Başkan Ali Yücelen
Özgeçmiş

Ali Yücelen 1974 yılında Mersin’in Anamur ilçesinde doğdu. Ankara Anadolu Lisesi’nde orta öğretimini tamamlayan Yücelen, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimini bitirdikten sonra çeşitli devlet kurumlarında görev alan Yücelen en son Rekabet Kurumu'nda Araştırma Uzman Yardımcısı olarak çalıştı. Eğitimine ve kariyerine uluslararası vizyon katabilmek için Amerika’da George Washington Üniversitesi’nde finans üzerine yüksek lisans eğitimi yaptı. Hemen akabinde Türkiye’ye geri dönen Yücelen İş Bankası Teftiş Kurulu’nda Müfettiş olarak görev yapmaya başladı. Akademik kariyerini devam ettiren Yücelen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Doktora programını başarı ile tamamlayarak Doktor unvanı aldı.

Bu kurumsal deneyimini ve bilgi birikimini girişimcilik ruhu ile birleştirerek 2003 yılında ticaret hayatına atıldı. Halen genç ve dinamik, girişimci vizyona sahip Yücelen Şirketler Grubu’nun İcra Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Girişimleri ile, akaryakıt, dağıtım, lojistik, deniz ve kara taşımacılığı, gıda, bilişim, ithalat ve ihracat sektörlerinde faaliyet gösteren Ali Yücelen uluslararası eğitimi, iş deneyimi ve girişimcilik ruhunu 2006 yılında, 1986’da kurulan Türkiye’nin ilk ulusal ve tek uluslararası genç işadamları derneği olan TÜGİAD çatısı altında birleştirdi. 2010 – 2012 yılları arasında TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜGİAD Ankara ve TÜGİAD Çukurova Şubeleri Koordinatörlüğü yapan Yücelen,

26 Mayıs 2012 tarihinde
TÜGİAD 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı,
20 Aralık 2014 tarihinde oybirliğiyle
TÜGİAD 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı,
ile onurlandırıldı. Bu dönem içerisinde;

• G20 YEA-G20 Genç Girişimciler İttifakı Dönem Başkanlığı,
• JEUNE Europe-Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı,
• YES-Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı,
• TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul üyeliği,
gibi görevleri de yürütmüştür.

17 Mart 2015 tarihinde “TÜGİAD bünyesinden asla mazbatasını aldıktan sonra koltuğunu bırakan başkanlar çıkmayacaktır’’ açıklaması ile TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa ederek, 25. Dönem ve 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde aday olmuştur. Seçim sonrasında TÜGİAD Yönetim Kurulu tarafından Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Ali Yücelen 10 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşen TÜGİAD 16. Genel Kurulu’nda 3.kez başkanlığa seçilmiştir.

İngilizce ve Almanca bilen Ali Yücelen evli ve üç çocuk babasıdır.


Anket