelen arkadaşlarımla, dünyanın geleceğinde eşit paylaşımı desteklemek adına, daha adil bir dünyayı ortaya koymak adına çeşitli çözümlerin altında bir araya gelmeye çalışıyoruz. “

TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve G20 Komisyonu Başkanı Serkan Yazıcıoğlu, TÜGİAD’ın G20 ve Jeune çalışmaları arasında sinerji yaratmayı hedeflediklerini belirtti. TÜGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Ömer Aydın Özer, girişimciliğin bütün sınırları aşarak adaletli dağılımı sağlayacağını ayrım gözetmeden herkesi insanlığım mutluluğu için aynı hedef etrafında toplayacağını söyledi. TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu da, gençlerin daha iyi ve kaliteli işe sahip olabilmesi ve istihdamın arttırılabilmesi için girişimciliğin bir kariyer olarak kabul edilmesini istediklerini belirtti.

Gala Gecesi, Macaristan çapında düzenlenen Girişimcilik ve İnovasyon yarışmasını kazananlara ödül ve plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.